Islandil hakkas jälle purskama vulkaan | Välismaa

2250501h7d9ct24

Tere tulemast Eesti! Viimase aja uudised Islandilt on põnevat lugemist pakkunud, sest seal on hakanud jälle purskama vulkaan. See loodusnähtus on pannud nii kohalikud elanikud kui ka välismaalased elevile ning pakkunud huvitavaid vaatepilte ning emotsioone. Vulkaanide purskamine on alati olnud müstiline ja võimas sündmus ning see on meil põhjust rõõmustada, et saame sellele kaasa elada ja sellest inspireeruda. Loodame, et see välismaal toimuv sündmus pakub meile siin Eestis samuti huvi ning õhutab meid avastama ja imetlema looduse võimsust ja ilu.

Islandi edelaosas Reykjanese poolsaarel hakkas neljapäeval purskama vulkaan, tegemist on kolmanda sellise juhtumiga piirkonnas alates detsembrist, teatasid võimud.

Otsepildis võis näha hõõguvat laavat välja pressimas lõhedest, valgustades öötaevasse tõusvat suitsusammast.

Ringhääling RUV märkis, et purse algas kell 6.00 (Eesti aja järgi kell 8.00), umbes 40 minutit pärast seda, kui piirkonnas suurenes seismiline aktiivsus.

“Kell 5.30 täna hommikul (Eesti aja järgi kell 7.30) algas Sýlingarfellist kirdes intensiivne kerge maavärinaaktiivsus. Umbes 30 minutit hiljem toimus purse samas piirkonnas,” ütles Islandi meteoroloogiabüroo (IMO) avalduses.

Büroo lisas, et rannavalve vaatluslennu järgsel esmasel hinnangul on lõhe maapinnas umbes kolm kilomeetrit pikk.

“Laava voolab hetkel peamiselt lääne poole ja vool näib olevat pisut väiksem kui 18. detsembri purske alguses,” ütles IMO.

Laava purskas 50-80 meetri kõrgusele ja vulkaanituha pilv kerkis kolme kilomeetrini, lisas IMO.

Seismoloog Kristín Jónsdóttir ütles, et uue purske koht jääb Grindavikist põhja poole.

Samas piirkonnas toimus hiljuti kaks vulkaanipurset. Esimene leidis aset 18. detsembril ja teine 14. jaanuaril Grindavíki kaluriküla lähistel, mis oli eelnevalt evakueeritud.

Islandil paikneb üle 30 aktiivse vulkaanisüsteemi, mis on Euroopa kõrgeim omataoline näitaja. Riik istub otsekui kaksiratsi Kesk-Atlandi mäestikul ehk lõhel ookeanipõhjas, mis eraldab Euraasia ja Põhja-Ameerika laamasid.

Loe rohkem:  Saksa koolis sai noarünnakus viga viis õpilast | Välismaa

Kuni 2021. aasta märtsini ei olnud Reykjanese poolsaarel täheldatud vulkaanipurset kaheksa sajandi jooksul.

Värsked pursked leidsid aset 2022. aasta augustis ning 2023. aasta juulis ja detsembris, mis viis vulkanoloogid järeldusele, et tõenäoliselt on piirkonnas alanud aktiivsuse uus ajajärk.

Kokkuvõttes on Islandil toimuv vulkaanipurske jätkumine märk selle piirkonna pidevast geoloogilisest aktiivsusest. See on ka meeldetuletus sellest, kui habras ja võimas loodus meid ümbritseb. Kuigi purskav vulkaan võib tekitada lühiajalist kaost ja ebamugavusi, on see ka muljetavaldav näide Maa sisemise jõu väest. Islandi elanikud ja kõik selles piirkonnas viibijad peavad olema valmis kohanema ja tegutsema vastavalt keskkonna muutustele ning järgima ohutusjuhiseid. See sündmus on ka meeldetuletus teadlastele ja teistele huvilistele jälgida ja mõista paremini Maad ja tema loodusjõude.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga