Tensions are running high in Ingushetia as news breaks of Russia’s announcement regarding the killing of six insurgents in a recent gun battle. The volatile situation in the region has once again come to the forefront, with the conflict between Russian forces and militant groups escalating. The world watches with bated breath as violence continues to plague the region, leaving a trail of destruction in its wake. Inguššia’s struggle for stability and peace remains an ongoing challenge, with no clear end in sight.
Vene eriüksuslased tapsid Inguššias laupäeval puhkenud ja öösse veninud tulevahetuse käigus kuus relvastatud võitlejat, teatasid kohalikud võimud pühapäeval. Võimud kehtestasid laupäeva õhtul Inguššia vabariigis terrorismivastase operatsiooni erirežiimi.
“Inguššia vabariigi riikliku terrorismivastase komitee (NAK) juhitud operatsiooni käigus likvideeriti kuus bandiiti, kelle olid ühes Karabulaki linna kortermajas varasemalt blokeerinud FSB eriüksuslased,” teatas komitee pühapäeval.
“Erioperatsioon on lõppenud, aga erirežiim jääb veel paika,” ütles vahendas riiklik uudisteagentuur TASS kohaliku korrakaitseametniku sõnu.
NAK-i teatel sai öise tulistamise käigus majas alguse tulekahju ning võitlejad üritasid liikuda teisele korrusele. Pühapäeva lõunaks oli tulekahju kustutatud.
“Bandiitide isikud on varem kindlaks tehtud, olemasolevatel andmetel kuulusid nad rahvusvahelisse terroriorganisatsiooni ISIS (Islamiriik) ja osalesid mitmetes terrorikuritegudes, sealhulgas rünnakus liikluspolitsei postile ja kolme politseiniku mõrvas 2023. aasta märtsis,” teatas komitee.
Kolm võitlejat, sealhulgas jõugu juht, olid föderaalselt tagaotsitavate nimekirjas.
NAK teatas, et võimuesindajate ega tsiviilelanike seas ohvreid ei olnud.
“Tulevahetuse asukoha kontrollimisel avastati automaatrelvi, laskemoona, granaate ja isevalmistatud lõhkekeha,” teatas komisjon.
Lahing Venemaa Föderaalse Julgeolekuteenistuse (FSB) eriüksuse ja kohalike võitlejate vahel puhkes Karabulaki linnas laupäeval, misjärel kehtestasid võimud laupäeva õhtul vabariigis eriolukorra.
Inguššia vabariigi juht Mahmud-Ali Kalimatov pöördus piirkonna elanike poole palvega jääda terrorismivastase operatsiooni ajal rahulikuks.
Väljaanne Focus.ua kirjutas, et Inguššias tulevahetusse sattunud alustanud võitlejad võivad olla seotud grupeeringuga, keda võimud üritasid juba 2023. aasta märtsi lõpus Zyazikov-Yurti külas tabada.
Mullu juulis suurendasid võimud vaevatasu Inguššia ja Põhja-Osseetia piiri lähedal asuvat liikluspolitseipunkti Volga 24 rünnanute tabamise eest viie miljoni rublani, vahendas Focus ning lisas, et põrandaalustel ründajatel õnnestus kahel korral julgeolekujõudude eest põgeneda, kusjuures võimuesindajad kandsid mõlemal korral kaotusi.
Ka siis oli juhtumil sarnane stsenaarium: püssimehed barrikadeerusid Malgobeki linnaosas ühte hoonesse ja avasid neid arreteerida püüdnute suunas tule.
Kui laupäeva õhtul kirjutas Venemaa meedia, et vastasseis on lõppenud, siis peagi teatati uutest plahvatustest ja lahingu jätkumisest.
Valdavalt islamiusuline Inguššia asub Põhja-Kaukaasias ja jagab lõunas piiri Gruusiaga. Poole miljoni elanikuga vabariik on Venemaa üks ebastabiilsemaid piirkondi, kus lähedalasuvas Tšetšeenias levivad mässud mõnikord üle piiride.
Karabulak on Inguššia suuruselt kolmas linn Nazrani ja Sunža järel. Linna rahvaarv on 2023. aasta seisuga umbes 44 000 inimest. 2010. aastal toimus seal suur terrorirünnak.
Vene julgeolekujõud pidasid kuni 2017. aastani, pea terve kümnendi jooksul lahinguid relvastatud islamistidega nii Inguššias kui ka naabruses asuvates Tšetšeenias ja Dagestanis.
Kokkuvõttes võib öelda, et Venemaa teatatud kuue sissi tapmine Inguššias puhkenud tulevahetuses näitab jätkuvat pingelist olukorda selles piirkonnas. See juhtum rõhutab vajadust rahumeelse lahenduse leidmiseks konfliktidele, mis on pikka aega Inguššia ja Venemaa vahel kestnud. Samuti kutsutakse üles osapooli dialoogi pidama ja otsima vastastikku kasulikke lahendusi. Oluline on vältida edasist vägivalda ja leida rahumeelne ja kestev lahendus, mis tagaks rahu ja stabiilsuse selles piirkonnas.
Võib-olla tunnete huvi:
Kõigi riigiteenistujate 35-päevast puhkust seadusesse siiski ei kirjutata | Eesti
Selgus Prantsusmaa jalgpallikoondis koduseks olümpiaks | Jalgpall
Djokovic tagas Wimbledonis koha poolfinaalis | Tennis
Võrklaev soovitas Rail Balticu ettevõtte viia börsile | Majandus
Vene parlament kinnitas maksutõusud | Välismaa
Briti ja Prantsuse valimissüsteemid moonutavad tulemusi stabiilsuse nimel | Ühiskond
EM-i blogi | Kellest saab teine finalist? | Jalgpalli EM
Rein Sikk: igaüks, kes Venemaale läheb, maksku Eestile kümme eurot | Arvamus