Sinijärve raamatusoovitused: Maian Kärmas ei alahinda noort lugejat | Kirjandus

2160979h0f82t24

Tere tulemast Sinijärve raamatusoovituste rubriiki! Seekord tutvustame meile lähedase naise, Maian Kärmase soovitusi noortele lugejatele. Kärmase sõnul ei tohiks alahinnata noorte võimeid ja huvi lugemise vastu ning seetõttu on ta koostanud põneva valiku raamatuid, mis pakuvad noortele nii meelelahutust kui ka mõtlemisainet. Tema soovitused hõlmavad erinevaid žanre ja teemasid, mis kindlasti pakuvad midagi põnevat igale noorele lugejale. Lähme avastama neid vaimustavaid raamatusoovitusi koos!

Rahvusraamatukogu kultuurinõuniku Karl Martin Sinijärve raamatusoovituste seast leiab sel korral Maian Kärmase vastse kirjandusdebüüdi “Manilundila” ja Mark Twaini ühe esimestest raamatutest “Elu Metsikus Läänes”.

Maian Kärmas “Manilundila” (Varrak)

Hea lasteraamatu loomiseks on palju võimalusi ja lähenemisi ning veel enam on viise, kuidas kapitaalselt puusse panna. Ebaõnnestumised lastekirjanduses on aga tunduvalt ohtlikumad kui suurtekirjanduses, sest väikese inimese vaimne vundament laotaks lugudest. Inimese alusmüüri kivid on raamatukujulised. 

Seda enam teevad rõõmu raamatud, mis on küll suunatud üsna pisikestele, ent mille lugemine teeb südame soojaks ka aastakümneid järgemööda lugenud tindipeal. Õigupoolest peabki laste lugemisvara ainult sellisena, et mitte kellelgi sõltumata vanusest ei oleks piinlik selle tekstiga suhestuda. Maian Kärmas on ülesandega ilusti toime tulnud. Eeskujulikult teostatud ja omapärane muinaslugu, pärise ja mänguilma vahelise loomuliku liikumisega. Ühtaegu ajatu ja ajaloohõnguline, parimas mõttes vanamoeline ja ometi vaieldamatult tänapäevane lugu. 

“Manilundila” on ka arvestatavalt pikk, üle neljasaja lehekülje. Ses mahus romaani pole sugugi kerge logisemata koos hoida ka kogenud autoril. Lettidel ja riiulites on hiigelkogustes ohtrate illustratsioonidega lasteraamatuid, mil paar rida leheküljel, kui sedagi. Sellise raamatu ettelugemiseks kulub mõni minut, unejutuks võib mitut köidet vaja minna. “Manilundiat” jätkub kauemaks. Ja pilte pole siin üldse. Autor usaldab oma kujutlusvõimet ja sõnaloomeoskust ega alahinda noort lugejat. Lugeja vastutasuks ei alahinda autorit. Raamat, nagu üks raamat olla võiks. 

Loe rohkem:  Piret Jaaks: vägivald hiilib lähemale käskude ja keeldude kaudu | Kirjandus

Mark Twain “Elu Metsikus Läänes” (Eesti Raamat)

Mark Twain on mõnusa kirjanduse klassik ja seda täiesti teenitult. Eestiski tuntud juba palju sugupõlvi. Vinge sõnavana aga kirjutas kole palju ja hea on, et tõlgitakse ja ilmub maakeelse lugeja jaoks uusi teoseid. Sest Twaini on lihtsalt niivõrd hea lugeda, ta on tõesti nauditava keelega kirjanik (kiitus tõlkijale siinkohal). Muidu terane ja terav(meelne) pealekauba.

“Elu Metsikus Läänes” on üks Twaini esimesi raamatuid ning tegelikult puhas reisikiri. Vähem ja rohkem ülevõlli fantaseeringute ja lisalugude ja kõrvalepõigetega. Sellisena aga köitev ja teabetihe läbilõige Ameerika Ühendriikidest 19nda aastasaja keskel, mil riik alles lapsekingades oli ning suurel osal territooriumist polnud mingit riiki õigupoolest ollagi. Rääkimata seadustest, rääkimata raudteest, rääkimata autodest. Coca-Colani oli jäänud peaaegu pool sajandit ja rokenrollini sajand. Ometi oli aeg väga vilgas, ohtlik, põnev ja täiesti teistsugune võrreldes tänasega Leiab mõistagi ka ootamatuid sarnasusi. Igatahes reisipõnevikuna lugedes leidub siin usutavasti rahuldustpakkuvat päris paljude žanrite austajale. Mul ausalt öeldes ei meenu, et keegi oleks kunagi öelnud, et talle ei meeldi Mark Twain. Ta vist meeldis isegi kriitikutele!

Ligi kuussada lehekülge kaasakiskuvat tõsieluhuumorit Ameerika Kesk-Lääne kujunemisest on selge maiuspala laiadele rahvahulkadele.

Kokkuvõttes võib öelda, et Maian Kärmas on tõepoolest suurepärane lastekirjanik, kes oskab luua haaravaid lugusid ja pakkuda noortele lugejatele põnevat lugemiselamust. Tema raamatud on täis nutikust ja fantaasiat ning pakuvad lastele uudseid vaatenurki erinevatele teemadele. Samuti on tema raamatud õpetlikud ning pakuvad lastele võimaluse õppida ja kasvada läbi lugude tegelaste. Seega võib kindlalt öelda, et Maian Kärmas ei alahinda noort lugejat ning tema raamatud pakuvad suurepärast lugemisvara kõigile lastele.

Loe rohkem:  Esna Galeriis avatakse Ene Mihkelsoni tekstidele pühendatud näitus | Kirjandus

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga