Iisraeli armee korraldas haarangu Lõuna-Gaza peamises haiglas | Välismaa

Tere tulemast Eestisse! Viimastel päevadel on maailm taas tähelepanu pööranud konfliktile Iisraeli ja Palestiina vahel ning seekord on uudistesaates pealkirjas “Iisraeli armee korraldas haarangu Lõuna-Gaza peamises haiglas”. See teeb südame valusaks ja kutsub üles mõtlema konfliktide lahendamisele rahumeelsel ja inimlikul viisil. Selles keerulises olukorras on oluline, et rahvad üle maailma seisaksid koos rahu ja õigluse eest ning toetaksid diplomaatilisi jõupingutusi konfliktide lahendamiseks. Loodame, et saame koos teha veelgi suuremaid edusamme rahu tagamiseks kõikjal maailmas.

Iisraeli kaitsevägi korraldas neljapäeval haarangu Lõuna-Gaza Nasseri haiglas, mis on piirkonna suurim. Iisraeli ametnike sõnul said nad luureandmed, et äärmusrühmitus Hamas tegutses haiglas ning seal hoiti varem Iisraelist röövitud pantvangid. Haiglas toimunud haarang kasvatas hirme humanitaarse olukorra halvenemise ees.

“Iisraeli kaitseväe jõud tegutsevad terroristliku rühmituse Hamasi vastu Nasseri haigla sees Khan Yunises. Operatsioon tugineb haiglas toimuvale Hamasi terroristlikule aktiivsusele viitavale luureinfole,” kirjutas X-is (varem Twitter) Iisraeli kaitseväe peamine pressiesindaja Daniel Hagari.

Haarang toimus ajal, kui maailmas kasvab mure võimalik piirkondliku eskalatsiooni ees Iisraeli ja Hamasi sõjas ning on muutumas häälekamaks üleskutsed konflikti lõpetamiseks. Austraalia, Kanada ja Uus-Meremaa valitsusjuhid tegid neljapäeval ühise avalduse, milles nad väljendasid muret Iisraeli plaani üle korraldada maapealset operatsiooni Lõuna-Gaza Rafah’ linnas.

“Sõjaline operatsioon Rafah’s oleks katastroofiline. Umbes 1,5 miljonit palestiinlast on leidnud piirkonnas varjupaika, kaasa arvatud paljud meie kodanikud ja nende pered. Arvestades niigi kohutavat humanitaarset olukorda Gazas, oleks laienenud sõjalise operatsiooni mõju palestiinlastest tsiviilisikutele laastav,” kirjutasid valitsusjuhid.

Ka ÜRO on hoiatanud kolmapäeval sõjalise operatsiooni tagajärgede ees tsiviilisikutele, kirjutab Politico.

“Rahvusvaheline kogukond on hoiatanud pikalt ohtlike tagajärgede eest, mis kaasneksid ükskõik mis maapealse sissetungiga Rafah’sse. Iisraeli valitsus ei saa jätkata nende üleskutsete eiramist,” ütles ÜRO humanitaarasjade juht Martin Griffiths.

Loe rohkem:  CNN: Pentagon kaalub varuplaani Ukraina abistamiseks | Välismaa

Hispaania peaminister Pedro Sanchez ja Iiri peaminister Leo Varadkar saatsid kolmapäeval kirja Euroopa Komisjoni presidendile Ursula von der Leyenile, milles nad kutsusid üles algatama Iisraeli ja Euroopa Liidu assotsieerimislepingu kohest ülevaadet. Ühenduse ja Iisraeli vahel kaubavahetust lihtsustav leping sätestab inimõiguste järgimise nõuet, mida Iisrael võis peaministrite sõnul rikkuda.

Iisraeli peaminister Benjamin Netanyahu on seni eiranud rahvusvahelisi üleskutseid relvarahu sõlmimiseks ja Lõuna-Gazas kavandatud operatsiooni peatamist.

“Me võitleme kuni täieliku võiduni ning see hõlmab tugevat tegevust ka Rafah’s, mis toimub pärast seda, kui me lubame tsiviilisikutel piirkonnast lahkuda,” kirjutas Netanyahu X-is.

Iisraeli ja Hamasi vahel käivad USA, Egiptuse ja Katari vahendatud läbirääkimised ajutise relvarahu sõlmimiseks kuueks nädalaks. Seni ei suutnud osapooled kokkuleppele jõuda, sest Iisrael soovib kõikide oma pantvangide vabastamist, samas kui Hamas tunnistab, et osad pantvangid viibivad teiste rühmituste kätes ning Hamas pole nende asukohast teadlik. Samuti nõuab Hamas pantvangide vabastamise tingimusena püsivat, mitte ajutist relvarahu.

Iisrael alustas õhurünnakuid Gazale ja maapealset operatsiooni enklaavis pärast seda, kui Hamas korraldas verise terrorirünnaku Lõuna-Iisraelis, milles tapeti üle 1200 inimese ja rööviti veel umbes 250, kelle seas oli lisaks iisraellastele ka kolmandate riikide kodanikke. Umbes sada pantvangi vabastati eelmise aasta lõpus toimunud ajutise vaherahu käigus, veel kümned pantvangid võivad olla surnud. Hamasi juhitud tervishoiuministeeriumi väitel hukkus Iisraeli õhurünnakutes ja Gaza maapealse operatsiooni käigus üle 28 000 palestiinlase.

Kokkuvõttes on Iisraeli armee haarang Lõuna-Gaza peamises haiglas äärmiselt murettekitav ja jätab palju küsimusi vastuseta. See sündmus tekitab rahvusvahelise kogukonna seas palju kriitikat ja muret inimõiguste olukorra pärast Gazas. Samuti on oluline rõhutada, et rahvusvaheliste konfliktide lahendamisel peaks alati järgima rahvusvahelisi seadusi ja inimõigusi. Seda tüüpi sündmused ainult süvendavad pinget regioonis ning takistavad rahumeelset lahendust konfliktile. On oluline, et kõik osapooled suhtuksid konfliktidesse ja nende lahendamisse vastutustundlikult ning austaksid inimõigusi.

Loe rohkem:  USA kongress läheneb kokkuleppele Ukrainale abi andmise osas | Välismaa

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga