Kodumaisel disainil on praegu rasked ajad | Kunst

1653064h37a0t24

Eesti disainimaastikul on hetkel keerulised ajad, kus kodumaine disain on silmitsi erinevate väljakutsetega. Majanduslikud tingimused ja rahvusvaheline konkurents sunnivad Eesti disainereid olema loovamad ja leidma uusi viise, kuidas end turul kehtestada. Kunstnikud seisavad silmitsi küsimusega, kuidas jääda autentseks ja samal ajal jõuda laiema publikuni. Siiski on oluline meeles pidada, et rasked ajad võivad tuua kaasa uusi võimalusi ja inspiratsiooni, mis aitavad kodumaisel disainil taas tõusta.

Täna on eesti disaini päev, kuid kodumaisel disainil on praegu rasked ajad. Mitmed kohalikud disainerid on peatanud tootmise või lõpetanud tegevuse, sest keeruline majanduslik olukord teeb keeruliseks nii tootmise kui ka klientide leidmise.

Üks kõnekamaid näiteid kriiside mõjust Eesti disainile on Kuldnõela võitja, Diana Arno bränd, mis peatas sel nädalal oma tegevuse. Esimene suur hoop brändile oli Brexit, mille tagajärel kadus Ühendkuningriigi turg, siis tuli otsa koroonakriis, mille tõttu kadus USA turg ja sõjaga muidugi ka Vene turg. Levi disainipoe perenaise Hanne Kleini sõnul ongi eesti disainereid tabanud kriis kriisi otsa.

“Me oleme neli aastat elanud kriisist kriisi, aga viimasel ajal on tõesti väga palju disainereid pöördunud minu poole, et nad lõpetavad tootmise, lõpetavad disainimise ja kõige selle, sest lihtsalt pole enam jaksu ja värvikalt öeldes, tunneli lõpus ei nähta enam valgust. Paari lähikuu jooksul on poest lahkunud oma kümmekond kunstnikku, kes tõesti on pikalt juba töötanud, need, kes on mingi kindla klientuuri endale leidnud, mingi kindla niši ja oma koha eesti disainis, sellest on kurb,” ütles Levi disainipoe omanik Hanne Klein.

New Vintage by Kriss brändi looja Kriss Eglite sõnul on väikeettevõtjatel keeruline, kuna hinnad on järsult tõusnud.

Loe rohkem:  Noorte fotokunstnike ühisnäitus uurib äärelinnade batuudirohkust | Kunst

“Viimaste aastatega on materjalide hinnad tohutult kasvanud, samas tulebki mõelda võib-olla natuke kastist välja. Meie näiteks hakkasime rohkem 3D printi kasutama, kuna sa saad teha väiksemaid koguseid ja lisaks ei lähe materjali kaduma, aga kindlasti on keerulisem,” ütles ehtedisainer Kriss Eglite.

Hanne Kleini sõnul on näha ka tarbijate ostujõu langemist.

“On näha, et ostujõud või ostukorv on ikka kordades vähenenud, kui viis aastat tagasi oli. Isegi kui mitte nii ilusasse aega tagasi minna, siis seda on näha, et pigem teen kompromisse endaga, et teisele ma võib-olla ostan eesti disaini, aga ise ma tarbin vähem, enda peale võin vähem kulutada,” ütles Klein.

Küll aga ütlevad disainerid ja väikeettevõtjad, et läbi kriiside hoiavad neid vee peal just kohalikud kliendid.

Eestis on kodumaisel disainil hetkel rasked ajad, kuid see ei tähenda, et kunst kaoks. Pigem on oluline toetada kohalikke disainereid ja kunstnikke, et aidata neil sel raskel ajal ellu jääda. Kodumaise disaini ja kunsti toetamine mitte ainult ei aita säilitada Eesti kultuuri ja identiteeti, vaid annab ka võimaluse arendada ja tutvustada oma loomingut rahvusvahelisel tasandil. Seega on oluline mõista ja hinnata kohaliku disaini ja kunsti olulisust ning anda neile võimalus õitseda ka rasketel aegadel.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga