Euroopa gaasihoidlad lõpetasid talve rekordilise varuga | Välismaa

572348h85aet24

Talve lõpus teatatakse Euroopa gaasihoidlate täitumisest rekordilise varuga, mis on võimaldanud tagada piisava gaasivaruga kindlustunde kõigile tarbijatele. See on oluline saavutus, eriti arvestades ilmastikutingimusi, mis sageli nõuavad suuremat gaasikasutust. See annab tunnistust Euroopa Liidu pingutustest tagada energiajulgeolek ning tagab stabiilsuse energiaallikate varustamisel. See uudis annab lootust ja kindlustunnet kõigile, kes sõltuvad gaasi kasutamisest nende igapäevaelus.

Euroopa Liidu ja Ühendkuningriigi gaasihoidlad olid 5. märtsi seisuga täidetud 62 protsendi ulatuses, mis on ajalooliselt kõrgeim gaasihoidlate täituvuse tase sel aastaajal.

Keskmiselt 2011. ja 2020. aasta vahel olid gaasihoidlad märtsi alguses täidetud ainult 41 protsendi tasemel, kirjutab Euractiv.

Kokku oli 5. märtsi seisuga Euroopa gaasihoidlates varus 707 teravatt-tunni väärtuses gaasi, mis on 64 protsendi võrra rohkem kui eelmise kümne aasta jooksul keskmiselt.

Üheks põhjuseks oli võrdlemisi pehme talv, mida iseloomustasid tavapärasest kõrgem õhutemperatuur ja suurem tuulekiirus. Ühelt poolt võimaldas see kasutada vähem gaasi hoonete kütmisel, teiselt poolt suurenes tuuleenergia tootmine. Tegemist on juba teise pehme talvega järjest Euroopas.

Kaugkütteettevõtted kasutasid keskmiselt 14 protsenti vähem gaasi Londonis ja 25 protsenti vähem gaasi Frankfurdis kui varasematel aastatel.

Kuna küttehooaeg on lõppemas suuremas osas Euroopast, ei mõjuta võimalik õhutemperatuuride lühiajaline langus lähiajal eriti gaasihoidlate täituvust.

Lisaks soodsatele ilmastikuoludele toetasid gaasihoidlate täituvuse kõrgena hoidmist Euroopa Komisjoni meetmed gaasitarbimise vähendamiseks.

Euroopa gaasihinnad langesid Hollandi TTF börsil märtsi alguseks 26 eurole megavatt-tunni eest. Veel eelmise aasta oktoobris püsisid hinnad 46 euro tasemel. Hinnad on enam kui 10 korda madalamad kui 2022. aasta augustis, kui mõnedel päevadel tõusis gaasi hind üle 300 euro piiri megavatt-tunni eest.

Seega jõudsid ühe kuu futuurlepingute hinnad ühe megavatt-tunni gaasi eest lähedale keskmisele tasemele 2011. kuni 2020. aastani, kui megavatt-tund gaasi maksis keskmiselt 23 eurot.

Loe rohkem:  USA: Ukraina saab esimesed F-16 lennukid juba sel aastal | Välismaa

Madalamad hinnad võivad soodustada gaasitarbimise tõusu Euroopa tööstusettevõtetes, mis ostavad tavaliselt gaasi pikaajaliste lepingute alusel. Praeguseks maksab aasta ette ostetud megavatt-tund gaasi umbes 30 eurot. 2011. kuni 2020. aastani püsis selliste lepingute hind 26 euro tasemel megavatt-tunni gaasi eest.

Samas võtab börsihindade languse ülekandumine lõpptarbijateni aega, kuid analüütikud ennustavad, et gaasi hinnad lõpptarbijatele peaksid langema enne järgmist talve.

Euroopa gaasihoidlad lõpetasid talve rekordilise varuga, mis on tugevaim tõend sellest, kuidas tõhus gaasivarustus on võti energiajulgeolekus. See annab kindlustunde, et suudame vastu seista äärmuslikele ilmastikuoludele ja geopoliitilistele pingetele. Samuti toob see esile olulisuse jätkata investeerimist alternatiivsetesse ja taastuvatesse energiaallikatesse, et vähendada sõltuvust maagaasist. Oluline on jätkata koostööd teiste Euroopa riikidega ning tagada jätkusuutlik ja kindel energiavarustus ka tulevikus.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga