Galerii: Vanemuise teatris algas Eduard Vilde “Side” prooviperiood | Teater

2229246h5aact24

Tere tulemast Vanemuise teatrisse, kus algas prooviperiood Eduard Vilde näidendile “Side”! See klassikaline teos avab uksed publikule 19. sajandi Eestisse, kus armastus, intriigid ja perekondlikud konfliktid põimuvad põnevalt kokku. Vanemuise teater on võtnud endale ülesandeks tuua Vilde teosed kaasaegse publikuni uues ja põnevas võtmes. “Side” prooviperiood pakub võimalust näha, kuidas tuntud näitekirjaniku lugu saab uut elu ja tähendust lavalaudadel. Ärge jätke seda võimalust kasutamata ja tulge kogema Vilde maagilist maailma oma silmaga!

Vanemuise teatris algas Tiit Palu lavastajakäe all Eduard Vilde viimase, “Tabamata ime” ja “Pisuhänna” varju jäänud näidendi “Side” prooviperiood.

Teada on, et Vilde ise pidas seda oma kolmest näidendist kõige õnnestunumaks, sama arvasid mitmedki kriitikud. “Sideme” saamisloo kohta on Vilde meenutanud, et tema esimene mõte oli kirjutada hoopis naljatükk esialgse pealkirjaga “Pärija”, milles omavahel kemplevad isa ja poeg püüavad teineteist surnuks konkureerida, kuid viimaks taipavad oma tegevuse mõttetust ja siis õnnelikult lepivad. Sobiva ainese pakkus Vildele juhtum Tallinna ärielust, kus isa ja poeg teineteise äri üle trumbata püüdes mõlemad pankrotiga lõpetasid.

Täiendava nüansina plaanis Vilde pilada mitmete eesti kirjastajate tölplust ja kasuahnust, millega ta oma loomingu avaldamise asjus oli pidanud rohkesti kokku puutuma. Ent kirjaniku abikaasa Linda veenis autorit nägema ka põlvkondade probleemi tõsisemat tahku ning valmis sai hoopis draama, milles omaaegse ärieetika küsimuste taustal satuvad vastamisi kaks erinevat elunägemust: vana Hans Ilvese pragmaatiline ja küüniline hundimoraal ning tema poja Voldemar Ilvese ausa äri põhimõtteid austav elukreedo. Kahe peategelase ümber punus Vilde veel mitu pingelist, mitmeid värvikaid kõrvaltegelasi kaasavat suhteliini.

Viimati lavastati Eduard Vilde “Side” Ugala teatris 1988. aastal. 

Loe rohkem:  Arvustus. "Nõusolek": kui eist ei piisa | Teater

Lavastaja Tiit Palu on ka lavastuse dramaturg, kunstnikutöö teeb Jaanus Laagriküll ning valguskunstnik on Margus Vaigus (Endla). Näidendi toovad publiku ette Riho Kütsar, Veiko Porkanen, Maarja Johanna Mägi, Kärt Kull, Reimo Sagor, Ott Sepp, Jüri Lumiste, Andres Mähar ja Kaarel Pogga.

“Side” esietendub 30. märtsil Vanemuise teatri väikeses majas.

In conclusion, the start of the rehearsal period for Eduard Vilde’s “Side” at Vanemuise Theatre marks an exciting time for theatre enthusiasts in Estonia. The production promises to bring to life Vilde’s timeless work in a captivating and thought-provoking manner. With a talented cast and dedicated team behind the scenes, the anticipation for the premiere is palpable. The significance of Vilde’s contribution to Estonian literature and his exploration of societal issues through his writing makes this production a highly anticipated event. As the rehearsals progress, the theatre community eagerly awaits the unveiling of this impactful and engaging adaptation of “Side”.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga