Iraagis toimunud USA droonirünnakus hukkus Iraani toetatud rühmituse komandör | Välismaa

2249208h3979t24

Tere tulemast Eesti! Viimaste uudiste kohaselt toimus Iraagis USA droonirünnak, mille tagajärjel hukkus Iraani toetatud rühmituse komandör. See sündmus on tekitanud rahvusvahelises kogukonnas suurt vastukaja ning tekitanud pinget USA ja Iraani vahel. See rünnak on teravdanud olukorda Lähis-Idas ning võib mõjutada ka meie piirkonda. Kui soovite olla kursis maailma sündmustega ja nende võimalike mõjudega Eestile, siis on oluline olla informeeritud ning kaaluda erinevate ekspertide nägemusi selle kohta.

Iraagi pealinnas Bagdadis toimunud USA droonirünnakus hukkus Iraani toetatud rühmituse Kataib Hezbollah komandör Wisam Mohammed “Abu Baqer” al-Saadi. Tegemist on USA vastusega rühmituse jaanuarikuisele rünnakule USA sõjaväebaasile Jordaanias, milles hukkus kolm sõdurit ja veel 41 sai haavata.

Asjaga kursis oleva isiku sõnul vastutas al-Saadi Kataib Hezbollah Süüria operatsioonide eest, kirjutab Financial Times.

Kolmapäeval aset leidnud droonirünnak on juba teine kord alates oktoobrist, kui USA sihib Iraagis tegutseva Iraani toetatud äärmusrühmituse kõrget juhti. USA presidendi Joe Bideni administratsiooni ametnikud on lubanud vastata Jordaanias eelmisel kuul USA sõdurite vastu korraldatud rünnakule.

Samas tekitavad USA vasturünnakud hirmu, et Iraani toetatud rühmitustega võitlemine võib kaasata Washingtoni laiemasse konflikti Lähis-Idas.

USA sõjavägi tabas läinud nädalavahetusel 85 sihtmärki seitsmes Iraagi ja Süüria paigas vastuseks Iraani toetatud rühmituste rünnakutele oma sõduritele. Samuti korraldab USA õhurünnakuid huthi mässuliste sihtmärkidele, püüdes piirata huthide võimet jätkata rünnakuid kaubalaevadele Punasel merel.

Bideni administratsioon on korduvalt rõhutanud, et see püüab heidutada Iraani ja selle toetatud rühmitusi piirkonnas, vältides samal ajal eskalatsiooni. Alates 18. oktoobrist aset leidnud Iraani toetatud rühmituste rünnakutes hukkus kolm ja sai viga 143 USA sõdurit.

USA süüdistab Jordaanias toimunud rünnakus Iraagi Islami Vastupanuliikumise nimelist Iraani toetatud rühmituste võrgustikku ning kahtlustab, et just Kataib Hezbollah oli rünnaku toimepanija.

Loe rohkem:  Aruanne: Gruusia valitsus matkib Putinit | Välismaa

Iraan hoiatas eelmise nädala lõpus, et USA drooni- ja õhurünnakud kasvatavad ebastabiilsust Lähis-Idas. Kataib Hezbollah teatas pärast Jordaanias toimunud rünnakut, et see peatab praeguseks ajaks edasised rünnakud USA sõduritele.

Iraani võimud väidavad, et nende toetatud rühmitused käituvad omal algatusel ega lähtu Teherani juhistest.

Kokkuvõttes on Iraagi territooriumil toimunud USA droonirünnak, mille tulemusel hukkus Iraani toetatud rühmituse komandör, tekitanud suurt rahvusvahelist pingeid. See sündmus on tõstatanud küsimusi rahvusvahelise õiguse järgimise kohta ning tekitanud muret piirkonna stabiilsuse ja pingete eskaleerumise pärast. Samuti on see mõjutanud Iraagi ja Iraani suhete dünaamikat ning võib tulevikus kaasa tuua veelgi suurema konflikti riski. Selles kontekstis on oluline, et rahvusvaheline kogukond jälgiks olukorda tähelepanelikult ja püüaks leida konstruktiivseid lahendusi, mis aitaksid vähendada pingeid ja edendada rahu piirkonnas.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga