Marsi pinnast immitseb metaani eriti just hommikuti | Universum

558447h58e7

Tere tulemast Eesti! Kas olete kunagi kuulnud, et hommikul immitseb Marsi pinnast eriti palju metaani? See põnev avastus on tekitanud suurt elevust teadlaste hulgas üle maailma. Metaan on oluline kliimaga seotud gaas, mis võib anda vihjet elu võimalikkuse kohta Marsil. See avastus on avanud uusi uksi meie arusaamises punase planeedi atmosfäärist ja geoloogiast. Oleme siin, et jagada teiega kõige uuemaid teadusuuringuid ja avastusi seoses Marsiga ning taevakehadega mujal universumis. Tere tulemast avastustega täidetud teekonnale!

Marsi mõistatuslikke metaanipahvakuid kutsuvad esile atmosfäärirõhu ja temperatuuri muutused, mille toimel pinnaalust gaasi vabaneb.

Sellisele järeldusele on jõudnud Ameerika teadlased, kes opereerivad NASA marsikulgurit Curiosity.

Kui Marsi ümber tiirutav Euroopa Kosmoseagentuuri orbiter Mars Express kakskümmend aastat tagasi Marsi atmosfäärist metaani avastas, puhkesid elavad arutelud, kas see võib ühtlasi olla ka elu märk.

Arutelud elavnesid veelgi, kui marsikulgur Curiosity hakkas registreerima atmosfääri alaosa metaanitaseme ajutisi tõuse.

Üheks võimaluseks, kuidas Marsi metaan tekkida võiks, on peetud võimalike pinnaaluste mikroobide elutegevust, sest meil Maal tegelevad metaani tootmisega mõnedki mikroobid.

Marsi praeguse või kunagise elu märkide otsingud, sealhulgas metaaniilmingute parema mõistmise eesmärgil tehtavad vaatlused ja mõõtmised on kuulutatud ka marsikulgurite Curiosity ja Perseverance üheks peamiseks fookusteemaks.

Kust täpselt ja milliste olude ajel Marsi pinnast metaani atmosfääri visiseb, on olnud raske tabada.

558447h58e7

John Ortiz Los Alamose riigilaborist ja ta kolleegid võtsid nüüd appi arvutimudeli, millel simuleerisid metaani liikumisi Marsi pinnaaluste väikeste pragude ja pooride võrgustikus, selle väljaimbumist ja atmosfääri gaasidega segunemist.

Mudel näitas, et pinnaalust metaani tõstavad ülespoole atmosfääri rõhu muutused, selle eritumist kivipooridest välja aga temperatuur. Marsikivimite pindmistesse pooridesse jõudnud metaani tõuseb mudeli järgi atmosfääri tihtipeale just suvisel ajal ja vahetult enne päikesetõusu.

Loe rohkem:  Kaugeim must auk üllatab aplusega | Universum

Tulemus on kooskõlas varem marsikulgurite kogutud andmete põhjal täheldatud tõigaga, et metaanitaseme kõikumine ei olene mitte ainult Marsi aastaaegadest, vaid ka ööpäevatsüklist.

Nüüd, mil on ka mudeli põhjal paremini teada, millal võib metaani tulekut tõenäoliselt oodata, saab kulgur Curiosity tegevuskava selle põhjal paremini sättida. Lõpuks on vaja ju teada saada, kus täpselt need metaaniallikad asuvad.

Oma praegustest mudeldustulemustest ja nende järeldustest annavad Ortiz ja kaasautorid teada ajakirjas Journal of Geophysical Research: Planets.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast reedeni ca kell 8.35 ja laupäeval ca kell 8.25.

In conclusion, the recent discovery that methane is emitted from the surface of Mars, especially in the mornings, is a significant and exciting development in the exploration of the Red Planet. This finding raises the possibility of the existence of active geological processes or even microbial life on Mars. It also underscores the importance of further research and exploration to better understand the mysteries of our neighboring planet. Estonia, as a nation with a growing interest in space exploration and research, should take note of these discoveries and continue to be an active participant in the global efforts to study and understand Mars.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga