Euroopa võtmeriigid toetavad Kristalina Georgieva jätkamist IMF-i juhina | Välismaa

2303412h19cft24

Tere tulemast Eestisse! Euroopa võtmeriigid on ühiselt otsustanud toetada Kristalina Georgieva jätkamist Rahvusvahelise Valuutafondi juhina. See otsus peegeldab usaldust Georgieva juhtimis- ja majandusalaste teadmiste vastu ning näitab Euroopa Liidu ühtsust rahvusvahelisel areenil. Georgieva on teinud olulisi panuseid majandusarengusse ja finantsstabiilsusse ning tema jätkamine IMF-i juhtimisel on oluline mitte ainult Euroopa, vaid kogu maailma jaoks. Oleme uhked saada osa sellest toetusest ja jälgida Georgieva edasist panust globaalsesse majandusse.

Saksamaa rahandusminister Christian Lindner avaldas toetust Rahvusvahelise Valuutafondi (IMF) senise juhi Kristalina Georgieva teiseks ametiajaks valimisele.

Lindner kirjutas esmaspäeval sotsiaalvõrgustikus X (varem Twitter), et Georgieva on juhtinud IMF-i viimaste aastate keerulistel aegadel.

“Olen veendunud, et ta on täpselt õige inimene juhtimaks asutust läbi ees seisvate väljakutsete ning tugevdamaks IMF-i meie majanduste struktuursete reformide toetajana,” vahendas Lindneri sõnu Bloomberg.

Veebruaris avaldas Georgieva IMF-i juhina jätkamisele toetust ka Prantsuse rahandusminister Bruno Le Maire, kes ütles, et Georgieva teeb oma tööd hästi ning et Pariis toetab teda, kui ta soovib teisele ametiajale kandideerida.

Bulgaarlasest Georgieva sai IMF-i juhiks 2019. aastal ning tema praegune ametiaeg lõpeb selle aasta septembris. Kuigi fondi juhti valib 24 liikmest koosnev nõukogu, tavaliselt ostitakse juhi valimisel konsensust.

Kui 70-aastane ökonomist saab lisaks suurimate Euroopa riikidele ka USA toetust, oleks tema tagasivalimine põhimõtteliselt otsustatud, sest Euroopa ja USA kontrollivad umbes poole häältest IMF-i juhtkonnas.

Georgieva pole veel avalikult oma kandideerimissoovist teatanud, kuid Bloombergiga suhelnud asjaga kursis olevate isikute sõnul soovib ta tõepoolest teisele ametiajale kandideerida.

Samas pole USA toetus Georgievale veel garanteeritud, sest tema suhted Washingtoniga halvenesid 2021. aastal seoses kahtlustustega, et ta avaldas sobimatut mõju IMF-i Hiina-poliitikale.

Loe rohkem:  Iltalehti: levivad kuulujutud Vene kindrali Valeri Gerassimovi surmast | Välismaa

Bulgaaria majandusteadlase juhtimisel aitas fond suure võlakoormuse all kannatavaid riike pandeemia ajal. Hiljuti hoiatas Georgieva USA ja Hiina halvenevate suhete majanduslike tagajärgede eest.

Traditsiooni kohaselt valitakse IMF-i juhiks alati eurooplane ja Maailmapanga juhiks USA kodanik, mistõttu on otsustav just Euroopa suurriikide ja USA toetus.

Georgieva saamise taga IMF-i etteotsa 2019. aastal oli asjaolu, et Ida-Euroopa on varem olnud maailma ja Euroopa juhtivates institutsioonides alaesindatud, kirjutab Bloomberg.

Kokkuvõtteks võib öelda, et Euroopa võtmeriigid toetavad kindlalt Kristalina Georgieva jätkamist IMF-i juhina. Georgieva on oma senise tegevusega tõestanud end olevat tugev ja kompetentne juht, kes suudab aidata rahvusvahelist rahandusinstitutsiooni edukalt toimida ning toetada maailma majanduskasvu. Euroopa Liit ja teised olulised mängijad rahvusvahelisel areenil jagavad veendumust, et Georgieva suudab jätkata IMF-i juhtimist tõhusalt ja tulemuslikult. See otsus on positiivne samm, mis tugevdab rahvusvahelise majanduse stabiilsust ja arengut.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga