Noorte fotokunstnike ühisnäitus uurib äärelinnade batuudirohkust | Kunst

2301408heec0t24

Tere tulemast ärksasse fotokunsti maailma, kus noored talendid avavad uksed äärelinnade sügavustele ning värsketele perspektiividele. Noorte fotokunstnike ühisnäitus kutsutakse avastama ja uurima äärelinnade varjatud ilu ning mängulist batuudirohkust läbi nende silmade. See kunstiline avastusretk viib meid ootamatutele teekondadele ja pakub võimalust avardada oma mõttemaailma ning tunnetada ümbritsevat keskkonda. tulge ja avastage, kuidas noored kunstnikud suudavad panna äärelinnad särama nagu kunagi varem!

Tartu Kunstimaja näitusesaalides avati taas uued väljapanekud. Suures saalis on noorte fotokunstnike ühisnäitus, mis uurib Eesti äärelinnade batuudirohkust.

Eesti Ekspressi andmetel müüdi Eestis 2021. aastal sama palju batuute kui Lätis ja Leedus kokku. Eestlaste batuudilembust panid tähele ka kunstnikud Joosep Kivimäe ja Mathias Väärsi.

“Ma sõidan palju rattaga, siis mingil hetkel nendes suburb’ides (ingl k – äärelinnad) panin tähele, kui palju neid batuute tekkinud on igale poole. See tähelepanek oligi, et need batuudid on skulpturaalsed objektid nendes hoovides, väga harva näeb üldse kedagi seal hüppamas,” rääkis Väärsi.

“Mõnda aeda vaadates see batuut võtabki suurema osa sellest ära. See pindala on päris üüratu vahepeal,” ütles Kivimäe.

Näituse kuraator Laura Linsi ütles, et kui tavaliselt muudavad kujundid nagu batuut, hekk ja muru teda arhitektina pigem küüniliseks, siis kunstnikud on teemale lähenenud ootamatult positiivse nurga alt.

“Kui näiteks äärelinnastumine paneb mind mõtlema isoleeritusele ja ei ole huvitatud justkui sellest, mida naabrid teevad, siis Joosep ja Mathias on siira huviga vaadanud batuuti võimalusena midagi koos teha. Niisiis on näha, kuidas batuuti kasutatakse kultuuriliseks tegevuseks, tullakse kokku ja hüpitatakse inimesi kollektiivselt,” rääkis ta.

“Minu jaoks joonistub siit välja mingi selline potentsiaal, ühiskonna potentsiaal olla kogukondlikum,” ütles Kivimäe.

Loe rohkem:  Poco galerii toob Rotermanni väljakul publiku ette Banksy videoinstallatsiooni | Kunst

Väikeses saalis on maalikunstnik Priit Pajose austus- ja tänuavaldus vineerile kui tema lemmikmaterjalile ning monumentaalgaleriis on väljas 50 teost Tartu kunstioksjonilt. Kolm näitust on Kunstimajas aprilli alguseni.

Kokkuvõttes on noorte fotokunstnike ühisnäitus väga oluline samm äärelinnade eluolu ja kultuuri uurimisel. Batuudirohkuse teema kajastamine annab meile võimaluse mõista linnade äärealade dünaamikat ja elanike igapäevaelu. Kunsti kaudu saame avardada oma arusaama erinevatest elukeskkondadest ning tõsta esile teemasid, mis sageli jäävad tähelepanuta. See näitus julgustab meid nägema ilu ja poeesiat ka kõige ootamatutes kohtades ning äratab huvi avastada uusi perspektiive ja kogemusi.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga