Korobeinik pöördub riigikogu juhatuse tegevuse tõttu õiguskantsleri poole | Eesti

2208694hd715t24

Tensions are rising in Estonia as the Korobeinik, a traditional Russian merchant, is seeking the intervention of the country’s legal ombudsman due to alleged misconduct by the parliament’s leadership. The Korobeinik claims that the actions of the Riigikogu juhatus have violated the principles of justice and democracy, prompting a call for an investigation by the õiguskantsler. The matter has sparked intense debate and scrutiny, highlighting the importance of upholding legal and ethical standards within the nation’s highest legislative body.

Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni liige Andrei Korobeinik ütles, et Keskerakonna fraktsioon pöördub õiguskantsleri poole, sest tema sõnul ei saa keskfraktsioon riigikogu esimehe Lauri Hussari vastuseisu tõttu oma poliitikat teostada.

“Me peame küsima arvamust õiguskantsleri käest, et mis tema arvab sellest, et riigikogu fraktsioon ei saa oma poliitikat teostada, kuna riigikogu juhatus, kus on koalitsiooni enamus, blokeerib seda. Meie ise ei saa kuidagi omaalgatuslikult komisjoni koosseisu muuta,” ütles Korobeinik ERR-ile.

“Me oleme arutanud kolleegidega teistest fraktsioonidest seda. Kõik nii opositsioonist kui ka koalitsioonist on seda meelt, et võiks lasta meil komisjonides olla. Sotsiaalkomisjoni üleminek on endiselt tegemata, kuigi fraktsioonil on õigus olla komisjonis esindatud, aga ühtegi liigutust pole ikkagi veel teinud. Lauri Hussar paraku initsiatiivi üles ei näita,” lausus Korobeinik.

“Riigikogul on enda sees reguleerimisõigus olemas, aga mulle tundub, et praegu läheb see natuke käest ära. Fraktsioonid ja saadikud saavad olla esindatud selles komisjonis, kus nad tahavad olla, aga fraktsioon ei saa ühtegi esindajat sinna saata. See minu arust ei vasta sellele, kuidas riigikogu peaks toimima,” lisas Korobeinik.

Keskerakonna fraktsioon saatis neljapäeval õiguskantsler Ülle Madisele kirjaliku küsimuse, kus pööratakse tähelepanu parlamendi juhatuse tegevusele, mis eirab parlamendipraktika häid tavasid ja piirab saadikute võimalusi oma mandaati teostada. 

Loe rohkem:  Elektri börsihind tõuseb kolmapäeva hommikul ligi 500 euroni | Eesti

“Keskerakonna fraktsioon ei ole täna esindatud sotsiaalkomisjonis. Juba rohkem kui kuu aega keeldub Riigikogu juhatus rahuldamast meie taotlust, et viia üks meie fraktsiooni saadik antud komisjoni üle, tuues argumendiks, et kõik kohad antud komisjonis on hõivatud,” selgitas Keskerakonna fraktsiooni liige Anastassia Kovalenko-Kõlvart. 

Saadiku sõnul on riigikogu juhatuse passiivne tegutsemine Keskerakonna fraktsiooni osas kummastav, sest ülejäänud parlamendiliikmetele on võimaldatud vaba liikumine erinevate komisjonide vahel. “See loob ebavõrdse olukorra ning piirab tõsiselt meie võimalusi osaleda sotsiaalvaldkonna eelnõude menetlusprotsessis. Seejuures annab antud olukord koalitsioonile ebaproportsionaalse ülekaalu komisjonides,” selgitas Anastassia Kovalenko-Kõlvart.

Jaanuari lõpus ERR-ile antud kommentaaris ütles Hussar, et opositsioonis olevast Keskerakonnast koalitsiooni kuuluvasse Sotsiaaldemokraatlikku Erakonda astunud liikmeid ei saa pidada koalitsiooni saadikuteks, sest ametlikult on tegemist fraktsiooni mittekuuluvate riigikogu liikmetega.

“Fraktsioonide vahel ja riigikogu juhatuse ning fraktsioonide vahel käivad praegu läbirääkimised selleks, et oleks tagatud mitmed põhimõtted ja üks põhimõte on seotud ka sellega, kuidas oleks tagatud poliitiliste jõudude proportsionaalsus komisjonides,” rääkis Hussar siis.

Lugupeetud õiguskantsler, meie riigikogu juhatuse tegevus on tekitanud muret paljudes meie ühiskonna liikmetes. Korobeinik on pöördunud teie poole lootuses, et teie ametiasutus suudab tagada õigusriigi põhimõtete järgimise. Meie riigikogu juhatuse tegevus peab olema läbipaistev ja vastama põhiseaduse ja seaduste nõuetele. Me loodame teie sekkumisele ja abile selles küsimuses ning usume, et te tegutsete sellekohaselt, et kaitsta meie õigusi ja tagada meie demokraatia terviklikkust.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga