Riigikogu kultuurikomisjon toetab ERR-i uue telemaja kiiremat väljaehitamist | Eesti

625646h7d53t24

Tere tulemast! Riigikogu kultuurikomisjon on andnud oma toetuse Eesti Rahvusringhäälingu uue telemaja kiiremale väljaehitamisele. See uudis on suur samm edasi meie riigi meedia- ja kultuuriarengus ning tõestab meie pühendumust laiendada ja kaasajastada meedia infrastruktuuri. Uue telemaja valmimine loob võimalusi mitte ainult ERR-ile, vaid kogu Eesti meediale, pakkudes paremaid tehnilisi võimalusi ja arvukalt uusi töökohti. See on oluline samm Eesti meedia tulevikuks ja meil on hea meel seda toetada.

Riigikogu kultuurikomisjon toetab vastava seadusemuudatuse jõustumisel praegustest plaanidest varem rahvusringhäälingu (ERR) uue telemaja ehitamist ning selleks on praegu ka kultuurkapitalil raha olemas, ütles komisjoni esimees Heljo Pikhof (SDE).

“Toetan igati kultuurkapitalile laekuvate vabade vahendite kasutamist, mis kohe rakendust ei leia, ammuoodatud telemaja valmisehitamiseks. Ka komisjoni liikmed on eelnõu ettevalmistavas faasis olnud samal seisukohal,” ütles Pikhof neljapäeval ERR-ile.

Kultuurikomisjon otsustas teisipäeval saata teisele lugemisele enda algatatud Eesti Kultuurkapitali seaduse ja hasartmängumaksu seaduse muutmise eelnõu, mis võimaldab eraldada investeeringutoetuse peale riigikogu kinnitatud pingereas olevate objektide veel ühele kultuurivaldkonna strateegilisi eesmärke täitvale riikliku tähtsusega kultuuriehitisele.

Eelnõu järgi saab kultuurkapitali nõukogu otsustada kultuuriministri ettepanekul ja kultuurikomisjoni nõusolekul veel ühe riikliku tähtsusega kultuuriehitise rahastamise, ent seda vaid juhul, kui see ei mõjuta juba kultuuriehitiste pingereas olevate objektide valmimist. Nimekirja lisatud hoone valmides võib toetamiseks valida järgmise kultuuriehitise alles pärast seda, kui eelmisele objektile on kõik väljamaksed tehtud, selgitas Pikhof.

“Uue objekti rahastamise saab otsustada vaid siis, kui selleks on tõesti piisavalt raha, ja praegu selline olukord on. Kultuurkapitalil on võimekus rahastada veel ühe kultuuriobjekti valmimist, ilma et see kuidagi häiriks varem riigikogu otsusega nimekirja lisatud kultuuriehitiste rajamist,” ütles kultuurikomisjoni esimees. “Vastupidi, tõrked mõne objektiga on suurendanud kultuurkapitalis ootele jäänud raha, mis on otstarbekas kasutusele võtta ja aidata kaasa riigi jaoks olulise ehitise valmimisele,” lisas ta.

Loe rohkem:  Tallinn tahab Pirita randa hakata sel suvel ümber ehitama | Eesti

Pikhof täpsustas, et pärast seadusemuudatuse jõustumist tuleks kultuuriministril esitada vastav taotlus uue telemaja ehitamiseks, mille komisjon saab heaks kiita.

Täiendava kultuuriobjekti lisamine nimekirja toimub teistmoodi, kui käis senise viiest ehitisest koosneva riiklikult tähtsa kultuuriobjekti nimekirja moodustamine, millesse riigikogu hääletas 2021. aasta septembris Tartu südalinna kultuurikeskuse, Narva Kreenholmi kultuurikvartali “Manufaktuur”, Arvo Pärdi nimelise muusikamaja Rakveres, rahvusooperi praeguse hoone juurdeehituse ja Tallinna filmilinnaku.

“Siis otsustas riigikogu suur saal. Täiendava kultuuriobjekti otsustab aga kultuuriminister Heidy Purga, kes tuleb oma ettepanekuga riigikogu kultuurikomisjoni, ja kui kultuurikomisjon kiidab tema ettepaneku heaks, siis läheb kultuuriminister sellega edasi kultuurkapitali,” selgitas Pikhof oktoobris ERR-ile.

Kultuurikomisjoni esimees märkis, et Eesti Kultuurkapitali seaduse ja hasartmängumaksu seaduse muutmise seaduse eelnõu teine lugemine on kavas 21. veebruaril, märtsi keskel on plaanis eelnõu seadusena vastu võtta.

Oktoobris ütles Pikhof ERR-ile, et kui riigikogus ei toimuks obstruktsiooni, saaks need vastu võtta veel 2023. aastal.

Teine osa eelnõust puudutab loometöötajaid. Sellega muudetakse kultuurkapitalile hasartmängumaksust laekunud vahenditest rahastatavate tegevuste osakaalu ning muudetakse loometöötoetus loometöötasuks. Viimane annab loomeinimesele sotsiaalkaitse, mida vabakutselised kultuuritegijad on pikka aega nõudnud.

Tallinna linnavalitsus kehtestas 2023. aasta mais ERR-i uue telemaja detailplaneeringu, millega rajatakse raadiomaja ja uudistemaja vahelisele praegusele parkimisplatsile uus telekompleks.

Detailplaneeringu linnaehitusliku idee alus on 2018.–2019. aastal läbi viidud ideekonkursi võitnud Kadarik Tüür Arhitektid OÜ töö “Roheline lina”. Uue telemaja ehituse hinnanguline maksumus on umbes 65 miljonit eurot.

Selle aasta riigieelarves telemaja ehituseks raha ette nähtud ei ole.

Kokkuvõttes näitab Riigikogu kultuurikomisjoni toetus ERR-i uue telemaja kiiremale väljaehitamisele, et Eesti valitsus ja parlamendi liikmed mõistavad meedia olulisust ning on valmis investeerima selle arengusse. Uue telemaja valmimine kiiremas tempos tähendaks ka paremat tehnilist varustust ja võimalusi, mis omakorda looksid paremad tingimused Eesti Rahvusringhäälingu kvaliteetsele meedia tootmisele. See otsus näitab, et Eesti soovib püsida kaasaegse ja konkurentsivõimelise meediamaastikuga, mis on oluline nii kodu- kui välismaal.

Loe rohkem:  Karmistuvad keelenõuded raskendavad välismaalt õpetajate palkamist | Eesti

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga