Norstati küsitlus näitab Eesti 200 tõusu üle valimiskünnise | Eesti

2304816h16aet24

“Norstati hiljutine küsitlus on paljastanud, et Eesti 200 on tõusnud üle valimiskünnise ning on nüüdseks üks olulisemaid poliitilisi jõude Eestis. See uudis on põnev ja murranguline, sest see näitab selgelt kodanike usaldust ja toetust sellele suhteliselt uuele erakonnale. Eesti 200 on suutnud end tõestada ning meelitada inimesi oma poliitilise platvormi ja visiooniga. Nende kiire tõus ja populaarsus lubavad oodata huvitavaid arenguid Eesti poliitikas.”

Kui kolme kõige populaarsema erakonna toetus nädalaga märkimisväärselt ei muutunud, siis riigikogus 14 liikmega esindatud ja vahepeal juba valimiskünnise alla vajunud Eesti 200 toetus tõusis taas üle viie protsendi, selgus uuringufirma Norstat Eesti kolmapäeval avaldatud iganädalase küsitluse tulemustest.

Viimaste tulemuste põhjal toetab Isamaad 29,4 protsenti, Eesti Konservatiivset Rahvaerakonda (EKRE) 18,5 protsenti ja Reformierakonda 16,8 protsenti valimisõiguslikest kodanikest.

Esikolmikule järgnevad Sotsiaaldemokraatlik Erakond (SDE) 13,3 protsendiga, Keskerakond 11,9 protsendi ja Eesti 200 5,9 protsendiga. Sotsiaaldemokraatide toetus on viimase nelja nädalaga langenud 3,7 protsendipunkti võrra, kuid languse tempo on aeglustunud, märkis Norstat. Keskerakonna toetus on viimase kahe nädalaga tõusnud 1,3 protsendipunkti võrra. Eesti 200 toetus tõusis nädalaga ühe protsendipunkti võrra ning on taas üle valimiskünnise.

Koalitsioonierakondi toetab kokku 36 protsenti ning opositsioonierakondi 59,8 protsenti vastajatest.

Norstat viis koostöös Ühiskonnauuringute Instituudiga küsitlused läbi ajavahemikel 12.02-19.02, 19.02-23.02, 26.02-04.03 ja 04.03-08.03 ning nendele vastas kokku 4002 18-aastast ja vanemat Eesti kodanikku.

Valimi võimalikult esindusliku jagunemise eesmärgil teostati küsitlused kombineeritud meetodil – telefoniküsitluses ning veebiküsitluses, kus telefoniküsitlusele vastanud moodustavad valdava enamuse. Valimi andmed on tulemuste esinduslikkuse tagamiseks kaalutud vastavaks valimisõiguslike kodanike proportsionaalsele jaotusele peamiste sotsiaaldemograafiliste tunnuste alusel.

Uuringu maksimaalne veamäär sõltub suurima grupi proportsiooni suurusest. Antud küsitluses oli suurimaks grupiks Isamaa toetajad ning sellisel juhul on veamäär +/-1,67 protsenti. Teiste erakondade reitingute puhul on veamäär väiksem, näiteks Eesti 200 puhul +/-0,87 protsenti.  

Loe rohkem:  Valitsus kavatseb õppelaenu tingimused uuesti üle vaadata | Eesti

Norstati küsitlus näitab selgelt, et Eesti 200 on tõusnud üle valimiskünnise ning nende toetus on kasvanud märkimisväärselt. See näitab, et erakonna sõnum on jõudnud inimesteni ning leidnud nende toetust. Eesti poliitilises maastikus toob see kindlasti kaasa muutusi ning võimalikke uusi suundi. On oluline jälgida, kuidas see areng edasi kulgeb ning milliseid muutusi see kaasa toob Eesti poliitikas tervikuna.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga