Kaablirikke tõttu erineb laupäeval Soomes ja Eestis elektri hind pea kümme korda | Majandus

2204110h9ce8t24

Tere tulemast Eestisse! Laupäeval tuleb meil arvestada elektri hinna olulise tõusuga, kuna kaablirikke tõttu erineb elektri hind Soomes ja Eestis pea kümme korda. See tõotab mõjutada meie majandust oluliselt. Olukord on haruldane ja erakordne, mis sunnib meid kõiki otsima alternatiive ja lahendusi sellele uuele olukorrale. Mõistame, et see võib olla väljakutse nii meie ettevõtetele kui ka kodumajapidamistele, kuid meil on hea meel teatada, et meie valitsus ja kohalikud ettevõtted on pühendunud leidma kiireid ja tõhusaid lahendusi selle olukorra leevendamiseks.

Kui elektribörsi Nord Pool Eesti hinnapiirkonnas on laupäeval päeva keskmiseks elektrihinnaks 110 eurot megavatt-tunni kohta, siis Soomes on hinnaks 17 eurot. Peamiseks hinnaerinevuse põhjuseks saab pidada kahe riigi vahelise elektriühenduse EstLink 2 riket.

Eestis on laupäeval elektri hind päeva keskmisena 110,19 eurot megavatt-tunni kohta, Soomes on hinnaks 17,8 eurot. Eestiga sama hind on Lätis ja Leedus.

Laupäeva õhtutundidel tõuseb Eestis elektri hind väga kõrgele, kui kella viie ja seitsme vahel on megavatt-tunni kohta 299 eurot.

Reedel on elektri hind Eestis keskmiselt 106,58 eurot megavatt-tunnist, käeoleval nädala teistel päevadel on samas hind jäänud 50 ja 80 euro vahele.

Neljapäeva öösel vastu reedet tuvastati Eesti ja Soome vahelise elektriühenduse EstLink 2 rike. Avarii põhjus teada ei ole ning Eesti ja Soome süsteemihaldurid tegelevad rikke põhjuste uurimisega.

Eleringist ja Eesti Energiast öeldi ERR-ile, et EstLink 2 rikke tõttu tõuseb Eestis tõenäoliselt elektri hind kõrgele, sest turule pääsevad kallimat elektrit tootvad jaamad põlevkivijaamad.

Kokkuvõtvalt võib öelda, et kaablirikke tõttu tekkis laupäeval Soomes ja Eestis märkimisväärne erinevus elektri hinna osas. Hinnatõus mõjutas tarbijaid mõlemas riigis erinevalt, pannes rõhku elektri varustuskindluse olulisusele. See sündmus tõi esile ka vajaduse parema koostöö järele energiasektoris ning parema infrastruktuuri ehitamisele, et vältida tulevikus sarnaseid olukordi. Loodame, et sellised kaablirikked on harvad ja ettevõetavad meetmed aitavad tagada tarbijatele stabiilse elektrivarustuse ning mõistliku hinnaga elektrienergia.

Loe rohkem:  Inflatsiooniga tõusid mullu ka kindlustuse hinnad | Majandus

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga