Karel Korp: kaunid raamatud on reeglina kallid | Kultuur

2252277h3770t24

Tere tulemast Eestisse! Kui räägitakse kaunistest raamatutest, on üks nimi, mis kohe meelde tuleb – Karel Korp. Tema kirjastus Käo kirjastus on tuntud kvaliteetsete ja kaunite raamatute poolest, mis aga tihtipeale ka üsna kallid võivad olla. Ometi on tema raamatud väärt igat senti, sest need pole mitte ainult vormist kaunid, vaid ka sisult rikkad ning harivad. Karel Korp on tõeline kirjandusmaailma kuningas ja tema raamatud on tõeline aare Eesti kultuurimaastikul. Tutvuge tema loominguga ja avastage uusi lugusid ning teadmisi!

Reedel selgusid Eesti 2023. aasta kaunimate raamatute konkursi võidutööd. “Ringvaatel” oli külas žürii esimees Kaarel Korp, kelle sõnul tähendab kaunis raamatukujundus reeglina ka krõbedat hinda.

Korpi sõnul hindas žürii ilu, köidet, trükikvaliteeti, paberivalikut. “Sisu ei ole meie hinnata,” kinnitas Korp.

Kaunim raamat ei tähenda kahjuks tingimata müügiedu. “Müüdud raamatud ei näe ikka eriti kaunid välja. Müüdud raamatu sisu on jutt, seal reeglina on vähe pilte ja sellesse pole mõtet investeerida,” sõnas Korp, viidates, et kaunid raamatud on üldjuhul kallid.

Näiteks Tõnu Runneli fotoraamat on Korpi sõnul puhta idealismi väljendus. “Seal on fotod tehtud spetsiaalselt, kõik ühtlustatud, fotode kvaliteedi kõikumist ei ole. Puhas idealism on selle raamatu otstarve, kinkeraamat või siis teelaua raamat, et sul on see kodus, keegi seda ei loe, aga külalised vaatavad. Seal on nii palju raamatut kalliks tegevaid komponente, et seda füüsiliselt ei jaksa tavainimene osta,” rääkis Korp.

Lauri Räpi luulekogu “Ajatu puudutus” kaasi katab aga lilla sametine kate. “Seal on eriti julge lähenemine. Teha sellist nii peenikest fooliumtrükki sametpinnale, pidi olema väga julge ja isepäine raamatukunstnik. Ta on meil tõusev täht,” kommenteeris Korp kujunduse autori Kaire van der Toorn-Guthani tööd.

Loe rohkem:  Andmeteadlane vastab: kes oli rahvusliku ärkamisaja keskmes? | Kultuur

“Ringvaate” stuudios torkas silma ka Jan Kausi romaani “Imelik peegel” kujundus. “See kaas ongi nagu peegel. Sisu ja kaas on omavahel väga harmoonias,” selgitas Korp.

John Irvingu raamatu “Palve Owen Meany eest” kujunduse lõi aga tehisintellekt, mis paistis selle poolest ka selgelt silma. “Nii moodi inimene ei tee, et see ei ole foto, see ei ole kunst, aga ta on tehisaju. Ma väga loodan, et see tehisaju areneb inimkäte poolt tehtule sarnasemaks,” sõnas Korp.

Žürii kaheksalt liikmelt sai maksimumpunktid aga Paul Kuimeti kunstiraamat “Crystal Grid”, mille kujundus valmis laojääkidest. “Tegemist on jätkusuutliku kaanematerjaliga. Keegi on trükkinud raamatu, kõik, mis alles jääb, visatakse minema. Aga siis kujundaja tuli, leidis kõik need materjalid üles ja anti uus võimalus nendele jääkidele,” kirjeldas Korp.

Overall, Karel Korp’s belief that beautiful books are usually expensive reflects the challenges of producing high-quality publications in Estonia. The cost of materials, design, and production can result in higher prices for consumers. However, it also highlights the value placed on artistry and craftsmanship in the publishing industry. While it may be a reality that beautiful books come with a higher price tag, the appreciation for fine literature and visual aesthetics should not be overlooked. Korp’s perspective serves as a reminder of the intricate process and dedication required to create works of art in the form of books.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga