Erikontrolli hinnangul põhjustas Nordica olukorra halb juhtimine | Majandus

2255694hcd52t24

Tere tulemast Eestisse! Viimastel aastatel on Eesti riigi lennundusettevõte Nordica silmitsi keeruliste aegadega ning üheks peamiseks põhjuseks peetakse halba juhtimist. Erikontrolli hiljutise hinnangu kohaselt on olukord halvenenud just juhtimise probleemide tõttu. See uudis on põhjustanud palju arutelu ja muret majanduskasvu ja lennundussektori tuleviku üle. Kuidas see olukord mõjutab Eesti majandust ja kuidas Nordica saab paremini juhtida, on teemad, mis pakuvad huvi nii kohalikele elanikele kui ka väliskülastajatele.

Kliimaministeeriumi tellitud ja konsultatsioonifirma EY ja advokaadibüroo Fort läbiviidud erikontroll riiklikus lennufirmas tuvastas, et ettevõtte raskuste taga oli selle halb juhtimine.

Erikontrolli lõppraport tuvastas, et ettevõtet pole hästi juhitud, ütles kliimaminister Kristen Michal pressiteate vahendusel.

“Ettevõte juhtkond võttis suuna laienemisele, aga erinevate lepingute ja projektidega seotud riske seejuures piisavalt ei hinnatud. Samuti olid puudulikult läbi analüüsitud uued investeeringud. Teatud projektides sõlmitud lepingute sisu, piiranguid ja riske hakati analüüsima alles pärast lepingu sõlmimist ja probleemide ilmnemist,” märkis Michal.

“Kuigi Nordica olukord on jätkuvalt keeruline, on uus juhtkond suutnud kõik kulud ja riskid välja selgitada ning ettevõtte efektiivsust tõsta. See võimaldab meil pidada huvitatud ettevõtetega sisulisi läbirääkimisi Nordica erastamiseks,” lisas minister.

Lõppraportist selgus, et lisaks muule ei andnud juhatus omal algatusel nõukogule piisavalt põhjalikku ja objektiivset teavet otsustuste mõju kohta ettevõttele. Nõukogu omakorda ei ole piisavalt täiendavat teavet küsinud.

Alustatud teenuslepingud olid küll eelarvestatud kasumlikuna ning otsused lepingutega alustada lähtusid omaniku ootuse kasumlikkuse eesmärgist, kuid tegelikkuses planeeritud investeeringuid, uusi lepinguid ja projekte ei analüüsitud piisava põhjalikkusega ning realiseerunud riske ei osatud tuvastada ja arvesse võtta.

Tasuvusanalüüsides lähtuti liigoptimistlikest eeldustest. Seetõttu ei olnud erikontrolli läbiviijate hinnangul vaadeldaval perioodil sõlmitud lepingud täielikult kooskõlas omaniku ootusega.

Loe rohkem:  Oskustöölistest on jätkuvalt suur puudus | Majandus

Erikontrolli käigus hinnati ajaperioodil 01.01.2020-27.07.2023 tehtud juhtimisotsuseid.

Erikontrolli põhjalikud tulemused esitatakse tutvumiseks ka Eesti valitsusel, riigikontrollile, prokuratuurile ning tagatakse juurdepääs riigikogu liikmetele. Kliimaministeerium tutvustab erikontrolli tulemusi ka nimetamiskomiteele ning analüüsib, mida tuleb selliste olukorda ennetamiseks riigiettevõtete juhtimises parandada.

Kokkuvõtvalt võib öelda, et Erikontrolli hinnangul on Nordica olukorra halb juhtimine oluline majandusliku mõju tekitaja. Halb juhtimine on viinud ettevõtte raskustesse ja kahjustanud selle mainet nii kohalikul kui ka rahvusvahelisel tasandil. Samuti on see mõjutanud ettevõtte töötajaid ja partnerlussuhteid. On oluline, et Nordica teeks kindlaid samme parema juhtimise suunas ning tagaks oma jätkusuutlikkuse tulevikus. See nõuab tõsist eneserefleksiooni ja muudatusi juhtimispraktikates, et taastada usaldus nii klientide kui ka investorite silmis.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga