Tere tulemast Eestisse! Viimane aasta Jaapanis tõi endaga kaasa murettekitava uudise – sündis rekordvähe lapsi. See teema kõneleb laiemalt kiirest demograafilisest muutusest, mis mõjutab mitmeid riike üle maailma. Nüüd, rohkem kui kunagi varem, on oluline arutada, kuidas hoida tasakaalus vananevat elanikkonda ja tagada järelkasv ning jätkusuutlik tulevik. See on teema, mis puudutab meid kõiki ja vajab meie tähelepanu ning arutelu. Kutsun teid kaasa mõtlema ja diskuteerima selle olulise teema üle.
Sündide arv Jaapanis langes eelmisel aastal kaheksandat aastat järjest, jõudes ajalooliselt madalale tasemele. Paljud arenenud riigid registreerisid eelmisel aastal rekordväikest sündide arvu.
Sündide arv Jaapanis vähenes 5,1 protsenti võrreldes 2022. aastaga, kokku sündis rohkem kui 120 miljoni elanikuga Jaapanis eelmisel aastal ainult 758 631 last, kirjutab Nikkei Asia.
Samuti vähenes abielude arv esimest korda 90 aasta jooksul allapoole 500 000 piiri: kokku sõlmiti Jaapanis eelmisel aastal 489 281 abielu. Kuna Jaapanis, erinevalt enamikust arenenud riikidest, sünnib väga vähe lapsi vallalistel naistel, on ajalooliselt vähe abielusid märgiks eeldatavast sündide languse jätkust tulevastel aastatel.
Jaapani valitsuse pressiesindaja lubas astuda “pretsedendituid samme” langeva sündimuse määra tõstmiseks. Konkreetsetest ettepanekutest soovitakse laiendada lastehoiu võimalusi ning edendada palgatõuse noortele töötajatele.
“Langev sündimuse määr on kriitilises olukorras. Kuus järgmist aastat kuni 2030. aastani, kui noorte inimeste arv langeb järsult, on viimane võimalus trendi tagasipööramiseks,” ütles peaministrikantselei juht Yoshimasa Hayashi.
Jaapani peaminister Fumio Kishida nimetas varem sündimuse langust kõige tõsisemaks kriisiks, millega riik silmitsi seisab. Jaapani valitsus avalikustas mitu meedet lastega perede toetamiseks eelmisel aastal, kuid need pole seni vilja kandnud.
Sündide arvu vähenemist ajalooliselt madalale tasemele on täheldatud eelmisel aastal paljudes riikides. Lisaks Jaapanile raporteerisid ajalooliselt vähestest sündide arvust Lõuna-Korea ja Hiina. Kui Lõuna-Koreas langes sündimuskordaja eelmise aasta lõpus kogu maailmas madalaimale 0,7 lapse tasemele naise kohta, siis Hiinas vähenes sündide arv esmakordselt üheksale miljonile.
Euroopa riikides registreeriti eelmisel aastal rekordvähe sünde näiteks Lätis ja Itaalias, aga ka Eestis.
Kuigi Jaapanis registreeritakse igal aastal järjest vähem sündivust, on see probleem ka rahvusevaheliselt levinud. Eesti ja teiste riikide jaoks on oluline mõista ja lahendada demograafilise muutusega seotud väljakutseid. Investeerimine perede toetamisse ja laste eest hoolitsemisse on hädavajalik samm võitluses vähenenud sündivuse vastu. Tuleb leida tasakaal majandusarengu ja sündivuse vahel, et tagada jätkusuutlik tulevik nii Jaapanis kui ka kogu maailmas.
Võib-olla tunnete huvi:
Kõigi riigiteenistujate 35-päevast puhkust seadusesse siiski ei kirjutata | Eesti
Selgus Prantsusmaa jalgpallikoondis koduseks olümpiaks | Jalgpall
Djokovic tagas Wimbledonis koha poolfinaalis | Tennis
Võrklaev soovitas Rail Balticu ettevõtte viia börsile | Majandus
Vene parlament kinnitas maksutõusud | Välismaa
Briti ja Prantsuse valimissüsteemid moonutavad tulemusi stabiilsuse nimel | Ühiskond
EM-i blogi | Kellest saab teine finalist? | Jalgpalli EM
Rein Sikk: igaüks, kes Venemaale läheb, maksku Eestile kümme eurot | Arvamus