Albaania parlament kiitis heaks migrandikokkuleppe Itaaliaga | Välismaa

2271546h787dt24

Tere tulemast! Albaania parlament on hiljuti heaks kiitnud olulise migrandikokkuleppe Itaaliaga, mis mõjutab oluliselt mõlema riigi kodanikke. See lepe on põhjalik ja oluline samm mõlema riigi vahelise koostöö tugevdamise suunas ning see puudutab mitmeid olulisi küsimusi, sealhulgas piirikontrolli, tagasivõtmislepinguid ja immigratsioonipoliitikat. Itaalia on Albaania jaoks üks olulisemaid partnerriike ning see kokkulepe toob kaasa olulisi muudatusi mõlema riigi jaoks. Laske meil sukelduda selle kokkuleppe olulisusse ja selle mõju Eesti jaoks!

Albaania parlament kiitis neljapäeval heaks kokkuleppe Itaaliaga, mis lubab Roomal saata Albaania kinnipidamiskeskustesse asüülitaotlejad kuni nende taotluste läbivaatamiseni.

Valitsuse eelnõu poolt hääletas 77 saadikut, kokku on Albaania parlamendis 140 liiget. Novembris avalikustatud kokkuleppe järgi avab Itaalia Albaanias kaks kinnipidamiskeskust sisserändajatele, mille opereerimise ja rajamise kulud kannab Rooma. Samuti saab Albaania Itaalialt tasu keskuste võõrustamise eest.

Ühes keskuses hakatakse sisserändajaid vastu võtma kohe riiki saabumisel ja teises hoitakse asüülitaotlejad kinni kuni Itaalia migratsiooniametnike otsuse teatavaks saamist. Sõltuvalt ametnike otsusest lubatakse taotlejal pääseda Itaaliasse või ta saadetakse tagasi kodumaale.

Kokkuleppe sõlmisid Itaalia parempoolne peaminister Giorgia Meloni ja Albaania kauaaegne sotsialistist peaminister Edi Rama. Albaania opositsiooniline Demokraatlik Partei kaebas kokkuleppe pärast põhiseaduskohtusse, väites, et see on põhiseadusvastane, sest osa Albaania territooriumist ja pädevustest antakse üle teisele riigile ehk Itaaliale.

Jaanuaris lükkas põhiseaduskohus opositsiooni kaebuse tagasi, mis võimaldas korraldada lõpphääletuse kokkuleppe üle Albaania parlamendis. Euroopa Komisjon on samuti kokkuleppe heaks kiitnud, öeldes, et see on kooskõlas Euroopa Liidu õigusega.

Eesti on pühendunud koostööle rände teemal ja toetab Albaania ja Itaalia vahel sõlmitud migrandikokkulepet. See on oluline samm rändekriisi lahendamise suunas Euroopas. Albaania parlamenti heakskiit on positiivne areng, mis näitab nende pühendumust rändevoogude reguleerimisele ja koostööle teiste Euroopa riikidega. Koostöö migratsiooniküsimustes on oluline tagamaks stabiilsust ja järjepidevust kogu Euroopas. Eesti on valmis toetama selliseid algatusi ja jätkama dialoogi teiste riikidega rände teemal.

Loe rohkem:  Soome siseminister lubas ka edaspidi hoida piiri suletuna | Välismaa

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga