WSJ: Hamasi juhid loodavad endiselt Gazas võitu | Välismaa

2286510h847et24

Tere tulemast Eestisse! “WSJ: Hamasi juhid loodavad endiselt Gazas võitu | Välismaa” pealkiri kõneleb põnevalt Hamasi liidrite kindlameelsusest ja lootustest võidule Gazas. See lugu toob esile Lähis-Ida pingeid ja konflikte ning annab aimu sellest, kuidas need mõjutavad piirkonna poliitilist olukorda. Olles Eestis, kus julgeolek ja stabiilsus on olulised väärtused, annab see artikkel meile mõista, kui keeruline ja delikaatne on poliitiline olukord Lähis-Idas. Tutvuge lähemalt selle sügava sisuga ja avastage uusi perspektiive maailma sündmustele.

Ajaleht The Wall Street Journal kirjutab, et Hamasi sõjaline tiib peab praegu võitlust Lähis-Ida piirkonna kõige võimsama sõjaväega, kuid terroriorganisatsiooni juhid usuvad endiselt, et terroriorganisatsioon suudab sõja lõpuks võita.

Hamasi juhid redutavad eksiilis ja said selle kuu alguses kokku Dohas. Eksiilis viibivad juhid muretsevad üha rohkem, et Iisraeli sõjategevuse tagajärjel hukkub liiga palju Hamasi võitlejaid. Siis saabus aga sõnum Yahya Sinwarilt, kes kontrollib Hamasi tegevust Gaza sektoris. Sinwar teatas siis, et Hamasi juhid ei peaks muretsema Iisraeli sõjategevuse pärast. 

Sõnumis teatati, et Hamasi võitlejatel läheb praegu hästi ning nad on valmis selleks, et Iisraeli armee tungib Rafah’ linna Lõuna-Gazas. Sellega kaasnevad väga suured tsiviilohvrid ning Iisrael seisaks silmitsi veel suurema rahvusvahelise survega lõpetada oma sõjaline tegevus Gazas, vahendas The Wall Street Journal. 

Hamas alustas 2023. aasta oktoobris rünnakut Iisraeli vastu, seda rünnakut juhtiski Sinwar. Ta mängib nüüd pikka mängu, lootes, et Hamas võtab lõpuks üle kogu Palestiina juhtimise. Sinwar üritab seetõttu tagada, et Hamas suudaks sõja üle elada. 

Hamasi võitlejad on nüüd oma taktikat muutnud ning väldivad otsest vastasseisu Iisraeli sõduritega. Selle asemel korraldavad Hamasi võitlejad varitsusi, mis on kooskõlas Sinwari sõjaliste eesmärkidega. 

Loe rohkem:  EL-i kliimaseire: soojenemine jäi mullu ülinapilt alla 1,5 kraadi | Välismaa

“See on väga mõistlik taktika. Nende strateegiline eesmärk on ellu jääda,” ütles Heebrea ülikooli sõjaajaloolane Eyal Berelovich. 

Paljud Iisraeli sõjaväelased muretsevad nüüd, et nende taktikalised võidud lahinguväljal ei too kaasa strateegilist võitu. Iisrael lubas Hamasi hävitada, kuid pole siiani suutnud seda teha. 

“Hamasi hävitamine on väga raske,” ütles üks Iisraeli sõduri ajalehele The Wall Street Journal. 

Iisraeli peaminister Benjamin Netanyahu lubas aga täielikku võitu ehk Hamasi hävitamist. Iisraeli sõjavägi seadis siiski tagasihoidlikumad eesmärgid ja tahab tagada, et Hamas ei saaks enam 7. oktoobriga sarnaseid rünnakuid korraldada. 

Gazas on puhkenud veel ka humanitaarkatastroof, mis süveneb iga päevaga, kuni kestab sõjategevus. Tsiviilisikutel pole enam toitu, vett ja ravimeid. 

Hamasi kontrollitud tervishoiuasutuste andmetel on Gazas surma saanud ligi 30 000 inimest. Hukkunute täpne arv pole paraku teada, kuid ka Iisraeli ametnikud tunnistavad eraviisiliselt, et Gazas on surma saanud ligi 30 000 inimest. Ametnikud siiski väidavad, et üle kolmandiku hukkunutest olid Hamasi võitlejad. 

Analüütikud samas leiavad, et Hamas võib juurde värvata uusi võitlejaid. Oluliselt keerulisem on aga asendada hukkunud ohvitsere.

Sinwar ja teised Hamasi liidrid lootsid samuti algul käivitada laiema sõja Iisraeli vastu. Seda aga ei toetanud Hamasi peamised liitlased Hezbollah ja Iraan.  

Seetõttu pidi Hamas Iisraeli armeega iseseisvalt toime tulema. Terroriorganisatsioon üritab nüüd ellu jääda ja kuulutada siis välja poliitilise võidu. 

Kokkuvõtteks võib öelda, et Hamas jätkab võitlust Gaza kontrolli eest, hoolimata rahvusvahelisest survest ja konflikti vägivallast. Kuigi olukord Lähis-Idas jääb keeruliseks, loodavad Hamas’i juhid endiselt saavutada oma eesmärke ning säilitada oma mõjuvõimu Gazas. Rahvusvahelise kogukonna jätkuv surve ja diplomaatilised jõupingutused võivad olla võtmetegurid konflikti lahendamisel ning rahu tagamisel piirkonnas.

Loe rohkem:  Saksa põllumehed blokeerisid maanteed | Välismaa

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga