Austin: Gaza sõjas on hukkunud üle 25 000 palestiina naise ja lapse | Välismaa

2288676h3a68t24

Eestis, kuulates uudistest kõlapinda Gaza sõja traagilise aruande üle, on kõik südamed murtud, kuuldes rohkem kui 25 000 palestiina naise ja lapse hukkumisest. See kohutav statistika toob esile konflikti ränka inimlikku kulu ja sunnib meid mõtlema, kuidas niivõrd suurt ülekohut saab lubada jätkuda. Kuigi me oleme siin Eestis kaugel sellest verisest reaalsusest, peame ühinema rahvusvahelise üldsusega ja nõudma rahu ning õiglust nende süütute ohvrite mälestuseks.

Iisrael on tapnud alates äärmusrühmituse Hamas rünnakust mullu 7. oktoobril üle 25 000 palestiina naise ja lapse, ütles neljapäeval USA kaitseminister Lloyd Austin.

“See on üle 25 000,” ütles Austin seadusandjatele, kui temalt küsiti esindajatekoja relvateenistuste komitee kuulamisel selle arvu kohta.

Hamasi juhitud Gaza terviseministeeriumi andmetel hukkus alates konflikti algusest Gazas üle 30 000 inimese, seega langeb Austini välja öeldud arv suuresti kokku Hamasi väidetega hukkunute palestiinlaste arvust Iisraeli ja Hamasi sõjas.

Neljapäeval tegi avalduse Gaza konflikti teemal ka USA president Joe Biden, kes kommenteeris teateid Gaza linnas neljapäeval toimunud tragöödiast, milles hukkus Gaza terviseministeeriumi väitel üle saja inimese.

“Me kontrollime seda praegu. On kaks konkureerivat versiooni selle kohta, mis juhtus. Mul ei ole veel vastust,” ütles Biden vastuseks ajakirjanike küsimusele juhtumi kohta, milles Gaza terviseministeeriumi teatel lasid Iisraeli sõdurid maha 104 inimest.

Vastates küsimusele, kas ta on mures, et see võib raskendada relvarahu läbirääkimisi Iisraeli ja palestiina äärmusrühmituse Hamas vahel, ütles Biden: “Ma tean, et raskendab.”

Iisraeli sõdurid lasid neljapäeval Gaza linnas maha vähemalt 104 inimest, kes tormasid veoautodest humanitaarabi saama, teatas Gaza terviseministeerium, lisades, et haavatuid on üle 750.

Iisrael allikad kinnitasid neljapäeval, et sõdurid avasid Gazas tule abiveokite poole tormanud rahvahulga pihta, ühe sõnul nähti selles ohtu.

Loe rohkem:  Saksamaa sõlmis AÜE-ga 15-aastase gaasilepingu | Välismaa

“Rahvahulk lähenes vägedele viisil, mis kujutas endast ohtu sõduritele, kes vastasid ohule lahingmoonaga tulistades,” ütles anonüümsust palunud Iisraeli allikas AFP-le.

Kokkuvõttes on Gaza sõda põhjustanud surma ja kannatusi üle 25 000 palestiina naise ja lapse. Teisedki inimesed on hukkunud ja vigastatud ning kogu piirkond on sattunud konflikti keerisesse. Rahvusvahelise kogukonna ülesanne on kiirelt tegutseda ja leida rahumeelne lahendus sellele verisele konfliktile. Vastastikune austus ja dialoog on hädavajalikud, et jõuda kestvale rahule ja inimeste kannatuste leevendamisele. Eesti kui rahumeelne riik peab toetama rahvusvaheliste normide ja inimõiguste austamist ning siiralt loodame, et palestiinlaste ja iisraellaste vahel saabub lõpuks rahu.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga