Saksamaal algab Arvo Pärdile pühendatud festival | Muusika

689765h32e1t24

Tere tulemast Eestisse! Sellel aastal toimub Saksamaal esmakordselt Arvo Pärdile pühendatud festival, kus austatakse Eesti helilooja maailmakuulsaid teoseid. See on suurepärane võimalus tutvustada maailmale Arvo Pärdi võimsat loomingut ning tema olulist rolli kaasaegse muusika maastikul. Festivalil saavad külastajad nautida mitmekülgset muusikaprogrammi, kus kõlavad Pärdi kaunid helitööd eri esitajate poolt. See sündmus pakub ainulaadset võimalust kogeda Eesti muusika kõrgetasemelist esitust ning sukelduda Arvo Pärdi helimaailma. Ole osa sellest ajaloolisest sündmusest ja avasta Arvo Pärdi imeline muusika Saksamaal!

15.–18. veebruarini toimub Saksamaal Dortmundi kontserdimajas Arvo Pärdi loomingule pühendatud festival “Zeitinsel Arvo Pärt”, mille raames saab külastada Arvo Pärdi Keskuse koostatud näitust ning saada osa Pärdi-teemalisest vestlusringist.

Festivalil “Ajasaar Arvo Pärt” astuvad üles mitmed Pärdi-interpreedid, nende seas viiuldajad Gidon Kremer ja Hugo Ticciati, tšellist Anja Lechner, Lääne-Saksa Ringhäälingu (WDR) sümfooniaorkester Kristiina Poska juhatusel ning Tõnu Kaljuste koos Eesti Filharmoonia Kammerkoori ja Tallinna Kammerorkestriga.

Kavas olevate teoste tausta avab spetsiaalselt festivali jaoks loodud näitus. “Näituse idee on jutustada Arvo Pärdi kujunemislugu, tema teekonda tintinnabuli stiilini, tehes seda helilooja enda mõtete ja ülestähenduste kaudu. Tsitaadid Pärdi päevikutest, käsikirjanäited ja fotod heidavad valgust esitatavate teoste olemusele ja nende loomisprotsessile,” ütles näituse üks autoritest Kai Kutman.

Arvo Pärdi loomingut aitab mõtestada ka interpreetide vestlusring 17. veebruaril, milles osalevad dirigent Tõnu Kaljuste, viiuldaja Gidon Kremer ja Arvo Pärdi Keskuse nõukogu esimees Michael Pärt. Vestlust modereerib Raphael von Hoensbroech. 

Festivali “Zeitinsel Arvo Pärt” avavad 15. veebruaril Eesti Filharmoonia Kammerkoor ja Tallinna Kammerorkester, kes toovad Tõnu Kaljuste juhatusel esitusele Arvo Pärdi autorikava teostega “Peegel peeglis”, “Kollaaž teemal B-A-C-H”, “Solfedžo”, “Aliinale”, “Veni creator” ja “Te Deum”.

Loe rohkem:  Marju Länik karjääri algusest: jäin silma ühel jaanipäeva esinemisel | Muusika

17. veebruaril jõuab Eesti Filharmoonia Kammerkoori esituses maailma esiettekandes kuulajateni ka Eesti helilooja Evelin Seppari a cappella segakoori teos “Iris”, mis on loodud Jaan Kaplinski luuletekstile ning mille tellis Dortmundi kontserdimaja festivali jaoks. 

Neli päeva kestva festivali programmist leiab teoseid Arvo Pärdi eri loomeperioodidest kõrvutatuna teiste heliloojatega, nagu Johann Sebastian Bach, György Ligeti, Gabriel Fauré, John Tavener, Dmitri Šostakovitš ja Sergei Rahmaninov. 

Omamoodi festivali eeltaktina toimus 19. jaanuaril Dortmundi kontserdisaalis Paavo Järvi juhatusel ka Eesti Festivaliorkestri kontsert, kus kõlasid Arvo Pärdi, Valentõn Sõlvestrovi, Jean Sibeliuse ja Dmitri Šostakovitši teosed.

Kokkuvõttes on Saksamaal algav Arvo Pärdile pühendatud festival suurepärane võimalus tähistada ja tutvustada Eesti helilooja olulisi teoseid rahvusvahelisel areenil. See on kahtlemata ka märk sellest, kui kaugele on jõudnud Arvo Pärdi muusika mõju maailmas. Festival annab võimaluse avastada tema muusikat ja kogeda seda erinevate esitajate ja žanrite kaudu. Loodetavasti toob see festival kaasa uusi fänne ja austajaid üle maailma ning aitab kaasa Arvo Pärdi pärandi säilimisele ja levikule ka tulevikus.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga