Galerii: Suurgildi hoones avanes näitus “Ülo Sooster. Vangla ja armastus” | Kunst

2299455h565ft24

Tere tulemast Eesti! Suurgildi hoones avaneb ainulaadne näitus “Ülo Sooster. Vangla ja armastus”, mis pakub külastajatele võimalust sukelduda kunstniku elu ja loomingusse. See näitus avab ukse Soosteri mõttemaailma, pannes rõhku tema keerulistele suhetele ning vangla ajal kogetud emotsioonidele. Soosteri enigmatiline kunst ja elulugu pakuvad sügavat sissevaadet 20. sajandi Eesti kunsti ajalukku. Ärge jätke seda võimalust kasutamata ja tulge avastage maailm, mis on täis vanglat ja armastust.

Ajaloomuuseumi Suurgildi hoones avanes 8. märtsil näitus “Ülo Sooster. Vangla ja armastus”. Näitus on avaürituseks kunstnik Ülo Ilmar Soosteri (1924–1970) 100. sünniaastapäevale pühendatud sündmuste sarjale.

Näitus “Ülo Sooster. Vangla ja armastus” kirjeldab kunstniku loometee algust. Soosteri elus oli kolm märgilist paika: Hiiumaa (kodu), Tartu (Tartu Riiklik Kunstiinstituut) ja Karaganda (vangilaager). Kõik need paigad on jäädvustatud ka kunstniku maalidel ja graafikas. Vaataja saab tutvuda Soosteri Hiiumaalt pärit andeka perekonnaga ning õppida tundma 1940. aastate Tartu Riiklikku Kunstiinstituuti ja kunstniku kaasüliõpilasi.

Lõpuks pakub näitus valikut Soosteri vangilaagris tehtud töödest. Gulagi ja armastuse teema läbib kogu ekspositsiooni. Ülo Sooster arreteeriti 1949. aastal koos viie kunstnikust sõbraga. Karaganda vangilaagris tuli viibida seitse pikka aastat, kuid sellesse aega mahtus ka helgemaid hetki – just seal kohtus Sooster oma armastatu, tulevase naise Lidia Serhiga.

“Ülo Sooster. Vangla ja armastus” on näitus-jutustus ande jõust, armastusest ja püüdlusest vabaduse poole, ühtlasi on see hingestatud õppetund ajaloost. Näitusekülastajal on võimalus näha Soosteri perekonnale kuuluvat laagrijoonistuste kollektsiooni, aga ka maale ning graafikat Eesti Kunstimuuseumi, Tartu Kunstimuuseumi, Hiiumaa muuseumi, Eesti Kunstiakadeemia ning eraisikute kogudest. Väljapanekut täiendavad koopiad haruldastest fotodest ja arhiividokumentidest.

Näitus “Ülo Sooster. Vangla ja armastus” on Suurgildi hoones (Pikk 17, Tallinn) avatud 8. märtsist 22. juunini 2024.

Kuraatorid: Tenno Pent Sooster, Ksenija Remezova

Arhitektuurne disain: Vitali Valtanen

Graafiline disain: Julia Valtanen

Projektijuhid: Mikhail Ayvazov (Sooster Foundation SA), Kristi Leps (Eesti Ajaloomuuseum)

Kunstinäitus “Ülo Sooster. Vangla ja armastus” Suurgildi hoones on olnud suurepärane võimalus tutvuda Eesti kunstniku Ülo Soosteri elu ja loominguga. Näitus on pakkunud vaatajatele sügavaid emotsioone ning avanud ukse kunstniku keerulistesse, ent kaunitesse maailmadesse. Soosteri tööd kõnelevad vangla karmi reaalsuse ning armastuse õrnu ja keerukaid nüansse. See näitus on tõeliselt väärtuslik kogemus kunstisõpradele ja ajaloohuvilistele, kes soovivad rohkem teada saada Eesti kunstiajaloost ning ühe märkimisväärse kunstniku elust ja loomingust.

Loe rohkem:  Kaupo Kikkas: hakkame fotokunsti koguma! | Kunst

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga