USA kiitis heaks 3,5 miljardi dollarise raketimüügi Poolale | Välismaa

2304804h8826t24

Ameerika Ühendriigid on hiljuti kiitnud heaks 3,5 miljardi dollari suuruse raketimüügi Poolale, tugevdades seeläbi NATO liitlassuhteid ja julgeolekut Ida-Euroopas. See tehing on tõstnud pingeid suhetes Venemaaga ning tekitanud diskussioone rahvusvahelises kogukonnas. Eesti, olles ise Balti riik ja NATO liige, jälgib tähelepanelikult sündmusi ning nende mõju piirkonna julgeolekule. Kas see tehing toob kaasa stabiilsuse või suurendab ebakindlust? Ainult aeg näitab, kuidas see mõjutab rahvusvahelist poliitikat ja Eesti läheduses olevaid riike.

USA kiitis teisipäeval heaks ligi 3,5 miljardi dollari eest rakettide müügi Poolale.

Välisministeerium teatas kongressile, et kiidab heaks 821 õhk-maa raketi AGM-158B-2 ja 745 õhk-õhk raketi AIM-120C-8 müügi Poolale.

USA president Joe Biden kohtus Valges Majas ka Poola liidritega. Biden hoiatas teisipäeval Poola juhtidega kohtudes, et Venemaa oma võidu korral Ukrainas ei peatu, kutsudes kongressi taas üles andma Kiievi võitluseks hädavajalikku sõjalist abi.

“Peame tegutsema enne, kui on sõna otseses mõttes liiga hilja. Sest nagu Poola mäletab, ei peatu Venemaa Ukrainas. Putin jätkab, seades ohtu Euroopa, USA ja kogu vaba maailma,” ütles Biden kohtumisel president Andrzej Duda ja peaminister Donald Tuskiga.

Duda oli enne ärasõitu Washingtoni öelnud, et NATO liikmesriigid peaksid vastuseks Venemaa sõjale Ukrainas tõstma oma kaitsekulutusi kolme protsendini sisemajanduse koguproduktist.

Duda sõnul peab NATO andma “selge ja julge vastuse Venemaa agressioonile”.

Bideni kohtumine Duda ja Tuskiga leidis aset päeval, mil 25 aastat tagasi ühinesid Poola, Tšehhi ja Ungari NATO-ga.

USA president üritab ka siluda Poola EL-i meelse peaministri Tuski ja parempoolset presidendi Duda erimeelsusi, et tagada Ukraina olulise liitlase püsimine stabiilsena.

Endine EL-i juht Tusk võitis oktoobris valimised ja on peab nüüd igapäevaseid lahinguid parempoolse presidendi Dudaga. Valge Maja teatas, et Biden arutab Poola juhtidega “demokraatlikke väärtusi”.

Loe rohkem:  Rootsi juhtide hoiatus ajas noored Tiktoki videotega paanikasse | Välismaa

Üldiselt võib öelda, et USA heakskiit Poolale 3,5 miljardi dollari väärtuses raketimüügi osas on oluline samm kahe riigi vahelise koostöö tugevdamise suunas. See tehing aitab kindlustada Poola julgeolekut ning näitab USA pühendumust NATO liitlaste toetamisel. Samuti võib see avaldada mõju piirkonna geopoliitilisele olukorrale ning suhetevõrgustikule. Siiski võib see otsus tekitada pingeid naaberriikide ja Venemaa suunal ning tõstatada küsimusi relvastuskontrolli ja rahvusvahelise julgeoleku osas.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga