Bill Gatesi Terrapower kavatseb alustada juunis sulasoolareaktori ehitust | Välismaa

2313912h2284t24

Bill Gatesi Terrapoweri plaan alustada juunis sulasoolareaktori ehitust on tõotamas revolutsiooni energia maailmas. See innovatiivne tehnoloogia lubab puhta energia tootmist ning võimaldab vähendada süsinikujalajälge. Eesti, nagu teisedki riigid, saab sellest projektist palju kasu ning see võib olla oluline samm keskkonnahoiu suunas. Sulasoolareaktor pakub võimalust muuta meie energiasüsteem rohkem jätkusuutlikuks ning vähendada sõltuvust fossiilkütustest. Bill Gatesi Terrapoweri initsiatiiv võib aidata kaasa Eesti rohelisele energiamajandusele ning aidata kaasa globaalsetele kliimamuutustele.

USA miljardärile Bill Gatesile kuuluv ettevõtte Terrapower kavatseb alustada neljanda põlvkonna väikese moodulrektori ehitust Wyomingi osariigis juba juunis.

Ettevõtte tegevjuht Chris Levesque ütles Financial Timesile, et Terrapower taotleb USA valitsuselt ehitusluba juba käesoleva kuu jooksul. Ettevõtte kavatseb ehitada niinimetatud sulasoolarektori, mille jahutamine käib vedelas olekus naatriumi abil, tavalistes tuumareaktorites kasutatakse selleks vett.

Levesque’i sõnul maksab Natriumi-nimelise reaktori ehitus poole võrra vähem kui tavalise vee abil jahutatud reaktorite ehitus.

Terrapower on kogunud erainvestoritelt peaaegu üks miljard dollarit rahastust ning sõlmis detsembris kokkuleppe Araabia Ühendemiraatide riikliku tuumaenergiaettevõttega moodulreaktori ehitamiseks, mis toodaks elektrit ja vesinikku. Samuti sai ettevõte garantii USA valitsuselt, et see eraldab kuni kaks miljardit dollarit Terrapoweri esimese reaktori ehituseks Kemmereri linnas Wyomingi osariigis vana söeelektrijaama territooriumil.

2313912h2284t24

Levesque ütles samas, et Terrapower alustab ehitust juunis sõltumata sellest, kas see saab luba USA Tuumaenergia Reguleerimiskomisjonilt (NRC), sest esialgsed ja ettevalmistavad ehitustööd pole tuumamaterjalide käsitsemisega seotud. Ettevõte soovib ühendada oma reaktori võrku 2030. aastal.

Kuigi tegemist on esmakordse sellise projektiga ettevõtte jaoks, plaanide järgi valmib täiemahuline kommertstuumajaam. Terrapower ja selle koostööpäartner Pacificorp, mis kuulub Warren Baffeti investeerimisfondile Berkshire Hathaway, teatasid juba 2022. aastal, et nad kavatsevad kaaluda veel viie Natrium-tüüpi tuumareaktori ehitust 2035. aastaks.

Loe rohkem:  Inguššias puhkes tulevahetus FSB eriüksuse ja kohalike võitlejate vahel | Välismaa

Samas ei ütle Terrapower, kui palju nende toodetud elekter maksaks.

Washingtonis tegutseva mõttekoja The Breakthrough Institute tuumaenergia innovatsiooni suuna juht Adam Stein ütles Financial Timesile, et Terrapower on palju paremas seisus kui selle USA rivaalid, sest sel on tagatud kindel rahastus, see ei sõltu aktsiaturgudest ning sel on olemas konkurentsivõimeline reaktori projekt.

“Naatriumiga jahutatavad reaktorid toimivad madalamal survel, mis nõuab vähem ohutussüsteeme. See vähendab probleeme, mis võivad jaamas tekkida, ning vähendab kulusid, sest neid saab ehitada lihtsamate materjalidega, tagades samas ohutust,” ütles ta.

Terrapower arendab oma Natriumi-tüüpi reaktorit koostöös ettevõttega GE Hitachi Nuclear Energy. Kavandatud reaktor oleks veidi suurem kui tavapärased väiksed moodulreaktorid, sest selle võimsuseks oleks 345 megavatti. See sisaldab samuti sulasoolal põhinevat energia salvestussüsteemi, mis võimaldab suurendada vajadusel võimsust viieks ja pooleks tunniks 500 megavatini.

Bill Gatesi Terrapoweri plaan alustada juunis sulasoolareaktori ehitust on oluline samm tuleviku energiavarustuse suunas. See uuenduslik tehnoloogia lubab vähendada süsinikujalajälge ning pakkuda jätkusuutlikku energiaallikat. Eesti peaks olema huvitatud sellistest arengutest, kuna see võiks aidata kaasa meie enda sõltumatule ja keskkonnasõbralikule energiavarustusele tulevikus. Loodame, et Terrapoweri projekt on edukas ja aitab kaasa maailma energiamajanduse positiivsele arengule.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga