Eestisse jõudis laevatõrje kaugmaaraketisüsteem | Eesti

2252691h01e2t24

Tere tulemast Eestisse! Viimase uudisena on Eestisse jõudnud uus ja võimas relvasüsteem – laevatõrje kaugmaaraketisüsteem. See süsteem on võimeline hävitama vaenulikke laevu suurtes kaugustes, tagades seeläbi Eesti merealade turvalisuse. Eestil on alati olnud oluline roll oma ranniku kaitsmisel ning see uus relvasüsteem toob kaasa topeltkindlustuse meie merepiiridele. Tänu sellele võime olla kindlad, et Eesti on veelgi paremini kaitstud ja meie rahva turvalisus on prioriteet number üks.

Mobiilne laevatõrje raketisüsteem Blue Spear jõudis Eestisse. Iisraeli ja Singapuri ühisettevõttes valmistatud rakettide ostmise otsustas valitsus 2020. aastal. Koos taristuinvesteeringute ja edaspidiste kuludega on projekti maksumus 100 miljonit eurot. Raketid tabavad mere- ja maasihtmärke 290 kilomeetri kauguselt.

Eesti hangitud Blue Spear on Iisraeli-Singapuri ühisettevõtte viienda põlvkonna rakett. See jõudis avalikkuse ette 2022. aastal ja Eesti on esimene riik, mis sellega relvastatud süsteemi ostis.

Rakette võib tulistada võib nii maalt kui ka laevalt ja iga ilmaga. Tegu on kaugmaaraketiga, mis suurendab Eesti võimekust vaenlase tegevuse takistamisel Läänemerel.

“Eelkõige Balti mere laevastiku tegevust ühenduste takistamisel. Et me saaksime seda ära hoida. (Vastane) ei saa oma õhutõrjet agressiooni korral viia merele ja seeläbi toetada oma õhutegevust meie õhuruumis. Ja kolmandaks me saame küsimuse alla seada Kaliningradi oblasti eelkõige sõjalise varustamise,” lausus kaitseväe juhataja kindral Martin Herem.

Raketisüsteemi jaoks on loomisel rannikukaitse divisjon, kuhu kuulub üle saja tegevväelase ning ajateenija. Osa koosseisust on juba välja õpetatud.

Raketid hakkavad paiknema autodel. Tulevikus on plaanis tekitada ka merelt laskmise võimekus.

“Kahtlemata on meil väga vaja elektroonikat tundvaid inimesi – mehhatroonikuid, kes süsteemide hoolduse ja arendamisega tegutseda saavad,” ütles mereväe ülema asetäitja mereväekapten Johan-Elias Seljamaa.

Loe rohkem:  Galerii: Kaja Kallas kohtus Toompeal õpetajatega | Eesti

Samasugused raketisüsteemid ostavad lätlased, soomlased juba kasutavad neid.

Kokkuvõttes on Eesti rakettide kaugmaaraketisüsteemi saabumine oluline samm meie riigi kaitsevõime tugevdamisel. See süsteem suurendab oluliselt meie mereväe võimekust ja valmisolekut kaitsta meie territoriaalvetes ja meredel toimuvaid huve. Samuti näitab see meie pühendumist rahvusvahelise julgeoleku tagamisele ja koostööle teiste NATO liikmesriikidega. Loodame, et see investeering aitab meil tagada meie elanike turvalisuse ja kaitsta meie rannikut võimalike ohtude eest. Eesti on kindlalt pühendunud oma kaitsevõimekuse tugevdamisele ning on valmis tegema kõik vajaliku oma riigi ja rahva kaitsmiseks.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga