Itaalia valitsust tabas ülinapp kaotus Sardiinia piirkondlikel valimistel | Välismaa

2282391hb516t24

Itaalia valitsust tabas hiljuti ülinapp kaotus Sardiinia piirkondlikel valimistel, mis on põhjustanud poliitilist elevust nii Itaalias kui ka välismaal. See ootamatu tulemus võib mõjutada tugevalt valitsuse stabiilsust ja tulevikuplaane ning tekitada arutelusid poliitiliste jõudude vahel. Sardiinia valimiste tulemused võivad kanda suurt kaalu riigi üldise poliitilise suuna kujundamisel ning seetõttu on oluline jälgida, kuidas see edasi mõjutab nii Itaalia kui ka Euroopa poliitikat.

Giorgia Meloni juhitud Itaalia parempoolne koalitsioon kaotas napilt Sardiinia piirkondlikud valimised vasaktsentristlikule opositsioonile. Tegemist on esimese arvestatava kaotusega Meloni võimuliidule pärast seda, kui ta sai Itaalia peaministriks 2022. aasta sügisel.

Kui olid loetud peaaegu kõik hääled, sai populistliku Viie Tähe Liikumise (M5S) ja vasaktsentristliku Demokraatliku Partei (PD) toetatud kandidaat Alessandra Todde 45,3 protsenti antud häältest. Meloni võimuliidu toetatud Paolo Truzzu, kes on seni pidanud Sardiinia pealinna Cagliari linnapea ametit, sai 45 protsenti häältest ja pidi leppima teise kohaga. Kuna Itaalia piirkondlikel valimistel teist vooru ei korraldata, saab uueks Sardiinia piirkondliku valitsuse juhiks just Todde.

Hääletust Sardiinial vaadeldi olulise märgina Itaalia erakondade populaarsuse kohta. Meloni otsus toetada võimuliidu kandidaadina oma erakonnakaaslast Truzzut põhjustas erimeelsusi transpordiministri Matteo Salviniga, kes soovis näha parempoolse koalitsiooni kandidaadina senist Sardiinia valitsuse juhti Christian Solinast, kirjutab Bloomberg.

Salvini kritiseeris koguni Truzzut valimiskampaania eel. Samuti polnud Truzzu linnapeana eriti populaarne.

Siiski on tegemist esimese suure kaotusega Meloni võimuliidule alates tema peaministriks tõusmist 2022. aasta Itaalia parlamendivalimiste järel. Kuigi Sardiinial elab ainult 2,5 protsenti itaallastest, vaadeldi piirkondlikke valimisi näitajana valitsuse ja opositsiooni tugevusest kõigest kolm ja pool kuud enne Euroopa Parlamendi valimisi.

Sardiinia valimiste võitja Todde pidas asetööstusministri ametit Mario Draghi valitsuses. Ühtlasi saab temast esimene naissoost Sardiinia valitsusjuht. Toddet õnnitlesid valimisvõidu puhul nii M5S juht Giuseppe Conte kui PD esinaine Elly Schlein, kes lendasid Sardiiniale esmaspäeva hilisõhtul.

Loe rohkem:  Poola põllumehed kavatsevad blokeerida nädala pärast kogu Ukraina-Poola piiri | Välismaa

Samas juhib Meloni erakond veel Itaalia arvamusküsitlustes, kuigi pole selge, kas Sardiinia valimistulemused avaldavad üleriigilistele reitingutele mõju. Itaalia ajalehe Corriere della Sera 24. veebruaril avaldatud arvamusküsitluse järgi toetab Meloni erakonda Itaalia Vennad (FdI) 28,2 protsenti valijatest ning teisel kohal on PD 18,3 protsendiga. M5S toetus püsib 17 protsendi juures, samas kui Salvini erakonda Liiga toetab ainult 8,3 protsenti valijatest.

Kokkuvõttes võib öelda, et Itaalia valitsuse jaoks on Sardiinia piirkondlikel valimistel saadud napp kaotus kindlasti pettumus. See tulemus võib kaasa tuua poliitilise ebastabiilsuse ja raskusi valitsuse elluviidavate programmide läbiviimisel. Samas võib see olla signaal, et valijad soovivad muutust ning et valitsus peab oma tegevuses ja otsustes vajalikke kohandusi tegema. Tulevikus võib oodata põnevaid arenguid Itaalia poliitikas, kus valitsuse populaarsus ja toetus võivad olla pidevas muutumises.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga