Poola valitsus soovib leevendada abordipiiranguid | Välismaa

2228973h7863t24

Tere tulemast Eestisse! Viimaste uudiste kohaselt on Poola valitsus välja tulnud plaaniga leevendada riigi rangeid abordipiiranguid. See teema on palju kõneainet pakkunud nii Poolas kui ka välismaal ning sellel on suured tagajärjed naiste reproduktiivõigustele. See samm on tekitanud elavat arutelu üle Euroopa ning tekitanud küsimusi seoses naiste õiguste ja autonoomiaga seoses oma kehaga. Uudis on kindlasti tõstatanud palju emotsioone ning jätkuvalt jälgitakse selle arenguid nii rahvusvahelisel kui ka kohalikul tasandil.

Poola peaminister Donald Tusk teatas kolmapäeval, et ta esitab parlamendile kaks eelnõu, mille eesmärk on leevendada abordipiirangud ning lubada hädaabi rasestumisvastase vahendite ehk SOS-tablettide käsimüüki.

“Oleme valmis esitama lähitundidel parlamendile eelnõu, mis lubab seaduslikku ja turvalist aborti kuni 12. [raseduse] nädalani,” ütles Tusk ajakirjanikele.

Kui muudatused ka ellu viiakse, oleks tegemist eelmise konservatiivse Õiguse ja Õigluse (PiS) erakonna valitsuse range abordipoliitika tagasipööramisega, vahendab Euractiv.

Siiski pole selge, kas parlamendis leidub piisavalt toetust eelnõude vastuvõtmiseks, sest kolmest valitsuserakonnast toetab sõnaselgelt abortide liberaliseerimist ainult kaks. Nimelt oli abortide legaliseerimine Vasakpoolsete ja Tuski juhitud Kodanikuplatvormi valimisprogrammis. Kolmas valitsuse osapool, tsentristlik valimisnimekiri Kolmas Tee, pole oma seisukohta avalikult väljendanud ning osad selle saadikud võivad hääletada abortide seadustamise vastu.

Lisaks võib seaduse vastuvõtmise vetostada ka Poola konservatiivne president Andrzej Duda.

Poolas toimusid viimastel aastatel ulatuslikud meeleavaldused abortide sisulise keelustamise vastu pärast seda, kui vastava otsuse langetas Poola põhiseaduskohus.

Ühed suurimad abortide seadustamise eestvedajad on Poola naisõiguslased, kes soovivad, et Tusk tegutseks kiiresti.

Novembris esitas kaks abortide legaliseerimise eelnõu ka erakond Vasakpoolsed, parlament ei hakanud neid eelnõusid menetlema.

Praegu on Poolas abort lubatud ainult juhul, kui raseduse jätkumine ohustab naise elu või tervist või kui rasedust põhjustas vägistamine või verepilastus.

Loe rohkem:  Rootsi juhtide sõjahoiatus ajas noored paanikasse | Välismaa

Ometi teevad paljud Poola naised jätkuvalt aborte, kuid selleks tuleb neil reisida välismaale, eelistatud sihtkohtadeks on muutunud Tšehhi ja Slovakkia Poolaga piirnevad linnad. Samuti väidavad naisõiguslased, et osad naised püüavad teha aborti kodus keelatud SOS-tablettide abil.

Tusk teatas kolmapäeval ka oma plaanist muuta SOS-tabletid käsimüügiravimiks. Praegu on neid võimalik osta ainult retsepti alusel ning selle saamine on keeruline. Poola valitsuse ettevalmistatud eelnõu järgi lubatakse selliseid tablette käsimüügiravimina müüa üle 15-aastastele inimestele.

Need Poola arstid ja aktivistid, kes aitavad naistel teha aborti keelule vaatamata, võivad Poolas saada karistatud. Eelmisel aastal pälvis Poola ühiskonna tähelepanu kohtuotsus, mille järgi mõisteti rasedale naisele SOS-tableti andnud aktivist Justyna Wydrzynska süüdi ning määrati talle karistusena üldkasuliku töö tunnid.

Overall, the decision of the Polish government to tighten abortion restrictions has sparked controversy and protests not only in Poland but also in other countries, including Estonia. The move has been met with criticism and concern, with many expressing their support for women’s rights and bodily autonomy. The Estonian government has reaffirmed its commitment to upholding reproductive rights and ensuring access to safe and legal abortion services. The news from Poland has prompted important conversations about the importance of protecting women’s rights and the need for continued advocacy in this area. It is crucial for Estonia and the international community to stand in solidarity with women in Poland and around the world.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga