Maailma uue muusika päevadel Fääri saartel esindab Eestit Marianna Liik | Muusika

2228976h14e0t24

Tere tulemast Maailma uue muusika päevadele Fääri saartel! Eesti uhkust esindab sellel prestiižsel sündmusel andekas muusik Marianna Liik. Tema unikaalne looming ja andekas esinemisoskus on võitnud paljude südamed üle maailma ning ta on tõeline eesti kultuuri saadik. Tema osalemine sellel suurel festivalil on suurepärane võimalus tutvustada Eesti muusikakultuuri ning näidata maailmale meie riigi muusikaandekust. Marianna Liigi esinemine on kindlasti üks oodatumaid sündmusi nendel päevadel ning oleme kindlad, et ta suudab publikut oma imelise muusikaga lummutada.

Rahvusvahelise Nüüdismuusika Ühingu (ISCM) korraldatava festivali Maailma muusika päevad (World New Music Days) kavasse valis tänavu rahvusvahelistest ekspertidest koosnev komisjon Fääri saartele Eestit esindama Marianna Liiki teosega “Out of breath” (2018) viiulile, tšellole ja elektroonikale.

ISCM on kaasaegse muusika valdkonna suurim rahvusvaheline võrgustik, mis ühendab üle 50 riigi, lisaks alaorganisatsioonidena ka festivale või uue muusika keskuseid. Maailma muusika päevad on ISCM-i tegevuse üks tähtsamaid väljundeid. Heliloojate jaoks on tegemist ühe aasta olulisema nüüdismuusikasündmusega.

Marianna Liiki teoses “Out of Breath” astuvad dialoogi viiul, tšello ja elektroonilised tämbrid. Kompositsiooni võib tajuda kui rännakut läbi erinevates toonides ruumide. Teos on pärit Liiki autorialbumilt “Januneb valgust / Thirsteth for Light”, kus see kõlab Merje Roomere ja Aare Tammesalu esituses. 

Marianna Liik lõpetas 2017. aastal heliloomingu magistriõppe Helena Tulve ja Margo Kõlari juhendamisel, 2014. aastal omandas ta samas koolis bakalaureusekraadi elektroakustilise kompositsiooni erialal, õppides Margo Kõlari ja Malle Maltise käe all. 2017–2018 täiendas ta end Antwerpeni Kuninglikus Konservatooriumis (Koninklijk Conservatoire Antwerpen) Wim Henderickxi õpilasena.

Väljakujunenud tava kohaselt tutvustab festival igalt liikmeskonna maalt vähemalt ühe helilooja teost. Iga liikmesriik esitab rahvusvahelisele komisjonile kuni 6 teose ettepanekut erinevatesse muusikalistesse kategooriatesse. Eelmisel aastal esindasid Eestit Lõuna-Aafrikas toimunud festivalil oma teostega heliloojad Madli Marje Gildemann ja Tõnu Kõrvits.

Loe rohkem:  Dramaatiline sopran Aile Asszonyi: see on aeglane kunst | Muusika

Igal aastal korraldatakse festival erinevas liikmesriigis. Tänavu toimuvad ISCM-i Maailma uue muusika päevad 22. juunist  – 30. juunini 2024 Fääri saartel Tórshavnis.

Eesti Heliloojate Liit on ISCMi liige alates 2005. aastast ning aastal 2019 valiti ISCM-i suursündmuse korraldajamaaks. 2014. aastal Wroclawis toimunud ISCM-i üldkogul valiti esimese eestlasena organisatsiooni auliikmeks ka Arvo Pärt.

Kokkuvõttes on suurepärane au, et Eestit esindab Maailma uue muusika päevadel Fääri saartel Marianna Liik. Tema osalus sellel rahvusvahelisel sündmusel aitab tutvustada Eesti kaasaegse muusika arengut ning tõstab meie riigi kultuuripärandi mõju maailmas. Loodame, et see esinemine avab uusi uksi ja võimalusi Eesti muusikutele ning tugevdab kultuurisidemeid Fääri saarte ja teiste riikidega. Marianna Liik esindamine toob uhkust meie rahvale ning peegeldab Eesti muusika mitmekesisust ja kvaliteeti.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga