Poola energiahiiu ammune kokkulepe Saudi Araabiaga põhjustas skandaali | Välismaa

1707213372 2246949h25f5t24

Tere tulemast Eestisse! Uudis Poola energiahiiu ammusest kokkuleppest Saudi Araabiaga on tekitanud suurt skandaali üle maailma ning äratanud erilist tähelepanu ka meie kodumaal. See poliitiline lepe on tekitanud palju pingeid ja arutelusid nii Euroopas kui ka mujal maailmas, mõjutades mitmeid majanduslikke ja poliitilisi otsuseid. Sellest tulenevalt on oluline olla kursis kõige värskemate arengutega selles küsimuses ning mõista nende potentsiaalset mõju meile siin Eestis. Loodame, et saame aidata teil mõista seda olulist sündmust ja selle võimalikke tagajärgi.

Poola energiaettevõte Orlen müüs 2022. aastal oma varasid viie miljardi zloti (1,15 miljardi euro) võrra turuhinnast odavamalt, et konkurentsireeglid ei suudaks takistada väiksema rivaali ostmist, teatas esmaspäeval Poola riigikontroll.

Riigikontrolli aruanne võib luua alust Poola peaministri Donald Tuski väitele, et eelmine Õiguse ja Õigluse (PiS) partei valitsus kasutas Orleni ära poliitilistel eesmärkidel. Ligi pooled Orleni aktsiatest kuuluvad Poola riigile.

Riigikontroll keskendus naftaettevõtte Lotos omandamisele Orleni poolt. Ettevõtted olid sunnitud müüma osad oma varadest pärast 2022. aasta EL-i kartellidevastase regulaatori otsust, mille järgi olnuks ühisettevõte liiga suur ning moonutanuks Poola turgu, kirjutab Financial Times.

Peamiselt müüdi varad Saudi Araabia riigi omandis ettevõttele Saudi Aramco ja Ungari naftaettevõttele Mol.

Aruande kohaselt maksis Saudi Aramco 3,5 miljardi zloti (800 miljoni euro) võrra vähem Lotose Gdanski naftarafineerimistehase 30-protsendilise osaluse eest, kui oli selle turuhind. Tegelikult maksti osaluse müügi eest 1,15 miljardit zlotti turuhinnaks olnud 4,6 miljardi zloti asemel. Lisaks ohustas müügileping riigikontrolli sõnul Poola julgeolekut, sest see andis Saudi Aramcole mõju nafta tarnete üle.

Kuigi riigikontroll ei täpsustanud, mis olid teised alahinnatud varad, peab see Orlenile tekitatud kahju viie miljardi zloti suuruseks. Aruandes seisab, et uurimist tuleb jätkata.

Loe rohkem:  Biden: US Steel peab jääma USA omanike kätte | Välismaa

Omalt poolt väitis Orlen, et riigikontrolli aruanne põhineb jämedatel metodoloogilistel vigadel, mistõttu selle järeldused ei päde. Orleni sõnul ei võta aruanne arvesse müüdud varade vanust. Samuti teatas ettevõte, et Saudi Aramco osalus ei ole julgeolekuoht, sest Saudi Araabia ettevõte ei saaks eksportida kogu rafineerimistehase toodangut ilma riigi loata.

Pärast Tuski tõusmist Poola peaministriks detsembris käivitasid Poola prokurörid mitu juurdlust Orleni seniste otsuste ja tehingute suhtes.

Nii uurib prokuratuur Orleni ühinemist Lotosega, aga näiteks ka väidet, et Orlen võis meelega hoida kütusehindu kunstlikult madalal enne oktoobris peetud Poola parlamendivalimisi PiS-i aitamise eesmärgil. Tuski koalitsiooni kuuluvad kolm valimisnimekirja võitsid toona valimised.

Tusk vallandas eelmisel nädalal Orleni tegevjuhi Daniel Obajteki, kes tõusis ettevõtte etteotsa 2018. aastal, pidades enne seda 10 000 elanikuga Pcimi linna linnapea ametit.

Nii Orlen kui Obajtek eitavad süüdistusi. Obajtek ütles, et varade müük toimuski turuhinnaga ning ta ei karda juurdlusi.

Orleni aktsia väärtus langes pea 40 protsendi võrra Obajteki juhiks oleku ajal. Samal ajal laiendas Obajtek Orleni tegevust, ostes konkurente naftaturul, aga ka kohalike ajalehtede võrgustiku.

Kokkulepe Saudi Araabiaga Poola energiahiiu ammendumise kohta on tekitanud Eestis ja üle maailma suurt skandaali ja pahameelt. Paljud inimesed näevad seda otsust kui eetilise ja moraalse küsimuse ning kahtlevad Poola ettevõtte otsuse õigsuses. Samuti on selle kokkuleppega kaasnenud poliitilised tagajärjed, kuna paljud on arvamusel, et see võib ohustada Euroopa Liidu ja teiste lääneriikide suhteid Saudi Araabiaga. See olukord paneb meid kõiki mõtlema sellele, milline peaks olema õige lähenemine sellistele energiatehingutele ja kuidas tagada, et need ei kahjustaks meie väärtusi ega keskkonda.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga