Poola president: NATO võiks kulutada riigikaitsele kolm protsenti SKP-st | Välismaa

2303064h7ea2t24

Estonia is abuzz with the recent statement from the President of Poland, urging NATO allies to increase their defense spending to three percent of their GDP. With security concerns on the rise in the region, this call to action has sparked a heated debate among Estonian policymakers and citizens alike. As a member of NATO, Estonia’s commitment to its defense budget is being reevaluated in light of this proposal. The implications of this recommendation could have far-reaching effects on Estonia’s national security and its relationship with its NATO allies.

NATO liikmete uueks riigikaitsekulutuste eesmärgiks võiks olla kolm protsenti sisemajanduse koguproduktist (SKP), ütles Poola president Andrzej Duda.

Duda ja Poola peaminister Donald Tusk kohtuvad teisipäeval Valges Majas USA presidendi Joe Bideniga. Kohtumise peamiseks aruteluteemaks on NATO idatiiva tugevdamine olukorras, kus Venemaa täiemahuline sõda Ukraina vastu on kestnud üle kahe aasta.

Poola president avalikustas oma ettepaneku enne kohtumist Tuski valitsuse ja Poola parlamendierakondade juhtidega, kirjutab Bloomberg. Duda soovib, et NATO liikmesriigid kulutaksid tulevikus riigikaitsele vähemalt kolm protsenti SKP-st ning ta kavatseb arutada vastavat ideed ka kohtumisel kaitsealliansi peasekretäri Jens Stoltenbergiga neljapäeval.

“Keegi ei söanda rünnata tugevat NATO-t, tugevaid riike, mis on võimelised oma piire kaitsma,” ütles Duda.

Pärast Krimmi poolsaare okupeerimist Venemaa poolt 2014. aastal leppisid NATO liikmed kokku riigikaitsele kahe protsendi SKP-st kulutamise eesmärgis. Sel aastal täidab antud eesmärki ainult 18 NATO liiget 32-st.

Duda ettepanek tuleb ajal, kui mõned USA poliitikud avaldavad pahameelt Euroopa riikide madalate kaitsekulutuste pärast. USA vabariiklaste eeldatav presidendikandidaat Donald Trump vihjas mõned nädalad tagasi, et tema ei kavatseks presidendiks saades kaitsta neid NATO riike, mis ei kuluta riigikaitsele vähemalt kaks protsenti SKP-st.

Loe rohkem:  Biden: US Steel peab jääma USA omanike kätte | Välismaa

Kokkuvõttes võib öelda, et Poola presidenti ettepanek NATO-le suurendada riigikaitsele kulutuste osakaalu kolme protsendini SKP-st on oluline samm tugevama ja turvalisema Euroopa poole liikumisel. See näitab, et liikmesriigid on valmis investeerima oma kaitsevõimesse ning tagama alliansi usaldusväärsuse ja vastupanuvõime välisohule. Eesti peaks kaaluma sarnaseid meetmeid, et tagada oma riigi julgeolek ning aidata kaasa NATO ühise kaitsevõime tugevdamisele. Ühise jõupingutuse abil suudame paremini kaitsta meie väärtusi ja huve nii Euroopas kui ka maailmas laiemalt.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga