Verekoer on aretatud tõsiseks töökoeraks ning sohvaloomaks ei sobi | Elu

2308635hbd2et24

Tere tulemast Eestisse! Siin on metsik loodus ja uhke ajalugu, kuid täna peame rääkima midagi olulist – verekoertest. Verekoerad on aretatud tõsiseks töökoeraks, mitte lihtsalt sohvaloomaks. Nende instinktid ja võimekus teevad neist suurepärased jäljekoerad ja kaitsekoerad. Nad vajavad spetsiaalset koolitust ja aktiivset elustiili, seega kui otsid looma, kes sobiks pigem voodi kõrvale, siis verekoer pole õige valik. Tutvu nende põneva koeratõuga ja nende tähtsusega meie ühiskonnas.

Andry Kikkull käis “Terevisiooni” stuudios koos verekoer Reissiga, keda ta treenib kadunud inimesi üles otsima. Kikkulli sõnul on verekoer aretatud tõsiseks töökoeraks ja kui talle tööd ei anta, siis muutub ta kodus kiiresti probleemkoeraks.

“Koertemaailmas on verekoeral maailma parim nina,” ütles koera omanik Andry Kikkull. “Nad on selleks aretatud. Inimesega võrreldes on tal 40 korda parem lõhnatajumissüsteem. Algselt aretati verekoerad teisel aastasajal Belgia munkade poolt kloostris jahikoerteks. Nad jahtisid suurulukeid.”

Kikkulli sõnul on paar toredat omadust neile koertele sisse aretatud. “Üks on see, et ta ajab vanu ehk külmasid jälgesid. Teiseks ta ei vaheta seda lõhna, mis talle ette on antud või mida ta ajab. Teised jahikoerad on aretatud ja peavadki lõhna vahetama värskema vastu, et saakloom kätte saada, aga mitte verekoer.”

2308635hbd2et24

Kõik verekoeras on aretatud selleks, et ta ajaks pikka aega ühte lõhna ja leiaks otsitava. “Kuulekust on talle võimalik õpetada, aga rihmata kõrvalkõnd ei ole tema repertuaar,” lisas Kikkull. “Tema treeningu põhimõte on, et koerale antakse inimese lõhn lõhnaesemega ja siis ta peab selle inimese leidma.”

Treeningaja pikkus oleneb koerast ja tema instinktidest ning motivatsioonist seda tööd õppida. “Reiss on seda õppinud kolmekuusest alates. Treeninguid oleme teinud pea kaks aastat ja ma näen, et vähemalt üks aasta läheb veel, et mingisugune stabiilsus ja usaldusväärsus saavutada, sest koer peab olema usaldusväärne.”

Loe rohkem:  Munakoored kuuluvad biojäätmete konteinerisse | Elu

Kikkulli sõnul on verekoer aretatud ikkagi tõsiseks töökoeraks ja niisama sohvakoeraks ei sobi. “Ta vajab omanikku, kes on sportlik, käib temaga jalutamas, teeb lõhnatööd. Kui talle tööd ei anta, siis ta muutub kodus kiiresti probleemkoeraks. Ta hakkab lammutama, kaevama, lõhkuma, läheb ula peale. Ameerikas on see suur probleem, kui inimesed ei teadvusta, millise koera nad tegelikult endale võtavad ja seepärast jõuavad verekoerad tihti varjupaikadesse. Ameerikas on mitmeski osariigis tänapäevalgi veel nii, et verekoera tunnistus loeb kohtus.”

2308638he55at24

Kokkuvõttes võib öelda, et verekoer on tõepoolest aretatud tõsiseks töökoeraks ning tema loomuomadused ei sobitu sohvaloomaks. Nende koerte energiline iseloom ja vajadus järjepideva treeningu ja tegevuse järele muudab nad ideaalseks kaaslaseks inimestele, kes otsivad aktiivset ja pühendunud lemmiklooma. Samas tuleb meeles pidada, et õige hoolduse ja koolituse korral võivad ka need tõupuhtad verekoerad olla usaldusväärsed ja armastavad pereliikmed. Seega, iga koer vajab individuaalset lähenemist ja mõistmist nende vajaduste osas.

See sissekanne postitati aastal Elu. Lisa järjehoidja püsilink.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga