Politico: pärast valimisi populistide mõjukus europarlamendis kasvab | Välismaa

2248038h5661t24

Tere tulemast Eestisse! Viimaste valimiste tulemused Euroopa Parlamendis on tekitanud palju kõneainet üle terve Euroopa ning ka meie väikeses riigis. Populistlike erakondade mõju on kasvamas ning see paneb paljud muretsema tuleviku pärast. Kuidas see mõjutab meid siin Eestis ja kogu Euroopas? Milliseid otsuseid võivad populistid Euroopa Parlamendis teha, mis võivad meie elu igapäevaelus mõjutada? Uudised sellest teemast pakuvad põnevat arutelu ning panevad meid kõiki mõtlema, kuidas saame oma häälte abil sellele mõjule vastu seista.

Veebiväljaanne Politico kirjutab, et traditsioonilised vasaktsentristlikud ja paremtsentristlikud parteid suudavad veel Euroopa Parlamendis populistide tegevust vaos hoida, kuid pärast juunis toimuvaid valimisi võib olukord muutuda. Politico kirjutab, et populistide mõjukus europarlamendis kasvab ning see võib hakata mõjutama europarlamendi igapäevast tööd.

Küsitlused näitavad, et populistid suurendavad Euroopa Parlamendis esindatust ning võivad saada ligi veerand kohtadest. See tähendab, et parempopulistid saavad esimest korda võimaluse mõjutada Euroopa päevapoliitikat. See võib ohustada õigusriigi põhimõtteid ning Brüsseli ambitsioonikaid kliimaeesmärke. 

“Me näeme olulist nihet paremale,” ütles Euroopa Ülikool-Instituudi võrdleva poliitika professor Simon Hix. 

Hix eeldab, et parempopulistlik Identiteedi ja Demokraatia (ID) fraktsioon kasvab 40 koha võrra, kokku võib ID fraktsioon saada 98 kohta. Sellest saaks Euroopa Parlamendi suuruselt kolmas poliitiline jõud, praegu kuulub see positsioon liberaalidele. ID fraktsiooni kuuluvad näiteks Saksa AfD ning Prantsuse parempopulistlik partei Rassemblement National (RN). 

Konservatiivide ja Reformistide (ECR) fraktsioon võib kasvada ligi 18 koha võrra. Sinna fraktsiooni kuuluvad ka Itaalia võimupartei Itaalia vennad ning Poolas hiljuti opositsiooni jäänud Õiguse ja Õigluse partei (PiS). Hix eeldab, et sellest fraktsioonist võib saada Euroopa Parlamendi suuruselt neljas jõud. ECR jätaks nii oma selja taha nii liberaalid kui ka rohelised. 

Loe rohkem:  Läti algatas Ždanoka suhtes kriminaalmenetluse | Välismaa

Itaalia meedia kirjutas hiljuti, et pärast valimisi ühinevad Ungari võimupartei Fidesz saadikud Meloni parempoolse ECR fraktsiooniga. See samm suurendaks ECR-i mõjuvõimu veelgi, vahendas Politico.

“Kui pärast valimisi tuleb taotlus, peame hea meelega läbirääkimisi ja vaatame edasi,” rääkis ECR-i pressiesindaja Michael Strauss. 

ECR-ist ja ID-st rääkis sel nädalal ka peaminister Viktor Orbani kabinetiülem Gergely Gulyas. 

“Näen reaalset võimalust, et need kaks fraktsiooni saavad koos Euroopa Parlamendi tugevaimaks fraktsiooniks,” rääkis Gulyas. 

Populistid võivad seetõttu tulevikus mõjutada EL-i otsuste tegemist. See võib mõjutada ka EL-i juhtkohtade jagamist.

Aastakümnete jooksul suutsid traditsioonilised peavooluparteid tõrjuda populistid poliitilisele äärealale. Venemaa aga jätkab sõjalist tegevust Ukrainas, hinnad tõusevad, ka kulukas rohepööre muudab tarbijate elu keerulisemaks. 

Detsembris teatas Politico, et küsitluste kohaselt on populistid ligi kümnes riigis esikohal või teisel kohal. Nende riikide hulgas on ka Saksamaa ja Prantsusmaa. Paremtsentristid võtavad nüüd üle populistide jutupunkte, kuna kardavad valijatest ilma jääda. 

Lõpetuseks võib öelda, et pärast viimaseid valimisi on populistide mõju Euroopa Parlamendis tõepoolest kasvanud. See näitab, et ühiskonnas on toimunud muutused ja populistlikud liikumised on saanud rohkem toetust. See võib mõjutada Euroopa Parlamendi poliitilist dünaamikat ja otsuste langetamist tulevikus. Samas tuleb meeles pidada, et poliitiliste jõudude tasakaal võib endiselt muutuda ja et poliitilised protsessid on pidevas muutumises. Seega on oluline jälgida, kuidas populistide mõju areneb Euroopa Parlamendis ja millised on selle tagajärjed Euroopa poliitikale tervikuna.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga