Moldova luurejuht: Venemaa kavatseb sekkuda Moldova valimistesse | Välismaa

2296505h4fd3t24

Tere tulemast Eestisse! Moldova luurejuht hoiatab, et Venemaa plaanib sekkuda Moldova valimistesse, ähvardades seeläbi riigi demokraatiat ja suveräänsust. See uudis ainult rõhutab Venemaa pidevat sekkumist naaberriikide siseasjadesse ning sunnib meid Eestis olema eriti valvsad. Kuna oleme ise kogenud Venemaa agressiivset käitumist, peame toetama Moldovat nende võitluses välise sekkumise vastu. Olge ettevaatlikud ja pidage meeles, et Moldova tugevus on ka meie tugevus.

Moldova Teabe- ja Julgeolekuameti (ISS) juht Alexandru Musteata hoiatas teisipäeval, et Vene luure aktiivsuse tase Moldovas oli 2023. aastal rekordkõrge. Musteata sõnul kavatseb Venemaa sekkuda Moldova valimistesse ning nurjata riigi plaanid astuda Euroopa Liitu.

“Vene luureametid kavatsevad sekkuda ka selle aasta valimistesse,” edastas Musteata sõnavõttu Euractiv.

“Meil on teavet, et tehakse katseid kompromiteerida referendumit Euroopa integratsiooni üle, sekkuda presidendivalimistesse ning diskrediteerida valitsusasutusi ja poliitikuid, kes toetavad Moldova astumist Euroopa Liitu,” lisas ta.

Moldova ja Venemaa suhted on halvenenud pärast Venemaa täiemahulist sissetungi Ukrainasse. 2020. aasta presidendivalimisi võitnud euroopameelne poliitik Maia Sandu mõistis Vene sõda Ukraina vastu hukka ning on seadnud eesmärgiks Moldova EL-i ja NATO-ga liitumise.

Moskva eitab väiteid sekkumise kohta Moldova siseasjadesse, kuigi alles veebruaris saatsid Venemaale lojaalsed Transnistria poliitikud abipalve Kremlile. Moldova ja EL-i sõnul oli pöördumise puhul tegemist Vene infooperatsiooniga.

Sandu kavatseb kandideerida teisele ametiajale sügisel toimuvatel presidendivalimistel. Sandu erakond PAS sai eelmise aasta novembris peetud kohalikel valimistel 40 protsenti häältest. Samuti kavandab Moldova valitsus rahvahääletust Euroopa integratsiooni üle, kuigi konkreetne hääletuspäev pole veel selge.

Musteata sõnul püüdis Moskva sekkuda ka eelmise aasta valimistesse, Moskva seda eitab.

Moldova luurejuhi sõnul kavatseb Kreml sekkuda ka Moldova presidendivalimistesse, toetades venemeelseid poliitikuid ja erakondi. Venemaa kavatseb korraldada meeleavaldusi Moldovas märtsis ja aprillis ning õhutada separatistlikke meeleolusid, lisas Musteata.

Loe rohkem:  Saksamaa väliskaubanduse puudujääk Hiinaga vähenes eelmisel aastal | Välismaa

Lisaks Transnistriale saatis veebruaris ka Lõuna-Moldova Gagauusia autonoomse piirkonna kremlimeelne juht abipalve Moskvale.

Kokkuvõttes on oluline jälgida Moldova valimiste protsessi ja tagada, et välised jõud ei sekkumiseks. Moldova luurejuhi hoiatus Venemaa kavatsuste kohta peaks panna meid kõiki valvsusele ning julgustama rahvusvahelist kogukonda jälgima olukorda tähelepanelikult. Moldova tulevik ja poliitiline stabiilsus sõltuvad oluliselt sellest, et valimised oleksid vabad ja ausad ning et välisriigid ei mõjutaks otsustusprotsessi. Loodame, et rahvusvaheline kogukond suudab tagada Moldova demokraatliku arengu ja aidata riigil püsida nii poliitiliselt kui ka majanduslikus stabiilsus.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga