Kohtunik eemaldas Trumpi Illinois’ eelvalimiste nimekirjast | Välismaa

1709200213 2286576hebbct24

Head inimesed Eestis! Hiljutine kohtuotsus, kus kohtunik eemaldas endise USA presidendi Donald Trumpi Illinois’ eelvalimiste nimekirjast, on tekitanud palju kõneainet üle kogu maailma. See otsus on süvendanud juba niigi pingelist poliitilist õhkkonda Ameerika Ühendriikides ning kogub palju tähelepanu ka välismaal. Trumpi toetajad tunnevad, et neile on tehtud ülekohut, samas kui vastased näevad selles sammu demokraatia ja õigluse suunas. Kuidas see otsus mõjutab USA poliitikat ja rahvast ning millised võivad olla selle tagajärjed, jääb näha.

Illinois’ osariigi kohtunik eemaldas Donald Trumpi nime osariigi eelvalimiste nimekirjast, kuid eeldatava apellatsiooni tõttu lükkas selle otsuse kehtima hakkamise edasi.

Kohtunik keelas Trumpil osaleda vabariiklaste eelvalimistel, kuna väidetavalt võttis endine president osa 6. jaanuari Kapitooliumi rahutustest. Illinois’ valijad väitsid seetõttu, et Trump tuleks 19. märtsi eelvalimistelt ja 5. novembri üldvalimistelt eemaldada. 

Leiti, et Trumpi toonane tegevus klassifitseerub USA põhiseaduse 14. paranduse kolmanda lõike järgi ülestõusuks. See parandus pärineb USA kodusõja ajast ning selle eesmärk oli keelata konföderatsiooni ohvitseridel valitud ametit pidada.

Cooki maakonna ringkonnakohtuniku Tracie Porter astuski valijate poolele. Porter aga ütles, et lükkab otsuse kehtima hakkamise edasi, kuna kõigepealt ootab ära Trumpi eeldatava kaebuse  Illinois’ apellatsioonikohtusse. 

Trumpi pressiesindaja juba teatas, et endine president kaebab otsuse edasi. 

Illinois liitub nii Maine’i ja Colorado osariikidega, mis selle kuu alguses diskvalifitseerisid samuti Trumpi vabariiklaste eelvalimistelt. Trump lubas need sammud USA ülemkohtus vaidlustada. 

USA ülemkohus on samuti skeptiline Trumpi valimistelt kõrvaldamise suhtes. Kohtunikud leiavad, et osariikidel pigem pole õigust presidendikandidaate valimistelt kõrvaldada.

See on esimene kord, kui USA ülemkohus üldse arutab kodusõjast pärit 14. paranduse mõju tänapäeva valimistele.

Kohtunikulevandas otsus eemaldada Donald Trumpi nimi Illinois’i eelvalimiste nimekirjast on võidukas hetk demokraatiale ja õiglusele. See näitab, et keegi ei ole seaduse ees kõrgemal seisnud, isegi mitte endine president. Trumpi jätkuva eemaldamise korral on see sõnum võimukandjatele üle kogu maailma, et õiglus ja seadus kehtivad kõigile, olenemata nende staatusest või ametikohast. See on oluline samm demokraatia tugevdamise suunas ning näitab, et Eesti seisab õigluse poolel.

Loe rohkem:  Tusk jätkab eelmise Poola valitsuse poliitikat Ukraina teravilja suhtes | Välismaa

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga