Biden: US Steel peab jääma USA omanike kätte | Välismaa

2309100hc1adt24

Biden: US Steel peab jääma USA omanike kätte | Välismaa
President Joe Biden’s recent statement affirming that US Steel must remain in the hands of American owners has sparked a heated debate both nationally and internationally. The significance of this statement lies in the protection of American jobs and the country’s economic interests. This stance is seen as a strategic move to safeguard US Steel from falling into foreign control, ensuring that it continues to contribute to the growth and prosperity of the United States. The implications of Biden’s declaration are far-reaching, with potential ramifications for global trade and investment.

USA president Joe Biden ütles neljapäeval, et USA terasetootja US Steel peab kuuluma ka tulevikus kodumaistele omanikele. Eelmise aasta lõpus saavutas US Steeli juhtkond kokkuleppe ettevõtte müümises Jaapani terasetootjale Nippon Steel 14,9 miljardi dollari eest.

“On oluline, et meil jääks tugevad Ameerika ettevõtted, mida lükkavad käima Ameerika terasetöölised. Ma ütlesid terasetöölistele, et ma toetan neid ning ma pean oma sõna,” teatas Biden neljapäeval pressiteate kaudu.

“US Steel on olnud kuulus Ameerika ettevõte rohkem kui sajand järjest ning on ülioluline, et see jääks Ameerika terasetootjaks, mida omavad ja juhivad [ameeriklased],” lisas president.

US Steeli aktsiahind langes neljapäeval kaks protsenti lisaks kolmapäeval aset leidnud 13-protsendilisele langusele. Uudise, et Biden esineb avaldusega US Steeli saatuse teemal, avalikustas esimesena kolmapäeval Financial Times.

Nippon Steel jõudis kokkuleppele USA terasetootja juhtidega US Steeli omandamises eelmise aasta detsembris. Analüütikute sõnul loodab Jaapani kontsern saada kasu Bideni inflatsiooni vähendamise seaduses (IRA) sätestatud toetustest roheliste tööstusinvesteeringute tegemisel.

“Alati tekivad probleemid, kui välismaised ettevõtted püüavad osta USA ettevõtteid, ning see kokkulepe pole erinev. Valimisaastal on raske ülesanne saavutada, et kõik osalejad oleksid rahul USA kuulsa tööstusettevõtte müügiga,” ütles Reutersile investeerimisettevõtte B Riley Wealth peaanalüütik Art Hogan.

Loe rohkem:  Soome presidendivalimiste favoriit Stubb soovib euroopalikumat NATO-t | Välismaa

Samas ei kommenteerinud Biden, kas ta kavatseb sekkuda müügilepingu ülevaatamisse USA Välisinvesteeringute Komisjoni (Committee on Foreign Investment in the United States – CFIUS) poolt. CFIUS kuulub rahandusministeeriumi vastutusalasse ning sel on volitused heaks kiita, muuta või blokeerida müügilepingu riikliku julgeoleku alustel. Samuti võib komisjon jätta lõpliku otsuse langetamise Bidenile.

Juhtum rõhutab USA terasetööliste ametiühingu (USW) ja selle juhi David McCalli mõju poliitikutele. Läbirääkimised Nippon Steeli ja USW vahel on seni olnud keerulised: ametiühing nõuab kirjalikku garantiid kõikide kehtivate kollektiivlepingute jätkumise kohta, samas kui Jaapani ettevõte pakub 1,4 miljardit dollarit kapitaliinvesteeringuid, kirjutab Bloomberg.

Bideni avaldus leidis aset vähem kui kuu aega enne 10. aprillil toimuvat Jaapani peaministri Fumio Kishida riiklikku visiiti USA-sse. Washington on soovinud parandada sõjalist koostööd Tokyoga Hiinast lähtuva ohu valguses, kuid Bideni vastuseis US Steeli müügile Jaapani ettevõttele võib kahjustada kahe riigi suhteid.

USA president tegi avalduse samal päeval, kui ta külastab Kesk-Lääne Michigani ja Wisconsini osariiki. Need tugeva tööstusbaasiga osariigid on kaalukeeleks novembris toimuvatel USA presidendivalimistel ning tööstustööliste toetus on Bidenile võtmeolulisusega. Bideni peamine oponent, vabariiklane Donald Trump püüab samuti saada nendes osariikides elavate tööliste hääli. Trump on juba lubanud valituks osutudes müügitehingu blokeerida.

Samuti USA valimistel kaalukeeleks olevas Pennsylvania osariigis peakorterit pidava terasetootja rahanduslik seis on viimastel aastatel halvenenud, millele järgnesid kõnelused konkurentidega ülevõtmise osas. Eelmisel aastal algatas US Steeli juhtkond formaalse võimaluste ülevaatamise pärast seda, kui ülevõtmiskatse kodumaiselt konkurendilt Cleveland-Cliffs kukkus läbi.

Cleveland-Cliffsi tegevjuht on juba teatanud, et tema ettepanek US Steeli omandamiseks enam ei kehti, mistõttu pole teada, kas Nippon Steeliga kokkuleppe läbikukkumise puhul oleks võimalik leida uus ostja USA-st.

Loe rohkem:  Loonela: EL-i kaitsetööstuse nõrkus tuli üllatusena | Välismaa

Lõpuks, Joe Bideni seisukoht on selge – USA teras kuulub ja peab jääma USA omanike kätte. See on oluline samm tagamaks, et riik säilitab kontrolli strateegiliste ressursside üle ning kaitseb kohalikku tööstust ja töökohti. Välismaalt tulevad investeeringud võivad olla kasulikud, kuid tuleb tagada, et need ei ohusta riigi enda majandust ega julgeolekut. Bideni otsus on julge ja õige ning see aitab kaasa USA majanduse tugevuse säilitamisele ja kodumaise tööstuse konkurentsivõimele.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga