“Kultuuristuudio. Arutelu” uurib, mis vahe on toimetamisel ja tsensuuril | Kultuuristuudio

2208076hbd8et24

Tere tulemast Kultuuristuudio arutelule! Täna uurime, mis on toimetamine ja kuidas see erineb tsensuurist. Kuidas mõjutavad need praktikad kunsti, meediat ja ühiskonda tervikuna? Kas toimetamine on vajalik kunstilise vabaduse kaitsmiseks või piirab see loovust? Kas tsensuur on kunstilise eneseregulatsiooni vorm või ohtlik takistus vabale väljendusele? Tule ja osale aktiivses arutelus, kus jagame ideid ja seisukohti nende oluliste teemade üle kultuuri ja loomingu kontekstis.

Kui ühiskondlikul tasandil kütab kirgi vaenukõneseaduse teema, siis vähem teatakse Eestis, et suurtes kirjastustes üle maailma on juba mõnda aega palgatud tööle toimetajad, kelle tööks on selgeks teha ega ilukirjanduslik tekst lugejat kuidagi ei solva.

Toimetamise alla on sattunud peamiselt lasteraamatud, kuid ka kümnendite eest paberile pandud klassikud, nagu näiteks Agatha Christie ja Arthur Conan Doyle.

Millega siis tegu – toimetamise ja kaasajastamise või tsensuuriga? Ja kuidas suhtuda sellesse, kui oma teoseid kirjutab ringi ja ajakohastab autor ise?

Teema teine külg on aga valdavalt Ameerika Ühendriikides leviv raamatute kooliraamatukogudest ära korjamise üha sagenev komme, mille taga on oma võsukeste moraalse pale eest hoolitsevad vanemad, kellele ei istu ühe või teise (noorte)raamatu sisu.

Saatekülalisteks on kirjastaja Krista Kaer ja kirjanduskriitik Hele-Mai Viiksaar. Vestlust suunab saatejuht Maarja Vaino. “Kultuuristuudio. Arutelu” on eetris neljapäeval kell 22 kanalil ETV2.

2208076hbd8et24

Kultuuristuudio arutelu on oluline samm mõistmaks, kuidas toimetamine erineb tsensuurist ning miks on see oluline vaba ja avatud ühiskonna jaoks. Arutelu aitas selgitada, et toimetamine on protsess, kus korrigeeritakse ja parandatakse tekste professionaalsel viisil, samas kui tsensuur piirab avaldatavate materjalide vabadust. See teadlikkus aitab säilitada sõnavabadust ja kaitsta kriitilist mõtlemist. On oluline jätkata diskussiooni ja harida inimesi sellest erinevusest, et tagada meedia ja kultuuri vaba ja mitmekesine areng Eestis ja kogu maailmas.

Loe rohkem:  "Kultuuristuudio. Arutelu" uurib, kas Eesti komberuumiga on kõik kombes | Kultuuristuudio

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga