EL algatas suveräänsusseaduse tõttu Ungari suhtes rikkumismenetluse | Välismaa

2249007hf677t24

Tere tulemast Eestisse! Viimastel päevadel on üle Euroopa ja ka Eestis palju kõneainet pakkunud Euroopa Liidu algatatud suveräänsusseaduse rikkumismenetlus Ungari suhtes. See samm näitab, kui oluline on EL-i liikmesriikide jaoks demokraatia, õigusriigi põhimõtete järgimine ning inimõiguste austamine. Eesti on alati seisnud nende väärtuste eest ja jälgib hoolikalt, kuidas olukord areneb. See teema on kindlasti tõstatanud palju küsimusi ja arutelusid ning on oluline jälgida selle edasist arengut nii kohalikul kui ka rahvusvahelisel tasandil.

Euroopa Liit teatas kolmapäeval rikkumismenetluse alustamisest Ungari suhtes, kuna Budapest võttis vastu seadused, mille eesmärk on väidetavalt kaitsta Ungari suveräänsust ja kärpida välismõju.

Kriitikute sõnul on seadused peaminister Viktor Orbani valitsuse järjekordne katse vastased juunikuiste Euroopa Parlamendi ja Ungari munitsipaalvalimiste eel vaikima sundida.

Euroopa Komisjon saatis Ungarile kirja ametliku teadaandega rikkumismenetluse algatamisest EL-i seaduse rikkumise tõttu. Ungaril on vastamiseks aega kaks kuud.

Samm suurendab tõenäoliselt pingeid EL-i ja Orbani suhetes. Brüssel on juba külmutanud Ungari õigusriigi olukorra tõttu talle ette nähtud 22 miljardit eurot.

Budapest väidab alatasa, et EL ja teised riigid, eeskätt USA, toetavad opositsiooni rahaga, et mõjutada Ungari valijaid.

Möödunud aastal vastu võetud seadused keelavad valimiskampaania välisrahastuse ja sätestavad laialdaste juurdlusvolitustega suveräänsuse kaitse büroo loomise.

Brüssel leiab, et Ungari seadus rikub mitut EL-i seaduse elementi, eriti neid, mis puudutavad demokraatia ja EL-i kodanike valimisõiguse põhimõtet, ütles komisjoni pressiesindaja Anitta Hipper.

“Laialdaste volitustega uue ametkonna moodustamine ning režiimi range seire, kontroll ja sanktsioonid võivad Ungari demokraatiat tõsiselt kahjustada,” ütles ta Brüsselis ajakirjanikele.

Orbani Fideszi partei väitel aitab seadus hoida ära “valimistrikid”, milleks peetakse opositsiooniparteide väidetavat rahastust USA-s tegutsevalt vabaühenduselt enne 2022. aasta valimisi.

Loe rohkem:  EL ootab riikidelt suuremat panust veealuse taristu kaitsmisse | Välismaa

Ka Euroopa Nõukogu soovitab Ungaril seadustest loobuda, sest need seavad ohtu inimõigused. Samuti on muret väljendanud inimõigusorganisatsioonid nagu Amnesty International.

Kokkuvõttes on EL algatus suveräänsusseaduse rikkumismenetluse algatamiseks Ungari suhtes oluline samm õigusriigi põhimõtete ja demokraatia kaitseks. See näitab ELi pühendumust kõigi liikmesriikide vastutusele võtmisele ning võitlusele õigusriigi põhimõtete austamise eest. Samuti rõhutab see ELi valmisolekut võtta meetmeid, kui liikmesriigid ei vasta nendele põhimõtetele. See on oluline samm suhtlemisel ja koostööl Ungariga, et tagada õigusriigi põhimõtete ja demokraatia austamine kogu ELis.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga