Saksa politsei vahistas haarangus Baader-Meinhofi liikmetele kaks meest | Välismaa

2292408h40e5t24

Eestis tekitab elevust Saksa politsei hiljutine haarang, kus vahistati kaks meest seoses Baader-Meinhofi liikumisega. See saksa terroristlik rühmitus on tuntud oma radikaalsete vaadete ja vägivaldse käitumise poolest ning nende seoseid Eestiga on seni vähe teada olnud. Kuid nüüd tekitab nende kinnivõtmine küsimusi ja spekulatsioone siinse ühiskonna julgeoleku ning radikaalsete liikumiste mõju kohta. Kas see haarang märkab uue terrorismiohu tekkimist või on see lihtsalt üksikjuhtum? Ainult aeg näitab.

Saksa politsei võttis pühapäeval Berliinis korraldatud haarangu käigus vasakäärmusliku rühmituse Baader-Meinhof 30 aastat jooksus liikmetele kinni kaks meest.

Esialgu ei ole teada, kas tegemist on kurikuulsa kapitalismivastase äärmusrühmituse Punaarmee Fraktsiooni (RAF) liikmete Ernst-Volker Staubi (69) ja Burkhard Garwegiga (55). RAF-i tuntakse ka selle kunagiste liidrite Andreas Baaderi ja Ulrike Meinhofi järgi Baader-Meinhofi grupina.

Staubi ja Garwegi otsingud hoogustusid esmaspäeval, kui politsei pidas kinni RAF-i kolmanda seni jooksus olnud liikme Daniela Klette (65).

“Ukse avamisega seoses tehti laske, keegi viga ei saanud,” ütles politsei pressiesindaja Ulrike Trumtrar. “Kas meest on sellega seoses kinni peetud, aga nende isikuid tuleb kontrollida,” lisas ta.

Haarangus osales kokku 130 politseinikku.

Ajalehes Bild avaldatud fotode põhjal on tegu nooremate meestega kui Garweg ja Staub.

RAF pani 1970. ja 1980. aastatel Saksamaal toime rea pommiplahvatusi, inimrööve ja tapmisi.

Pärast rühmituse laialisaatmist 1998. aastal on kolmik elatanud end teadaolevalt rahaautode röövimisest ja supermarketite kassavargustest.

Ainsa naisena Europoli tagaotsitavate kurjategijate nimekirjas “ohtlikuna” tähstatud Klette peeti kinni esmaspäeval Berliinis. Teda, Staubi ja Garwegi kahtlustatakse tapmiskatses ja mitmes tõsises röövis aastatel 1999-2016.

Pärast esmaspäevast läbimurret ütles politsei, et usutavasti varjavad ka kaks meest end kusagil Berliinis.

Kokkuvõtvalt võib öelda, et Saksa politsei haarang Baader-Meinhofi liikmete vastu on oluline samm võitluses terrorismi vastu. See näitab, et õigusriik ei talu terrorismi ja teeb kõik endast oleneva, et kaitsta oma kodanikke. Sellised operatsioonid näitavad ka rahvusvahelist koostööd erinevate riikide politseijõudude vahel, et tulla toime ülemaailmse ohuga. Eesti peaks jälgima selliseid sündmusi ja olema valmis sekkuma, kui terrorioht peaks levima ka meie riigis. Turvalisus ja õigusriigi põhimõtete järgimine on olulised kõigi riikide jaoks.

Loe rohkem:  Bundestagi liige: Venemaa on Scholzi ära hirmutanud | Välismaa

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga