Kaarel Kuurmaa: Vallo Toomla on empaatiline ja mõistev vaatleja | Film

2226414ha8d0t24

Tere tulemast Eestisse! Kaarel Kuurmaa ja Vallo Toomla on kaks silmapaistvat filmitegijat, kes suudavad publikule pakkuda nii emotsionaalset kui ka intellektuaalset naudingut. Toomla meisterlikult lavastatud filmid haaravad vaataja südamest ja viivad nad teekonnale sügavatesse emotsionaalsetesse keeristormidesse. Kuurmaa omakorda on tabav ja mõistev uurija, kes suudab panna publiku kaasa mõtlema ja kaasa tundma. Nende koostööst sündinud kino on tõeliselt ainulaadne ja paneb sind maailma vaatama uue pilguga.

Reedel jõuab kinodesse uus eesti dokumentaalfilm “Nii ta on”. Samal ajal kui maailma on vallutamas eesti naised ja “Savvusanna sõsarad”, jälgisid režissöör Vallo Toomla ja operaator Erik Põllumaa kaameraga kuue keskikka jõudnud eesti maamehe elu ja tegemisi.

Ehkki kõik filmi tegelased on leitud Eestimaa meeskooridest, kõlab uhket meestelaulu filmis üsna napilt. “Film räägib ikkagi meeste hoiakutest, nende sisemaailmast, ja mind ennast mehena lihtsalt huvitas, kuidas toime tulla argipäevaga, kuidas toime tulla keskeakriisiga, ja kuidas teised mehed oma elu mõtestavad ja näevad,” selgitas režissöör Toomla.

Filmikriitik Kaarel Kuurmaa sõnul meenutab Toomla film talle kümmekond aastat tagasi ekraanidele jõudnud soome filme, nagu näiteks “Eluaur”, kus mehed saunalaval oma mõtteid mõlgutasid. “Seal on teatud heaolu olemas, seal ei ole teemadeks enam sellised absoluutsed äärmused nagu kõige ettekujutamatust vaesusest välja ronimine. Seal on mehed, kes elavad oma elu, aga keegi neist ei tegele seal filmis sellise antiiktragöödia mõõtmetes probleemide lahendamisega,” selgitas Kuurmaa.

“Nii ta on” on Vallo Toomla teine täispikk dokumentaalfilm, eelmine, “Marju Lepajõe. Päevade sõnad”, sai valimis 2019. aastal ja pälvis mitmeid tunnustusi. “Toomla puhul võib tema iseloomustamiseks öelda, et ta pigem ei otsi konflikti vaid talle meeldib olla empaatiline ja mõistev vaatleja,” sõnas Kuurmaa.

Loe rohkem:  Arvustus. "Elu ja armastus" näitab teed kodumaise kommertsfilmi tulevikule | Film

“See on üldistav film meie ühiskonnast, aga võibolla isegi rohkem meie ühiskonnast kui mehelikkusest kui sellisest. Ta nagu teeb meie ajastust kokkuvõtte, samal ajal on ta heas mõttes isiklik film. Vallo Toomla režissöörina on oma portreteeritavatest natuke noorem, siis ta natuke vaatab ettepoole, mis võib teda ennast ees oodata,” lisas Kuurmaa.

Kokkuvõttes võib öelda, et Kaarel Kuurmaa artiklis väidetud Vallo Toomla on kindlasti väljapaistev filmirežissöör, kelle empaatiline ja mõistev lähenemine filmitegemisele on toonud talle tunnustust nii Eestis kui ka välismaal. Tema filmid on sügavad ja mõtlemapanevad, pakkudes vaatajatele uusi perspektiive ja emotsionaalseid kogemusi. Toomla töö on kindlasti väärt jälgimist ja tähelepanu, ning ta jääb kindlasti oluliseks tegijaks Eesti filmimaastikul ka tulevikus.

See sissekanne postitati aastal Film. Lisa järjehoidja püsilink.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga