Poola ja Tšehhi tähistasid 25 aasta täitumist NATO-ga liitumisest | Välismaa

1785971h8e25t24

Poola ja Tšehhi tähistasid hiljuti 25. aasta täitumist nende liitumisest NATOga, kinnitades sellega nende pühendumist alliansile ja julgeolekukoostööle Euroopas. See sündmus on oluline verstapost nende riikide jaoks, kes on jalutanud pika tee demokraatia ja stabiilsuse suunas pärast kommunistliku režiimi kokkuvarisemist. Nende liitumine NATOga on tugevdanud alliansi ühtsust ning aidanud kaasa rahu ja julgeoleku tagamisele Euroopa mandril. Täna tähistatakse seda sündmust uhkuse ja rõõmuga, tunnistades samasid järgmisi väljakutseid ja võimalusi Euroopa julgeolekumaastikul.

Poolas ja Tšehhi Vabariigis tähistati pidulikult kahe riigi NATO-sse astumist 25 aasta eest. Poola poliitikud rõhutasid, et riigi positsioon kaitseorganisatsioonis on selle aja jooksul pidevalt tugevnenud.

Aastapäeva puhul Tšehhi Vabariiki külastanud endine USA president Bill Clinton kiitis Tšehhi valitsust Ukraina mürsu-algatuse eest.

Clinton tunnistas, et lääneriigid elasid aastaid õndsas ignorantsuses Venemaa tegeliku olemuse suhtes, ehkki Ida-Euroopa riigid seda neile pidevalt selgeks teha üritasid. Clintoni sõnul on NATO idatiiva riigid nüüd kõigile eeskujuks Ukraina abistamisel.

“Teie üritate välja mõelda, kuidas saada Ukrainale miljon suurtükimürsku ülemaailmse kollektiivse jõupingutusega, mis käib kaugelt üle NATO liikmete piiride. Mitte keegi teine ei tee seda!” ütles Clinton.

“Poola ei ole üksnes NATO liige, vaid ta on ka ise NATO. Me kõik oleme NATO, Poola Vabariigi kodanikud,” sõnas Poola seimi eesistuja Szymon Holownia.

Tšehhi Vabariigi president Petr Paveli sõnul pannakse praegu pannakse atlandiülene ühtsus enneolematul viisil proovile. “Seepärast on oluline teada, et NATO on julgeolekutagatis ainult juhul, kui me kõik suhtume oma julgeolekukohustustesse ühesuguse tähelepanuga,” lausus Pavel.

Kokkuvõttes võime öelda, et Poola ja Tšehhi tähistasid uhkusega 25 aasta möödumist NATO-ga liitumisest ning nad on edukalt kujundanud oma liitlasriikide suhteid ning osalenud aktiivselt erinevatel NATO missioonidel ja operatsioonidel. Nende riikide liitumine NATO-ga on tugevdanud allianssi julgeolekut ning aidanud kaasa stabiilsuse ja rahu tagamisele Euroopas. See tähtpäev on hea võimalus meenutada nende riikide pühendumust demokraatiale, vabadusele ja turvalisusele ning tunnustada nende panust NATO ühise eesmärgi saavutamisel.

Loe rohkem:  Kaitseminister: Saksa sõjaväelaste arutelu lekkeni viis üksikeksimus | Välismaa

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga