Sage ultratöödeldud toitude söömine seostub 32 terviseriskiga | Tervis

2289528h1268t24

Tervisliku toitumise olulisus on järjest enam esile tõusnud ning paljud inimesed püüdlevad tervislikuma elustiili poole. Ent uued uuringud näitavad, et sage ultratöödeldud toitude söömine võib olla seotud lausa 32 erineva terviseriskiga. See paneb meid tõsiselt mõtlema oma toiduvalikute üle ning kuidas need võivad mõjutada meie tervist. Kas me oleme valmis loobuma mugavusest, et tagada enda tervis ja heaolu? Astume koos sammu tervislikuma tuleviku suunas!

Seni kõige ulatuslikum teemakohase teaduskirjanduse katusülevaade viitab, et ultra-töödeldud toitude söömist saab otseselt seostada 32 kahjulike tervisemõjuga, sh suurenud südamehaiguste, vähktõve, depressiooni ja varajase surma riskiga.

Ehkki toiduainekategooriate piirid on kohati ähmased, arvatakse ultratöödeldud toitude (UTT) sekka näiteks suhkrustatud hommikusöögihelbeid, küpsetisi, karastusjooke ning valmis- ja kiirtoite. Mitmel pool maailmas, näiteks USA-s ja Suurbritannias, saavad inimesed keskmiselt neist enam kui poole oma päevastest kaloritest. Nooremate või vaesemate inimeste seas võib olla nende osakaal veelgi kõrgem.

Kuigi nende liigse tarbimise tervisemõjusid on mitmetes üksikuuringutes ja metaanalüüsides käsitletud varemgi, puudus seni kõikehaaravam ülevaade. Ajakirjas BMJ ilmunud töö autorid proovisid nüüd kokku võtta kõik varasemad leiud. Tulemuste sel viisil koondamine võimaldas öelda midagi kindlamat ka nähtavate seoste põhjuslikkuse kohta.

Kokku võttis töörühm ette 45 varasemat metaanalüüsi, mis haarasid kokku ligi 9.9 miljonit inimest. Kaasatud tööde puhul jälgisid teadlased, et neid polnud rahastanud mõni ultratöödeldud toite tootev ettevõte. Koondanalüüsi põhjal seostus ultratöödeldud toitude tarbimine 32 terviseriskiga. Mõne puhul oli seos kindlam, teise puhul nõrgem.

Näiteks leidub veenvaid tõendeid selle kohta, et sagedasem UTT tarbimine on seotud umbes poole suurema südame-veresoonkonna haigustega seotud surma riskiga ning 48–53 protsenti suurema ärevuse ja levinud vaimsete häirete riskiga. Teist tüübi diabeeti haigestumise risk on sageli ultratöödeldud toite söövatel inimestel 12 protsenti kõrgem.

Loe rohkem:  Maris Laan: genoomi tervis sõltub paljuski inimese ellusuhtumisest | Tervis

Tulemused viitavad tugevalt ka sellele, et sage ultratöödeldud toitude söömine oli seotud 21 protsenti suurema surmariskiga mistahes põhjusel. Südamehaigustega seotud surma, rasvumise ja uneprobleemide risk oli 40–66 protsenti kõrgem. Depressioonirisk oli taolistel inimestel ligi viiendiku võrra kõrgem.

Samuti leidsid nad tõendeid seoste kohta UTT ja astma, seedetrakti tervise, mõnede vähkide ning kardiometaboolsete riskitegurite nagu madala nn hea kolesterooli taseme vahel. Nende puhul hoiatab aga töörühm, et tulemuste usaldusväärsus on veel nõrgemapoolne.

Seda sai öelda ka mitmete kaasatud metaanalüüside aluseks olnud üksikuuringute kohta. Näiteks ei pruugi inimesed toidupäevikutesse ja nende toitumise uurimiseks mõeldud küsimustikesse panna kirja täit tõde. Alati pole ka võimalik täielikult välistada teiste, inimeste sotsiaalmajanduslikust taustast lähtuvate tegurite mõju. Näiteks võib ultratöödeldud toitu söövate inimeste väiksem sissetulek piirata ka nende ligipääsu õigeaegsele arstiabile.

Teisalt märkis töörühm, et teadlastel on küllaltki hea arusaam mehhanismist, mille kaudu ultratöödeldud toidud kahju tekitavad. Osaliselt on see tingitud nende halvast toitaineprofiilist – neis leidub tihti hulgaliselt küllastunud rasva, soola ja lisatud suhkrut.

Samas töötatakse neid välja ja turustatakse viisil, mis soodustav nende liigset tarbimist. Nii märkisid katusülevaatega samal ajal ilmunud sartiklis Brasiilia teadlased, et UTT-sid valmistatakse tihti “keemiliselt töödeldud odavatest koostisosadest” ning neid “muudetakse maitsvaks ja ligitõmbavaks, kasutades maitseainete, värvide, emulgaatorite, paksendajate ja teiste lisandite kombinatsioone”. Ühtlasi kutsus töörühm ÜRO agentuure töötavama välja ultra-töödeldud toiduainete raamkonventsiooni, mis mis sarnaneks tubakatoodete raamkonventsiooniga.

Kokkuvõttes on oluline mõista, et sage ultratöödeldud toitude tarbimine võib kaasa tuua mitmeid terviseriske. See hõlmab ohtu südame-veresoonkonna haigustele, diabeedile ja ülekaalulisusele. Oluline on pöörata tähelepanu oma toitumisharjumustele ning eelistada looduslikke ja värskeid toiduaineid. Tasub meeles pidada, et tervislik toitumine on üks olulisemaid tegureid hea tervise säilitamisel ning tasub teha teadlikke valikuid enda ja oma pere tervise huvides.

Loe rohkem:  Saksa sarivaktsineerija tegi koroona vastu 217 kaitsesüsti | Tervis

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga