Wiedemanni keeleauhinna pälvis luuletaja Hando Runnel | Kirjandus

2250177hd933t24

Tere tulemast, kallid kirjandushuvilised! Eesti kultuurimaastikul on taas üks suurepärane saavutus – luuletaja Hando Runnel on võitnud Wiedemanni keeleauhinna oma silmapaistva panuse eest eesti keele ja kultuuri arendamisse. Runneli peenekoeline ja sügavmõtteline luule on aastakümnete jooksul puudutanud paljusid eestlaste südameid ning tema auhind on kinnitus tema pühendumusest emakeelele. Olgu see meile kõigile innustuseks ja tunnustuseks eesti kirjanduse rikkalikule pärandile. Auhinna võidust, Runneli loomingust ja tema mõjukusest kirjandusmaastikul räägitakse lähemalt selles artiklis.

Valitsus otsustas määrata 2024. aasta riigi F. J. Wiedemanni keeleauhinna Hando Runnelile järjepideva ning mõjuka panuse eest eesti keele, kirjanduse ja kultuuri rikastamisse ning kindlustamisse luuletaja ja kirjanduselu korraldajana.

Haridus- ja teadusminister Kristina Kallas õnnitles ja tänas laureaati: “Hando Runneli olulisust eesti kirjanduse ja keele arengus on raske üle hinnata. Runneli luuletused ja tekstid on jätnud jälje tervete põlvkondade sõnavarasse,” ütles Kallas. 

Hando Runnel on ligikaudu 60 raamatu autor, mille hulgas on umbes 40 luulekogu. Runneli luuletuste arvu on aga peaaegu võimatu kokku lugeda, nagu ka nende kaudu keelde tulnud väljendeid – “ei saa me läbi Lätita”, “maa tuleb täita lastega” jmt. Viimasel kolmel kümnendil, olles “Eesti mõtteloo” sarja peatoimetaja, on Runnel teinud rahvale taas kättesaadavaks paljude keeleinimeste töid. 

Hando Runnel on tegutsenud vabakutselise kirjaniku ja luuletajana rohkem kui pool sajandit. Alates 2012. aastast on ta Teaduste Akadeemia liige. 

Wiedemanni keeleauhind antakse laureaadile üle riigipreemiate aktusel 21. veebruaril. Preemia suurus on 65 000 eurot.

F. J. Wiedemanni keeleauhind määratakse igal aastal ühele isikule väljapaistvate teenete eest eesti keele uurimisel, korraldamisel, õpetamisel, propageerimisel või kasutamisel. Aasta tagasi määrati Wiedemanni keeleauhind Peeter Pällile, esimesena sai selle 1989. aastal Henn Saari.

Loe rohkem:  Virumaa kirjandusauhinna sai Rein Raua "Katkurong" | Kirjandus

Kokkuvõttes võib öelda, et luuletaja Hando Runneli saamine Wiedemanni keeleauhinna oli väga vääriline tunnustus tema üle 50 aasta kestnud panuse eest eesti keele ja kultuuri edendamisel. Tema luuletused on sügavad ja ajatud ning Runneli töö on olnud oluline osa Eesti kultuurist. Auhinna saamine on tunnustus mitte ainult tema enda tööle, vaid ka kogu Eesti keele ja kirjandusele. Runneli saavutus annab lootust ja inspiratsiooni noortele luuletajatele ja kirjanikele ning tõestab, et eesti keel ja kultuur on elujõulised ja olulised.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga