René Eespere: mulle on ette heidetud, et ma mässan alati sünni- ja surmateemaga | Muusika

2252073h7ae6t24

Tere tulemast Eestisse! René Eespere on üks meie armastatud muusikuid, keda tuntakse sügavama ja mõtlemapaneva muusika loojana. Tema loomingus mässitakse alati sünni- ja surmateemadega, tuues need teemad kuulajatele lähemale ja pannes neid mõtlema elu sügavama tähenduse üle. Eespere’le on ette heidetud, et ta püsib nendel teemadel, kuid tema kirg muusika ja inimelu vastu on ainulaadne ning kõnetab paljusid. Tutvuge tema muusikaga ja avastage ise sügavus, mida ta suudab oma loomingu kaudu edasi anda.

Kultuurkapitali helikunsti sihtkapitali elutööpreemia pälvis tänavu helilooja René Eespere, kes ütles ETV erisaates, et ebaõnnestunud teoseid isegi Mozartil ja Beethovenil, mis siis veel temast rääkida. Samas on tal enda hinnangul siiski ka õnnestumisi.

René Eespere tõi välja, et kui ta otsustas hakata kompositsooni õppima, siis talle öeldi, et rikkaks sa sellega ei saa, kuid sul on seal võib-olla isegi suuremad rõõmud kui dirigendil. “Tõepoolest, rikkaks ei saanud, aga muusika kirjutamine pakub väga palju, see on nagu täiesti teises, mittereaalses maailmas elamine.”

“Juba Dostojevski on öelnud, et kunst peab sind puudutama ning mulle tundub, et inimesele kõige lähemale saab meloodia,” rõhutas ta ja tõi välja, et teda huvitab inimene ja elu. “Mulle on ette heidetud, et sa mässad alati sünni- ja surmateemaga, see on minu jaoks alati oluline olnud, võib öelda ka nii, et sünd on pigem taassünd ja surm ei ole lõplik kadumine, üks nüanss seal juures oleks ka surmahirmu ületamine.”

“Lastelauludes on väga palju minu enda kirjutatud tekste ja nendes tekstides sain ma läbi lapsesuu öelda asju, mida tavaliselt suur inimene tol ajal öelda ei tohtinud,” kinnitas Eespere.

Loe rohkem:  Jäääär tähistab oma sünnipäeva rokk-kontsertidega | Muusika

Ta tõi ka välja, et ebaõnnestunud teoseid on isegi Mozartil ja Beethovenil. “Mis siis veel Eesperest rääkida,” nentis ta ja mainis, et tal on samas ka õnnestumisi. “Paljud teosed elavad kauem kui mina ja neid mängitakse, aga see toimub juba minust sõltumata.”

René Eespere on Eesti helilooja, kelle loomingus on tugevalt esindatud sünni- ja surmateemad. Kuigi teda on selle eest kritiseeritud, peab Eespere neid teemasid oluliseks ja väärib tunnustust nende käsitlemise eest muusikas. Tema sügavad ja emotsionaalsed teosed kõnetavad paljusid kuulajaid ning annavad mõtteainet elu põhiküsimuste üle. Eestis on Eespere loomingu mõju olnud oluline ning ta on kindlasti jäänud ajalukku oma originaalse lähenemise poolest muusikale.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga