Tere tulemast Vanemuise teatrisse! Praegu on meil käimas põnev prooviperiood ooperi “Turandot” jaoks. See maagiline lavastus viib teid kaasa iidse Hiina maailma, täis armastust, intriige ja vaprust. Vanemuise teater on uhke, et saab tuua publikuni sellise kõrgelennulise ooperi ning prooviperiood lubab meil luua täiusliku ja võimsa lavastuse. Olge valmis kogema emotsioonide virr-varri ning avastage end uuesti ooperimaailma võlude keskel. Ootame teid elevusega meie teatriuksest sisse astuma!
13. aprillil esietendub Vanemuise teatris Giacomo Puccini “Turandot”. Lavastaja Giorgio Madia toob koostöös muusikajuht Risto Joosti ning kunstnik Maarja Meeruga vaatajate ette sulami muusikast, draamast ja visuaalkunstist – uuslavastuse kontseptsiooni tutvustusega pandi algus ooperi prooviperioodile.
1926. aastal maailmaesiettekande saanud ooper “Turandot” räägib kaunist ja ligipääsmatust printsessist, kelle õukonnas tapetakse halastamatult kõik kosilased, kes printsessi esitatud kolme mõistatust lahendada ei suuda. Siis aga saabub salapärane prints Calaf, kes teab õiget vastust.
“Turandotist” on tänapäeva ooperimaailmas kujunenud väga populaarne teos. Kindlasti seisneb ooperi menu ka selle vaatemängulisuses ja mastaapsuses: Puccini kirjutas teose tavatult suurele orkestrikoosseisule ja ooperikoorile, kellel on ka sündmustikus oluline roll kanda. Ühtlasi nõuab see peaosasse võimsa häälega sopranit. Vanemuise teatrilaval on Turandoti nimirollis rahvusvahelise karjääriga Eesti ooperitäht Aile Asszonyi või Läti üks esisopraneid Liene Kinča.
Lavastaja Giorgio Madia (Itaalia) soovib suurejoonelisele muinasjutule ja Puccini võimsale muusikale pakkuda võrdväärselt dramaatilist lavastust, austades samas teose ajaloolist konteksti.
“Ei “Turandoti” libreto autorid ega helilooja reisinud kunagi Aasiasse, vaid kujutasid seda paika ooperis nii, nagu see nende fantaasias näis. Mulle meeldib nimelt, et tegemist pole realismiga, vaid kujutluspildiga, mille väljundiks on chinoiserie ehk hiina kunsti euroopalik tõlgendus,” jagas Madia.
Ooperi “Turandot” heliloojad on Giacomo Puccini ja Franco Alfano, libretistid Giuseppe Adami ja Renato Simoni. Lavastuse muusikajuht ja dirigent on Risto Joost. Lavastaja Giorgio Madia on ühtlasi ka lavastuse koreograaf ja valguskunstnik. Kunstnikutööga toetab Maarja Meeru.
“Turandoti” nimirollis on eri koosseisudes Aile Asszonyi või Liene Kinča, prints Calafi rollis Verdi Othello partiiga tuntust kogunud leedukas Kristian Benedikt või noor Iisraeli tenor David Goldberg. Teistes rollides on laval Tamara Kalinkina (Ukraina RO) või Kadri Kõrvek (RO Estonia), Märt Jakobson või Pavlo Balakin, Simo Breede või Taavi Tampuu, Roland Liiv (Soome RO) või Mart Madiste (RO Estonia), Rasmus Kull või Hisatoshi Nezu, Atlan Karp või Kristjan Häggblom, Hisatoshi Nezu või Oliver Timmusk, Oliver Kuusik või Juhan Tralla, Karmen Puis, Grete Oolberg, Helen Hansberg. Kaasa teevad Vanemuise ooperikoori laiendatud koosseis, Tartu poistekoor ja Vanemuise balletitrupp.
Kokkuvõtvalt võib öelda, et Vanemuise teatri uus ooperi “Turandot” prooviperiood on alanud suure põnevusega. Proovide ajal on näha, kuidas loominguline meeskond pingutab, et tuua lavale kaasahaarav ja kõnekas etendus. Ootused ooperi suhtes on kõrged ning publikul on põhjust oodata meeleolukat ja kvaliteetset lavastust. Vanemuise teatri töö prooviperioodil on tekitanud suurt elevust nii teatrihuviliste kui ka kriitikute seas ning meil on põhjust olla uhked selle saavutuse üle. Ootame huviga, kuidas uus ooper lavale jõuab ja milliseid emotsioone see publikus tekitab.
Võib-olla tunnete huvi:
Kõigi riigiteenistujate 35-päevast puhkust seadusesse siiski ei kirjutata | Eesti
Selgus Prantsusmaa jalgpallikoondis koduseks olümpiaks | Jalgpall
Djokovic tagas Wimbledonis koha poolfinaalis | Tennis
Võrklaev soovitas Rail Balticu ettevõtte viia börsile | Majandus
Vene parlament kinnitas maksutõusud | Välismaa
Briti ja Prantsuse valimissüsteemid moonutavad tulemusi stabiilsuse nimel | Ühiskond
EM-i blogi | Kellest saab teine finalist? | Jalgpalli EM
Rein Sikk: igaüks, kes Venemaale läheb, maksku Eestile kümme eurot | Arvamus