EstLink 2 parandamise venitab pikaks kaabli unikaalsus | Majandus

2294682h2a62t24

EstLink 2 on oluline elektriliin, mis ühendab Eestit ja Soomet ning on oluline osa Balti riikide energiavõrgust. Viimastel aastatel on aga ilmnenud probleeme selle töökindlusega, mistõttu on vaja teha olulisi parandusi. Üks peamisi väljakutseid on kaabli unikaalsus ning selle remondi keerukus. Kuigi see protsess võib võtta aega ja nõuda suuri investeeringuid, on oluline tagada, et EstLink 2 jääks usaldusväärseks ja tõhusaks elektriliiniks tulevikus.

Rikke tõttu tööst väljas EstLink 2 remontimiseks läheb pool aastat seetõttu, et tegu on keerulise ehitusega unikaalse kaabliga, öeldi ERR-ile Eleringist.

Augusti lõpuni rikke tõttu tööst väljas Eesti ja Soome vaheline elektrikaabel on tekitanud küsimuse, miks võtavad parandustööd nii kaua aega. Elering on varem selgitanud, et tegu on unikaalse kaabliga ning ala, kus rike leiti, on geotehniliselt nõudlik.

Eleringi pressiesindaja Liis Eiser ütles ERR-ile, et EstLink 2 on unikaalne seetõttu, et tegu on konstruktsioonilt keerulise ehitusega kaabliga ning seetõttu nõuavad parandamistööd spetsiifilisi, just selle kaabli tehnilisi eripärasid arvestavaid ekspertteadmisi ja -tehnikaid. 

“Täpsemalt teeb kaabli unikaalseks asjaolu et alalisvoolukaablis paiknevad peavoolu ( ehk “+”) ja tagasivoolu (ehk “-“) juhe ühes kaablis. Sarnase pinge ja säärase konstruktsiooniga kaableid on maailmas vähe,” ütles Eiser.

Kaablit hakkab parandama selle tootja, kellel on kaabli unikaalsuse tõttu parim kompetents.

“Et selline merekaabel parandatakse kvaliteetselt, on kriitilise tähtsusega töö teostajate tehniline kompetents, kogemus ja vilumus sellise kaabli parandamise ja paigaldamise näol. Kaabli tootja teab EstLink 2 kaablit detailideni, seetõttu ei saa Elering valida teist partnerit,” lausus Eiser.

Rikke kõrvaldamiseks on vaja merekaabel 500 meetri ulatuses välja vahetada, on Elering öelnud varem.

Praegu parandustööd veel ei käi, sest tegeldakse uue kaabli paigalduseks vajaliku tehnilise lahenduse leidmisega, ütles Eiser. Endiselt on paigas tööde lõpptähtajana augusti lõpp.

Loe rohkem:  Infortar ostab enamusosaluse Halinga piimafarmis | Majandus

Kui palju parandustööd maksma lähevad, pole praegu selge. Kulud selguvad peale planeerimis- ja projekteerimistöid, ütles Eiser.

EstLink 2 lülitus välja 26. jaanuari esimesel tunnil. Rikke ligikaudne asukoht Eesti rannikul selgus mõned päevad hiljem. Täpne asukoht tehti kindlaks veebruari viimasel päeval.

Eleringi juhatuse liige Reigo Kebja ütles ERR-ile, et rikkekoht asub viis kuni 10 meetrit merepiirist maismaa suunas kaldaastangu sees. “Selle merekaabli sügavus selles kohas on pinnase vaates umbes seitse kuni kaheksa meetrit. Ning mis teeb selle rikke olemuse äärmiselt keeruliseks, ongi seesama asjaolu, et tegu on mere ja maismaa piiriga,” lausus ta.

650-megavatise ülekandevõimsusega EstLink 2 käivitus ametlikult 2014. aastal.

Töös on praegu 350-megavatise võimsusega EstLink 1, mis ühendab samuti Eesti ja Soome elektrisüsteeme.

2294682h2a62t24

Kokkuvõttes, EstLink 2 on oluline infrastruktuuriprojekt Eesti ja Soome vahel, mis võimaldab energiavahetust ja tagab varustuskindluse mõlemas riigis. Projekti asendamise ja parandamise vajadus on hädavajalik, et tagada kaablite tõrgeteta toimimine ja kaitsta neid välismõjude eest. Kuigi protsess võib osutuda keeruliseks ja aeganõudvaks, on oluline hoida silm peal selle olulisel edasiminekul. EstLink 2 unikaalsus ja tähtsus Eesti majanduse ja energiavaldkonna jaoks muudavad selle parandamise äärmiselt vajalikuks ning tõotavad positiivseid tulemusi tulevikus.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga