Kohtunik eemaldas Trumpi Illinoisi eelvalimiste nimekirjast | Välismaa

2286576hebbct24

Tere tulemast Eestisse, kus maailma poliitika põimub meie igapäevaeluga! Hiljutine sündmus, kus kohtunik otsustas eemaldada USA endise presidendi Donald Trumpi Illinoisi eelvalimiste nimekirjast, on tekitanud palju kõneainet ja pole üllatav, et see on jõudnud ka meie radarisse. See näitab, kui oluline on õigusriigi põhimõte ning kuidas isegi kõige võimsamad poliitikud peavad alluma seadusele. Olge valmis avastama rohkem põnevaid uudiseid ja arenguid üle maailma siin Eestis!

Illinoisi osariigi kohtunik eemaldas Donald Trumpi nime osariigi eelvalimiste nimekirjast, kuid eeldatava apellatsiooni tõttu lükkas selle otsuse kehtima hakkamise edasi.

Kohtunik keelas Trumpil osaleda vabariiklaste eelvalimistel, kuna väidetavalt võttis endine president osa 6. jaanuari Kapitooliumi rahutustest. Illinoisi valijad väitsid seetõttu, et Trump tuleks 19. märtsi eelvalimistelt ja 5. novembri üldvalimistelt eemaldada. 

Leiti, et Trumpi toonane tegevus klassifitseerub USA põhiseaduse 14. paranduse kolmanda lõike järgi ülestõusuks. Antud parandus pärineb USA kodusõja ajast ning selle eesmärgiks oli keelata konföderatsiooni ohvitseridel valitut ametit pidada.

Cooki maakonna ringkonnakohtuniku Tracie Porter astuski valijate poolele. Porter aga ütles, et lükkab otsuse kehtima hakkamise edasi, kuna kõigepealt ootab ära Trumpi eeldatava kaebuse  Illinoisi apellatsioonikohtusse. 

Trumpi pressiesindaja juba teatas, et endine president kaebab otsuse edasi. 

Illinois liitub nii Maine’i ja Colorado osariikidega, mis selle kuu alguses diskvalifitseerisid samuti Trumpi vabariiklaste eelvalimistelt. Trump lubas need sammud USA ülemkohtus vaidlustada. 

USA ülemkohus on samuti skeptiline Trumpi valimistelt kõrvaldamise suhtes. Kohtunikud leiavad, et osariikidel pigem pole õigust presidendikandidaate valimistelt kõrvaldada.

Tegemist on üldse esimese korraga, kui USA ülemkohus üldse arutab kodusõjast pärit 14. paranduse mõju kaasaegsetele valimistele.

Kohtuniku otsus eemaldada Donald Trump Illinoisi eelvalimiste nimekirjast on oluline samm demokraatia ja õigusriigi põhimõtete kaitseks. See näitab, et õiguslikud normid kehtivad kõigile, olenemata nende seisusest või võimupositsioonist. Sellised otsused tagavad ausa ja läbipaistva valimisprotsessi ning kinnitavad, et seadused on kõigi jaoks võrdselt kohaldatavad. Eesti demokraatiat toetavatele inimestele peaks see kohtuniku otsus andma kindlust ja usaldust meie institutsioonide vastu.

Loe rohkem:  ERR Iisraelis: Liibanoni piiri äärsed asulad on tühjad olnud juba kuid | Välismaa

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga