Läti uurib piirilinnas Valkas kaht suurt korruptsiooniasja | Välismaa

792770hd66et24

Tere tulemast Eestisse! Viimased uudised lõunanaabrist Lätist on šokeerivad – piirilinnas Valkas on paljastatud kaks suurt korruptsiooniskandaali. Lokkav altkäemaksu võtmine ning kuritegelikud skeemid on tõstnud esile tõsise probleemi ka meie piiri lähedal. Sellised juhtumid tõestavad vajadust pidevalt jälgida ja võidelda korruptsiooniga kogu Balti regioonis. Astume vastu koos sellele kurjale ning seiskem aususe ja õigluse eest!

Läti korruptsioonitõrjebüroo viis teisipäeval koostöös Euroopa Prokuratuuriga läbi kriminaalmenetlustoimingud, sealhulgas läbiotsimised, mitmes piirilinna Valka ja teistes Läti piirkondades asuvates objektides seoses pettustega, mis ulatuvad vähemalt kahe miljonit euroni, teatas büroo reedel uudisteagentuurile LETA.

Euroopa Prokuratuur alustas mullu 6. novembril kriminaalmenetlust seoses võimaliku kelmusega ja andis selle üle korruptsioonitõrjebüroole uurimiseks.

Büroo kahtlustab, et mitu Valka omavalitsuse endist ja praegust ametnikku kuritarvitasid omakasu eesmärgil oma ametiseisundit koos ühe ettevõtte esindajaga ja tegid kahe valla elluviidava projekti käigus ebaseaduslikke toiminguid.

Kuritegude eesmärk oli saada projektide rahastamiseks Euroopa Regionaalarengu Fondist ebaseaduslikult kokku vähemalt kaks miljonit eurot. Mõlemad projektid on seotud tööstusala taristuga.

Juhtumiga on seotud neli isikut, kelle suhtes ei ole ennetusmeetmeid rakendatud.

See ei oleks Valkas esimene pettus. Teise uurimise algatas korruptsioonitõrjebüroo koostöös Euroopa Prokuratuuriga 7. novembril 2023 vähemalt 776 000 euro suuruse kelmuse kohta. Büroo uurib väidetavat ametiseisundi kuritarvitamist omakasu eesmärgil ja suurkelmust.

Korruptsioonitõrjebüroo andmetel panid kaks praegust ja üks endine Valka omavalitsuse ametnik ametiseisundit kuritarvitades koos ühe ettevõtte esindajaga toime ebaseaduslikke toiminguid, et saada valla projekti elluviimiseks Euroopa Regionaalarengu Fondist ebaseaduslikult vähemalt 744 000 eurot ja 32 000 eurot eelarvetoetustest. Projekt hõlmab tööstushoone ja sellega seotud taristu ehitamist.

Uurijad kahtlustavad, et vastav taristu võidi rajada rikkudes projekti tingimusi ühe kindla ettevõtte huvides. Juhtumiga on seotud neli inimest ja üks neist on endine Valka linnapea Vents Armands Krauklis.

Loe rohkem:  USA senati vabariiklaste juht Mitch McConnell astub novembris tagasi | Välismaa

Korruptsioon on tõsine probleem, mis vajab kiiret ja tõhusat lahendamist. Valkas toimuvad uurimised näitavad, et ka väiksemas riigis nagu Läti ei ole korruptsioonivaba tsoon. Eesti peab olema valvsam ja jälgima hoolikalt oma piiride lähedal toimuvat, et sellised juhtumid ei leviks meie riiki. Aus ja läbipaistev valitsemine on oluline, et tagada meie ühiskonna stabiilsus ja usaldusväärsus nii kodu- kui välismaal. Vaid üheskoos saame võidelda korruptsiooni vastu ja tagada ausa õigussüsteemi.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga