Hädad uute rongidega viisid Läti riikliku raudteefirma nõukogu ametist | Välismaa

1706170280 2228709hac65t24

Tere tulemast Eestisse! Viimased uudised Läti riikliku raudteefirma nõukogu ametist tagandamisest on tekitanud suurt kõneainet üle Baltikumi. Uued rongid on toonud kaasa mitmeid probleeme ning see viis lõpuks nõukogu liikmete tagasiastumiseni. See sündmus on tõstatanud palju küsimusi tuleviku ja arengu kohta Läti raudteetranspordi valdkonnas ning jätab kahtlusi uute rongide tõhususe kohta. Selles keerulises olukorras on oluline jälgida ja mõista sündmuste arengut ning nende võimalikku mõju naaberriikidele, sealhulgas Eestile.

Läti ainsa reisijaveoga tegeleva raudtee-ettevõtte Vivi nõukogu astus täies koosseisus tagasi. Põhjuseks on uute Škoda Vagonka elektrirongidega seotud ulatuslikud rikked.

Nõukogu liikmed Sandis Šteins, Inta Liepa ja Imants Paeglitis teatasid neljapäeva hommikul oma tagasiastumisest pressiteate vahendusel. Šteinsi sõnul ei ole transpordikriisi lahendamine nõukogu pädevuses, kirjutab Läti rahvusringhääling LSM:

Šteins seletas, et probleemid on seotud tema sõnul raudteetaristuga, kuhu pole kaua aega panustatud. Konkreetsete probleemide seas loetles ta elektrivõrkude, rööbaste ja platvormide sobimatust uutele elektrirongidele. Šteinsi sõnul avastati jaanuari esimese kolme nädalaga 26 kõrgeima taseme riket uutel elektrirongidel, mis takistasid edasist rongide kasutamist.

Samas kinnitas rongide vastavuse tehnilistele nõuetele selle eest vastutav Läti amet enne rongide liinidele lubamist.

“Isegi pärast korduvate palvete esitamist ei eraldatud vahendeid veeremite uuendamiseks, mis teeb võimatuks kriisi ajal rikkega rongide väljavahetamiseks, mis on vajalik reisijaveo toimimiseks nõutud mahus. Peaaegu pool veeremeid on siiamaale pea 50 aastat vanad,” märkis Šteins.

Vivi (varasema nimetusega Pasazieru Vilciens) nüüdseks endised nõukogu liikmed usuvad, et Škoda Vagonka riketest tingitud transpordikriisi lahendamisse peavad panustama ühiselt nii transpordiministeerium, Läti raudteede eest vastutav riigi omandis ettevõte Läti Raudteed (Latvijas Dzelzcelš), Läti transpordiamet ning riiklik raudteede tehnilise järelevalve amet.

Loe rohkem:  Peterburis kestis veebikaubamaja lao tulekahju kustutamine pühapäevani | Välismaa

“Sellise koostöö juhtimine kriisi tagajärgede leevendamiseks ja ennetamiseks pole nõukogu pädevuses ning nõukogu volitused ei võimalda kriisi tagajärgi leevendada ja ennetada, seega astume nõukogust tagasi,” seisis pressiteates.

Läti transpordiminister Kaspars Briškens lubas läbi viia täielikku sõltumatut auditi uute rongide soetamise protsessi hindamiseks. Audit peaks vastama sealhulgas tehniliste nõuete ettevalmistamise, rongide vastuvõtmise ning protsessis osalenud isikute vastutuse küsimustele.

Neljapäeval nimetatakse ametisse ajutised nõukogu liikmed ning lähiajal peaks algama konkurss nendele ametikohtadele uute isikute leidmiseks.

Kokkuvõttes on hädad uute rongidega toonud kaasa olulise muudatuse Läti riikliku raudteefirma nõukogus. See näitab, kui oluline on tagada, et uued transpordivahendid vastaksid kõigile ohutus- ja kvaliteedistandarditele ning teeniksid tõhusalt reisijate vajadusi. Eesti ja teiste naaberriikide jaoks on oluline jälgida Läti raudteefirma kogemust ja teha õppetunde sellest, kuidas tagada, et transpordisüsteemid oleksid usaldusväärsed ja tõhusad. Ainult nii saame tagada ohutu ja mugava reisimise kõigile.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga