HÕFF näitab Donatas Banionise mälestuseks Leedu filmi “Keegi ei tahtnud surra” | Film

2298747h4d86t24

Tere tulemast Hõbedase Hundi filmifestivalile Eestis! Sel aastal tähistame ühe andeka Leedu režissööri Donatas Banionise mälestust ning tema filmi “Keegi ei tahtnud surra”. See südantlõhestav lugu viib meid sügavale inimhingede keerdkäikudesse ja paneb meid küsima elu põletavamaid küsimusi. Ole valmis avastama Leedu kinokunsti võlumaailma ning kogema emotsioone, mis jäävad kauaks meie meeltesse. Hoidke hinge kinni ja laskuge sellesse unustamatusse filmiseiklusesse koos HÕFFiga!

Näitleja Donatas Banionise mälestuseks toob Haapsalu õudus- ja fantaasiafilmide festival ekraanile tema 1966. aastal valminud filmi “Keegi ei tahtnud surra”, mis on 2016. aastal ka restaureeritud.

28. aprillil Kaunases sündinud Donatas Banionis (1924–2014) on tuntud Andrei Tarkovski filmist “Solaris”, mida HÕFF näitas kolm aastat tagasi, kui tähistati Stanislaw Lemi 100. sünniaastapäeva. “Keegi ei tahtnud surra” tegevus toimub 1947. aastal Leedu külas. Metsavennad tapavad juba viienda külanõukogu esimehe. Nende viimase ohvri pojad vannuvad verist kättemaksu.

Banionis kehastab endist metsavenda Vaitkust, kellest tehakse uus külanõukogu esimees – see on tema tuntumaid filmirolle, mis tõi leedukale ka NSVLi riikliku preemia koos režissöör Vytautas Žalakevičiuse, operaator Jonas Griciuse ja kaasnäitleja Bruno Ojaga. Parima meesnäitleja auhinna pälvis Banionis ka rahvusvahelisel Karlovy Vary filmifestivalil.

Eesti näitlejatest on Banionis mänginud korduvalt koos Jüri Järveti, Bruno Oja, Leonhard Merzini ja Eve Kiviga.

Haapsalu õudus- ja fantaasiafilmide festival toimub 26.–28. aprillini. 26. aprillil toimuva HÕFFi eriseansi juhatab sisse kirjanik Olev Remsu.

HÕFF on oluline sündmus Eesti filmikultuuris, pakkudes publikule võimalust avastada uusi ja huvitavaid filme erinevatest Balti riikidest. Donatas Banionis oli andekas Leedu näitleja, kelle mälestuseks näidati festivalil tema auks loodud filmi “Keegi ei tahtnud surra”. Film räägib sügavatest inimlikkust puudutavatest teemadest ja pakub vaatajatele mõtlemisainet. See oli tähtis samm Leedu filmikunsti tutvustamisel Eesti publikule ning kindlasti jätkavad HÕFF ja teised sarnased sündmused selle piirkonna filmikultuuri rikastamist ja arendamist.

Loe rohkem:  Filmifestivali DocPoint Tallinn avab Eesti-Soome koostööfilm "Ilvesmees" | Film
See sissekanne postitati aastal Film. Lisa järjehoidja püsilink.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga